...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1758 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Başkan Nihat Acar, İtalya’da Cittaslow Genel Kuruluna Katıldı

11 Temmuz 2019 - 159 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Başkan Nihat Acar, İtalya’da Cittaslow Genel Kuruluna Katıldı
Başkan Nihat Acar, İtalya’da Cittaslow Genel Kuruluna Katıldı

Başkan Nihat Acar, İtalya’da Cittaslow Genel Kuruluna Katıldı

Belediye Başkanı Nihat ACAR İtalya‘nın Orvieto Kentinde Yapılan Uluslararası Cittaslow Birliğinin Genel Kurul Toplantısına Katıldı

Belediye Başkanı Nihat ACAR İtalya ‘nınOrvieto Kentinde yapılan Uluslararası Cittaslow Birliğinin Genel Kurul toplantısına katıldı.

30 Ülkenin Belediye Başkanlarının ve Temsilcilerinin bulunduğu Uluslararası Cittaslow Genel Kurulu 20-23 Haziran 2019 tarihleri arasında İtalya/Orvieto’da (Cittaslow hareketinin doğduğu 4 kentten biri) gerçekleşti.

Genel Kurula, Cittaslow Türkiye Koordinatörü ve Uluslararası Cittaslow Genel Başkan Yardımcısı Tunç Soyer, Cittaslow Türkiye Koordinatörlüğü ve Cittaslow Bilim Kurulunun yanı sıra, Şavşat, Seferihisar, Halfeti, Uzundere, Ahlat, Vize, KKTC’den Lefke, Mehmetçik, Yeni Boğaziçi, Geçitkale ve Tatlısu Belediye Başkanları ve temsilcileri katıldı.

Genel Kurul, Orvieto’da İtalyan yazar SusannaTamaro’nun açılış konuşmasıyla başladı. Açılış konuşmasının ardından sözü alan Cittaslow Uluslararası Genel Başkanı StefanoPisani yaptığı konuşmasında; “Cittaslow’un 20. yaşını kutluyoruz. Kentlerde yaşayan insanların kasabalarını terk etmemesi için var olan tüm gücümüzle çok çalışıyoruz” dedi. Ardından sözü alan Uluslararası Cittaslow Genel Direktörü Pier Giorgio Oliveti, Cittaslow örgütünün 20 yıllık macerasına kısaca değinerek gelecek vizyonundan ve örgütün stratejisinden bahsetti.

Cittaslow Türkiye Koordinatörü ve Birlik Genel Başkan Yardımcısı Tunç Soyer konuşmasında, “Cittaslow Birliği’nin 20 yıllık tecrübesiyle büyükşehirleri yavaşlatabiliriz. Şehirlerde yaşayan milyonlarca insanın hayatını yavaşlıkla iyileştirebiliriz, iyileştirmeliyiz” dedi.

Belediye Başkanı Nihat Acar toplantı sonrası yaptığı açıklamada; Uluslararası Cittaslow Birliği tarafından gerçekleştirilen (Cittaslow General Assembly 2019) genel kurul toplantısının cittaslow felsefesinin 20. Yılı olması dolayısı ile önem arz ettiğini, Şavşat için son derece verimli geçtiğini söyledi.

Başkan Acar; “Türkiye de 10.sırada üyesi olduğumuz ve 2019 yılı itibariyle çeşitli bölgelerimizde 17 Cittaslow (Sakin Şehir) bulunduğunu, toplantıya katılan cittaslow Belediye Başkanları ile tanışma fırsatı bulduğunu, Şavşat’ın Cittaslow Uluslararası birliğinde doğal güzellikleri ve misafirperverliği ile diğer kentlere göre tanınırlığının fazla olmasının kendisini son derece mutlu ettiğini, İtalya’nın cittaslow kentlerinden olan Salorno kenti temsilcilerinden kardeş kent olma teklifi geldiğini ve değerlendirmeye alınacağını kaydetti.

Acar, Cittaslow Felsefesinin, İnsanların birbiriyle iletişim kurabilecekleri, sosyalleşebilecekleri, doğasına, tarihine, kültürüne, el sanatlarına, gelenek ve göreneklerine sahip çıkan kentlerin harekete geçirdiği yerel kalkınmayı sağlayan model olduğunu, sakin şehir kriterleri ile ilgili başta üretim ve kooperatifleşme faaliyetleri olmak üzere çalışmaların devam ettiğini, diğer kriterler doğrultusunda ne gerekiyorsa yapılacağını, markanın sürdürülebilirliği ve Şavşat’ı turizm cenneti yapan doğal güzelliklerinin bozulmamasının gerektiğini, Uluslararası Cittaslow Birliğinin bu konuda bütün kentleri takip ettiğini ve gözlerinin üzerimizde olduğunu, Sivil Toplum Kuruluşları ile birlikte gerekli her türlü önlemin alınacağını, çünkü başka Şavşat olmadığını kaydetti.

Cittaslow Genel Kurulu günün anısına fotoğraf çekimi ile sona erdi.

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek