...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1780 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Bayraktutan, TBMM’ye Öğretmenlerle İlgili Kanun Teklifi Verdi

24 Kasım 2015 - 959 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Bayraktutan, TBMM’ye Öğretmenlerle İlgili Kanun Teklifi Verdi
Bayraktutan, TBMM’ye Öğretmenlerle İlgili Kanun Teklifi Verdi

Bayraktutan, TBMM’ye Öğretmenlerle İlgili Kanun Teklifi Verdi

CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, öğretmenlerin aldıkları maaşın içler acısı olduğu belirterek, TBMM’ye öğretmenlerin özlük hakları ile ilgili Kanun Teklifi verdi.

TBMM Başkanlığı’na sunduğu teklifin genel gerekçesinde Bayraktutan, 14 Temmuz 1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda değişiklik yapılmasına dair Kanun Teklifi vererek, “Ülkemizin kalkınmasında ve insanlığın gelişiminde büyük katkısı olan öğretmenlerimiz günümüzde hak ettikleri değeri maddi ve manevi yönden alamamaktadır. Aldıkları maaş içler acısıdır. Özellikle dünyada öğretmenlere verilen maaşla ülkemizde verilen maaşı kıyasladığımızda büyük farklar gözlenmektedir. Örneğin; Türkiye’de öğretmenler aylık ortalama 900 dolar maaş alırken, gelişmiş ülkelerin çoğunda öğretmenler 2 bin doların üzerinde maaş alıyor. Yapılan araştırmaya göre ülkemizde ortalama 900 dolar maaş alan öğretmenler; ABD’de ortalama 3 bin dolar, Almanya’da 2-3 bin dolar, Avusturalya’da 2,5 bin dolar, Fransa’da 2-3 bin dolar, İngiltere’de 4-5 bin dolar, Japonya’da ise 2-3 bin dolar civarında maaş alıyorlar. Çalışma süresi boyunca özverili olmak ve kendini geliştirmek zorunda olan öğretmenlerimizin ekonomik açıdan zor durumda olması yapılan araştırmaya göre çalışan öğretmenlerin yüzde 82sinin maaşlarında ve özlük haklarından memnun olmaması, yine yüzde 25’e yakını ek iş yaparak geçim mücadelesi veriyor olması öğretmenlerimizin ekonomik açıdan ne kadar güç durumda olduğunu gözler önüne sermektedir. Hatta kamu personellerinin birçoğuna ulaşım amaçlı servis sağlanırken ve öğle yemeği imkanı sunulurken öğretmenlerimiz bu durumdan yararlanamamaktadır. Bunları da içine katarsak farklı bir maliyet daha çıkmaktadır. O nedenle öğretmenlerimizin maaşları iyileştirilmeli çalışırken veya emeklilik hallerinde hak ettikleri payları almaları çalışırken veya emekli olduklarında refah içinde bir gelecek kurmaları en tabi haklarıdır. Bunu en çok hak edenler öğretmenlerdir. 1.derecedeki öğretmen veya idarecilerin 3000 olan ek göstergelerini 3800 olarak değiştirilmesi ekonomik ve sosyal açıdan önem arz ettiği gibi dünyadaki emsallerine de bir nebze yaklaşmış olmalarını sağlayacaktır. Ülkemizin ve milletimizin gelişiminde büyük katkıları olan tüm meslek gruplarını yetiştiren öğretmenlerimizin ek göstergelerinde yapılacak değişiklik ile çalışırken veya emeklilik halinde ekonomik açıdan iyileştirme sağlanacak, birçok öğretmen emekli olmayı tercih edip yeni kadrolar açılacak ve atanamayan öğretmenlerimize de fırsat doğacaktır.

Madde Gerekçeleri

Madde 1 Genel gerekçe doğrultusunda bir düzenlemedir. Madde 2 Yürürlük Maddesidir. Madde 3 Yürütme Maddesidir. Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi Madde 1- 14.07.1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa ekli (I) sayılı Ek Göstergeler Cetvelinin “IV – eğitim öğretim hizmetleri sınıfı” bölümünün (b) bendi aşağıdaki gibi değiştirilmiştir. “b) Öğretmen ve diğer personeller 1. derece 3800 2. derece 3600 3. derece 3400  4. derece 2800  5. derece 2400 6. derece 2000  7. derece 1600  8. derece 1200  9. derece 1000 MADDE 3- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer. madde 4- Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür” ifadelerine yer verdi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

TemaFabrika
Teknik Destek