...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1730 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk Cıttaslow Türkiye Genel Kurulu Toplantısına Katıldı

30 Mayıs 2016 - 1.297 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk Cıttaslow Türkiye Genel Kurulu Toplantısına Katıldı
Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk Cıttaslow Türkiye Genel Kurulu Toplantısına Katıldı

Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk Cıttaslow Türkiye Genel Kurulu Toplantısına Katıldı

Uluslararası Cıttaslow (Sakin Şehir) Üyeleri Seferihisar’da Buluştu

Türkiye’nin ilk Cıttaslow ilçesi olan İzmir Seferihisar’da 21-22 Mayıs 2016 tarihlerinde gerçekleştirilen Genel Kurul Toplantısı’na ülkemizin Cıttaslow üyesi kentlerinin Belediye Başkanları ve temsilcileri katıldı.

Uluslararası Cıttaslow (Sakin Şehir) ağının Türkiye ve Kıbrıs’lı üyeleri İzmir Seferihisar’da buluşan Sakin Şehirler yapacakları ortak çalışmalara dair taahhütname imzaladılar.

Merkezi İtalya’da bulunan, “yaşamın kolay olduğu kentlerin uluslararası ağı” Cıttaslow’un ssakin şehir temsilcileri Seferihisar, Yenipazar, Akyaka, Perşembe, Taraklı, Gökçeada, Vize, Yalvaç, Şavşat, Halfeti, Uzundere, Kuzey Kıbrıs’tan Yeni Boğaziçi, Lefke ve Mehmetçik Belediyeleri İzmir Seferihisar’da yapılan toplantıda bir araya geldi.

Sığacık Atlantis Otel’de gerçekleşen genel kurulun ev sahipliğini Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer ve Seferihisar Kaymakamı Resul Çelik yaptı. Toplantıya Cıttaslow (Sakin Şehir) Başkanları, temsilcileri, Cıttaslow koordinatörleri, Bilim kurulunu oluşturan akademisyenler ve ilçemizi temsilen Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk ve Yazı İşleri Müdürü Filiz Özcan katıldı.

Akademisyenler, Cıttaslow felsefesi ve kriterleri uygulamalarıyla ilgili özellikle hukuk, iletişim ve tarım alanlarında birer sunum yaptılar. Düzenledikleri genel kurul ile ilgili açıklamalar yapan Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer; “Türkiye’den 11. Kuzey Kıbrıs’tan üç üyeye ulaştık. Birlikte en çok üyesi olan dördüncü ülke durumundayız. Genel kurulumuzda, yerel yöneticiyi desteklemek, ülke genelinde oluşturacağımız algı için kullanacağımız ortak dili belirlemek ve genel olarak kriterler doğrultusunda ortak projeler yapmak üzerine mutabakat arayışında bulunduk. Sakin şehirler ağının insanların ihtiyaçlarının karşılanması konusunda doğru bir yol haritası koyduğunu, ilke ve felsefenin yayılarak güçleneceğini biliyoruz, bu nedenle adımlarımızı daha sağlam atarak, geleceği planlamaya gayret ediyoruz.” Dedi.

Oldukça faydalı geçen genel kurul toplantısında Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk tarafından kardeş sakin şehirlerin belediye başkanlarına ilçemizin tanıtım Cdsi ve broşürü hediye edildi. Hediye edilen ilçemizin tanıtım materyallerinin incelenmesi sonucunda katılımcılar tarafından “Saklı Cennet” ilçemiz ile ilgili övgülerle söz edildi ve Şavşat’ta yaşayanların ne kadar şanslı olduğu konusunda vurgular yapıldı.

Sakin Şehir Başkanları Cıttaslow Taahhütnamesi İmzaladı

Türkiye’nin Sakin Şehirlerinin Belediye Başkanları, toplantının sonunda, kentlerini, tarihi ve doğal zenginliklerini korumaya, geleneksel değerlerini geleceğe aktarmaya yönelik bir taahhütname imzaladılar.

İmzalanan Taahhütnamede; Temsil ettiğimiz kentimizin Cıttaslow (Sakin Şehir) felsefesi doğrultusunda kadim olanı, bizi biz yapan, geçmişten bu yana taşıdığımız yerel, geleneksel değerlerimizi koruyup geleceğe taşımak üzere çalışacağımızı; Kent insanımızın mutluluğunu, çocuklarımızın mutlu ve huzurlu bir ortamda gelişimini sağlayacak uygulamaları kentimizde yaygınlaştıracağımızı; Kentimizin tarihi, sosyal ve doğal yapısını koruyacağımızı; Kentimizde dünyayı, çevreyi korumaya yönelik önlemleri etkinlikte uygulayacağımızı; Cıttaslow (Sakin Şehir) unvanının fiziki ve mali gereklerini yerine getireceğimizi kabul ve taahhüt ederiz” ibareleri yer aldı.

Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk, Toplantı İle İlgili Olarak Açıklamalarda Bulundu

Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk, Seferihisar’da yapılan Cıttaslow Türkiye Genel Kurulu Toplantısından sonra ilçemize gelerek gazetemize açıklamalarda bulundu. Başkan Öztürk, “Yaşam modelinin marka haline gelmesi anlamını taşıyan ve güzel olanın anlaşılması için ortaya çıkmış bir model olan Cıttaslow; el sanatlarının korunması, hava kalitesinin yükseltilmesi, organik ürün ürütülmesi, geleneksel yapıların korunması, trafiğin azaltılması, yerel ürünlerin kullanılması, yenilenebilir enerjinin kullanımı, fast-food yerine yerel yemeklerin sunulduğu restoranların desteklenmesi, eski yapıların restore edilmesi, gürültü kirliliğinin engellenmesi gibi içerdiği kriterler nedeniyle kolay elde edilemeyen bir ünvandır. Bu unvanı kazanmak için ilk önceliğimiz sahip olduğumuz yöresel mimariye, yerel yemeklere, geleneklere, yerel sanatlar ve zanaatkarlara sahip çıkılması ve desteklenmesi, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının artırılması, tarihi dokunun korunması gibi kriterlerle ilçemizi tanıtmak ve hak ettiği değere kavuşması için çalışmak olmuştur.” Dedi.

Başkan Öztürk; “İlçemizde Turizmi Çevreyi ve Doğal Yaşamı Bozmadan Kazandıracağız.”

Başkan Ahmet Sinan Öztürk konuşmasının sonunda ilçemizin turizme kazandırılması yönünde de bir açıklama yaptı. Öztürk; “Amacımız turizmi bölgeyle harmanlayıp uygun bir konseptle hem çevreyi hem de doğal yaşamı bozmadan yerli ve yabancı ziyaretçilere sunarak yerel, ulusal ve uluslararası düzeyde ilçemizi tanıtarak hem maddi yönden hem de prestij yönünden katkı sağlamak ve katma değer yaratmaktır.” dedi.

Haber: Caner Altunkaya

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek