...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1780 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Batum 5. Uluslararası Yapı İnşaat Ve Teknoloji Fuarı Kapılarını Ziyaretçilerine Açtı

18 Aralık 2015 - 1.060 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Batum 5. Uluslararası Yapı İnşaat Ve Teknoloji Fuarı Kapılarını Ziyaretçilerine Açtı
Batum 5. Uluslararası Yapı İnşaat Ve Teknoloji Fuarı Kapılarını Ziyaretçilerine Açtı

Batum 5. Uluslararası Yapı İnşaat Ve Teknoloji Fuarı Kapılarını Ziyaretçilerine Açtı

Gürcistan’ın Acara Özerk Cumhuriyeti’nin başkenti Batum’da  5.Uluslararası Batum Yapı İnşaat ve Teknolojileri Fuarı “Batumibuild 2015” kapılarını ziyaretçilerine düzenlenen törenle açtı.

Sheraton Otel’de 17-19 tarihlerinde açık kalacak olan fuarın açılışına, Türk Heyeti adına Artvin Valisi Kemal Cirit, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Türkiye’nin Batum Başkonsolosu Yasin Temizkan, Vali Yardımcısı Mehmet Ali Öztürk, Arhavi Belediye Başkanı Coşkun Hekimoğlu, Borçka Belediye Başkanı Aslan Atan, Ardanuç Belediye Başkanı Yıldırım Demir, Kemalpaşa Belediye Başkanı Ergül Akçiçek, Artvin Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Kurtul Özel, Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Akyürek, Arhavi Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Atıf Kesimal, Borçka Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Eşref Merttürk ile Artvinli bazı işadamları katıldı. Gürcistan’dan ise Batum Belediye Başkanı Georgi Ermakov, Acara Bölgesi Sağlık Bakanı ve Hükümet Başkan Yardıcmısı Nugzar Surmanidze, Eğitim Bakanı Giorgi Tamamashivili, Tarım Bakanı Zaur Putkaradze ile Batum halkı katıldı.

Fuar açılışında bir konuşma yapan Artvin Valisi Kemal Cirit, fuara katılımların inşaat firmalarının yüzde 50’sinin Türk malı veya Türk firmasının olduğu Batum’daki uluslar arası bir fuarı belediye başkanları ve iş dünyasından insanlarla ziyaret ettiklerini söyledi.

Türkiye’nin

 

müteahhitlik sektöründe oldukça iyi bir noktada olduğunu belirten Vali Cirit, “Müteahhitlik sektörünün gerekleri olan yapı malzemeleriyle ilgili iddialı konumuz devam etmekte. Biz Gürcistan’da 3,5 milyar dolara ulaşan bir yatırımımız var. 200’e yakın büyük projenin de uygulayıcısı olan bir ülkeyiz. Böyle olunca komşumuz Gürcistan’ın bu tür etkinliklerini bizlerde önemsiyoruz. Hem yeni gelişmeler var ise bunu iş adamlarımızla paylaşarak hangi pozisyonda olduğumuzu görmek istiyoruz, hem de iş adamlarımızın buralarda ki değişik yatırımları Gürcü iş adamlarıyla ortaklaşa yapmalarını arzu etmekteyiz. Burada sevindirici olan nokta enerjiden inşaat sektörüne, konut ve turizme kadar uzanan birçok alanda Türk firmaları olarak bizimde var olduğumuzu komşu ülkede görmenin mutluluğunu yaşamaktayız” dedi.

-Batum Belediye Başkanı Ermakov, “Türkiye İnşaat Sektöründe Çok Başarılı Bir Ülke”

Batum Belediye Başkanı Georgi Ermakov ise yaptığı açıklamada Batum’da 5’inci inşaat fuarının düzenlendiğini ifade ederek şunları söyledi.

“Ben bu vesile ile Türk konuklarımızı Türk şirketlerini selamlıyorum. Bugün fuarımıza Artvin Valimiz ve Belediye Başkanımız katılmakta. Sayın Valimizin belirttiği gibi inşaat sektöründe Türkiye çok başarılı ve büyük tecrübeye sahip. Bizde bu tecrübeden, bu bilgiden yararlanmaktan taraftarız. Türk şirketlerini ve Türk yatırımlarını her zaman destekliyoruz. Türkiye’nin piyasamızdaki başarısı bizleri sevindirmekte. Daha ilerde de Türk iş adamlarının ve yatırımcılarının sayısının artacağını düşünüyoruz. Bizde onları her konuda destekleyeceğiz” diye konuştu.

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe ise dost ülke Gürcistan’ın Batum şehrinde ki inşaat fuarı dolayısıyla burada bulunduklarını dile getirdi.

Kocatepe ” Burada gördük ki bölgenin inşaat sektöründe hakim ülkesiyiz. Şirketlerimizin gerçekten göz kamaştıran ürünlerini görüyoruz.  Türkiye dünyaya açılıyor. Bunu yaparken de, Batum gibi bölgenin tarihi bir misyona sahip kentinde böyle bir fuarda birlikte olmak, iki kardeş şehrin ilişkileri açısından ve bizim için iyi bir deneyim oluyor. Batum belediyesi güzel bir çalışma yapmış darısı bizim başımıza diyoruz” diye konuştu.

Fuarın Ana Organizatörlüğünü Geonet Expo üstlendiği fuara Türkiye’den 17 firma katılırken aralarında Gürcistan, İran, Ukrayna ve Azerbaycan’dan toplam 53 firma fuara katıldı.

Türk firmalarını Türkiye Cumhuriyeti Ekonomi Bakanlığı Bireysel Fuarlar kapsamında desteklediği belirtildi.

GeonetExpo sahibi ve Türk işadamı Osman Çalışkan, bu tür fuarların dost ve kardeş iki ülke arasında ticari, kültürel yakınlaşma açısından son derece önemli olduğunu söyledi.

İnşaat malzemesi, her türlü dekorasyon, ofis mobilyaları ve müteahhitlik firmalarının katıldığı fuarda,  konut ve plaza tanıtımları, kapı pencere cam sistemleri, mutfak banyo dolapları, elektronik eşyalar, ahşap evler ve bahçe mobilyaları, parke laminat, izolasyon ürünleri, zemin döşemeleri, duvar kağıtları, boya çeşitleri, doğalgaz ısıtma soğutma sistemleri, sauna,  barbükü şömine, merdiven çeşitleri, ev güvenlik sistemleri, belediyeler, halı koltuk ve kanepeler, her türlü inşaat yapı malzemeleri ve teknolojik gelişmeleri sergileniyor.

Fuarı yaklaşık 5 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.

-Batum Başkonsolosluğunu Ziyaret-

Artvin Valisi Kemal Cirit ve beraberindeki Türk heyeti Türkiye’nin Batum Başkonsolosluğunu ziyaret ederek, Başkonsolos Yasin Temizkan ile bir süre görüştü.

Türk Heyeti Onuruna Hükümet Başkanı Khabadze, Yemek Verdi-

Fuarın ardından Acara Özerk Cumhuriyeti Hükümet Başkanı Archil Khabadze, Türk Heyeti adına akşam yemeği verdi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

TemaFabrika
Teknik Destek