...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1758 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Bayraktutan, Terörle Mücadele Kanununda Değişiklik Yapılmasını İstedi

08 Ocak 2016 - 1.122 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Bayraktutan, Terörle Mücadele Kanununda Değişiklik Yapılmasını İstedi
Bayraktutan, Terörle Mücadele Kanununda Değişiklik Yapılmasını İstedi

Bayraktutan, Terörle Mücadele Kanununda Değişiklik Yapılmasını İstedi

CHP Artvin Milletvekili Av.Uğur Bayraktutan, görevleri başında vefat eden er ve erbaş yakınlarının mağduriyetinin giderilmesi için 3713 sayılı terörle mücadele kanununda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi verdi.

Bayraktutan TBMM’de yaptığı konuşmasında; “12 Nisan 1991 Tarih 3713 Sayılı Terörle Mücadele Kanunda değişiklik yapılmasına dair Kanun teklifi ve gerekçesi ile ilgili yaptığı konuşmasında; “genel gerekçe, 3713 sayılı Terörle Mücadele Kapsamında şehit olan er ve erbaşların geride kalan dul ve yetimleri kanun gereği hisseleri oranında aylık almaktadırlar. Oysa 3713 sayılı yasa kapsamında şehit olan subayların dul ve yetimlerine aylıkta 1 yetim olsa bile hesap edilen emsal aylığın tamamı üzerinden dul ve yetim aylığı bağlanmaktadır. Bu durum şehit aileleri arasında bir ayrım ortaya çıkardığı gibi er ve erbaş olan şehitlerimizin ailelerinin ise mağdur olmasına sebebiyet vermektedir. Şehit olan er ve erbaşların dul ve yetimlerinin de hesap edilen tutarın tamamını alabilmeleri için 3713 sayılı Terörler Mücadele kanunun 21. Maddesinin1 inci fıkrasının h bendine aşağıdaki fıkranın eklenmesi gerekmektedir.

Örneğin terörle mücadele görevi sırasında ölen bir erin anne ve babasına toplam emsal aylığının yüzde 50’si üzerinden aylık bağlanmaktadır. Oysa subay ve astsubaylar da ise bir kişi aylık asla bile emsal aylığın yüzde 100 üzerinden aylık bağlanmaktadır. O nedenle bu ayrımın ve mağduriyetin ortadan kalkması için 21. Maddesinin h bendinde değişiklik yapılması halinde şehit aileleri arasındaki bu ayrım ortadan kalkacak şehit olan er ve erbaşların dul ve yetimleri de maaşları tam maaş üzerinden alacaklardır.

Madde Gerekçeleri:

Madde 1- 12 Nisan 1991 tarihli ve 3713 Sayılı Terörle Mücadele Kanunun 21 inci maddesinin birinci fıkrasının h) bendine, birinci cümlesinden sonra gelmek üzere aşağıdaki cümle eklenmiştir. “Bu bend kapsamında sayılanlardan görevleri sırasında ölenler ile bu fıkra kapsamında vazife malüllüğü aylığı almakta iken ölenlerin, dul ve yetimlerine bağlanacak aylığın toplam tutarı ve Kanuna göre kendisine bağlanabilecek emekli aylığından az olamaz.”

Madde 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

Madde 3- Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür” ifadelerine yer verdi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

TemaFabrika
Teknik Destek