...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1758 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Bakan Pakdemirli’den ‘Kuraklık’ Açıklaması Kireçli Köylüleri’ni Su Telaşına Düşürdü

06 Ocak 2021 - 97 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Bakan Pakdemirli’den ‘Kuraklık’ Açıklaması Kireçli Köylüleri’ni Su Telaşına Düşürdü
Bakan Pakdemirli’den ‘Kuraklık’ Açıklaması Kireçli Köylüleri’ni Su Telaşına Düşürdü

Köylerine Su Getirmek için Çalışma Başlatan Kireçli Köylüler Kaymakamdan Su Borusu İstedi

2020 yılının son 5 yılın en kurak yılı olabileceğini belirten Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin bu açıklaması sonrası ilçemize bağlı Kireçli köylüler yaklaşık 15 yıldır bozuk olan su kanalını imece usulü ile çalışarak yeniden getirmeye başladılar.

Köylü vatandaşların imece usulüyle başlattıkları su kanalını yapım çalışmaları tamamlanma aşamasına geldi. Yaklaşık 7-8 km mesafeden getirilen sulama suyu kanal yapımında köylülerin eski bir gelenek olan imece usullünü kullanmaları örnek oldu. Köylü vatandaşlar kazmakürekle başlatmış oldukları sulama suyu kanalı çalışmasına kadın erkek, yaşlı genç herkesin katılması dikkat çekti.

Kadınların Organik Ürün Hayali

Köylerinde arazilerini sulamak için imece usulüyle başlatılan sulama suyu kanal yapım çalışmasına katılan 65 yaşında ki bir kadın bu çalışmadan duymuş olduğu memnuniyetini dile getirerek, “İmece usulü çalışma eski bir geleneğimizdir. Şuan bu çalışmalara katılmaktan oldukça mutluyum. Hem bir gelenek yaşatıldı, hem de köyümüz sulama suyuna kavuşacak. Arazilerimizde su olmayınca hiç bir ürün alamıyoruz. Artık önümüzdeki yaza gurbet ellerden çocuklarım torunlarım gelince onlara doğal sebze meyve yedirebilecek olmanın mutluluğu ve heyecanını şimdiden yaşıyorum. Komşularımdan Allah razı olsun.” Dedi. 

Her Şeyi Devletten Beklemeyelim

Köylerine suyu getirme telaşını ve mutluluğunu birlikte yaşayan köylüler bu kanalda gelen suya bakınca o güzel ve organik domates, salata, marul, maydanoz, soğan, sarımsak, fasulye, biber, patates ve daha birçok ürün gözümün önüne geliyor.Bu çalışma sistemi eski bir gelenek. Bunu yaşatmak ve köyümüzü su ile kavuşturmak mutluluğunu hep bir arada yaşıyoruz. 

Köylülerin imece çalışmalarında yer alan Zafer Güzel, “Zor bir süreçten geçiyoruz. Her şeyi devletten beklememek gerekir. Vatandaş olarak bizler de yapabileceğimiz şeyleri yapmalıyız. Şu an köyümüze sulama suyu götürebilmek için imece usulü ile çalışıyoruz. Elbette yenemediğimiz veya bizim gücümüzü aşan işlerde devletimizden talebimiz olacaktır. Bu çalışmaya katılan bütün komşularınıza çok teşekkür ediyorum.” Dedi. 

Köylülerin Devlet Büyüklerinde ve Kaymakamdan Talebi Var

Köylü vatandaşlar ise, “Köyümüzün yaklaşık 15 yıldır bozuk olan sulama suyu kanalının çalışmalarını tamamladık sayılır. Yaklaşık 7-8 km su kanalını kazmakürek ile el birliği yaparak kazıyarak tamamladık. Suyu kanala bıraktık. Kanal güzergahında yaklaşık 500 metre bir alan kayalık. Bu alandan suyu geçirebilmemiz için Devlet büyüklerimizden Sayın Cumhurbaşkanımızdan, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Sayın İsrafil Kışla dan, Sayın milletvekillerimizden ve Şavşat’ın hemen hemen her köyünü ziyaret edip vatandaşı köylerinde dinleyen çalışkan Sayın Kaymakamımızdan 500 metre boru talep ediyoruz. Suyumuzu 7-8 km den beden gücü ile çalışarak getirdik. Devlet büyüklerimiz ve Kaymakamımız bu talebimizi karşılarlarsa çok memnun oluruz.” Dediler.

KAYMAKAM ONUR ÖZAYDIN KÖYLÜLERİN TALEBİNE SESSİZ KALMADI

Köylülerin bu çalışmalarını duyan ve taleplerine sessiz kalmayan Şavşat Kaymakamı Onur Özaydın, “Köylü vatandaşlarımız bu çalışmalarını memnuniyetle karşıladım.

Bizler devlet olarak ve Kayma-kamlık olarak vatandaşımızın her derdinde sorununda yanla-rındayız. Ne talepleri olursa bi-ze aktarsınlar. Kireçli köylüle-rin ve diğer köylerimizin so-runlarını köylere kadar giderek gördüm ve bizzat kendilerinden dinledim. Köylülerimizin bizden talepleri var. Bu konuda gerekli çalışmayı yapacağız. Devletimiz ve bizler vatandaşımızın yanındayız. Şuan zaten yurt genelinde 2021 KÖYDES planlaması yapılıyor. Muhtarlıklardan resmi olarak talep alıp gereken boru ihtiyacı konusunda da Kaymakamlık olarak imkan olmasa da İl Özel İdaresi bünyesinden yardımcı olacağız” Dedi. 

Kaymakam Onur Özaydın, “Köylerimize hizmetin en iyisini ve en kalitesini götürmek ve en önemlisi de vatandaşlarımızın bu hizmetlerden tam anlamıyla yararlanmalarını sağlamaktır. Bizler Muhtarlarımızla, yaptığımız toplantılarda ve yapmış olduğum köy ziyaretlerinde bütün sorunları yerinde görüyor ve Muhtarlarımızdan gerekli bilgileri alıyorum. Şu ana kadar Şavşat’ın 50 den fazla köyünü ziyaret ettim. Bu ziyaretlerde gerek koronavirüsle ilgili bilgilendirme ve uyarılarımızı yaparken sorunları ve sıkıntıları yerinde görmek ve anında müdahale etme konusunda köylülerimizin yanında oluyoruz. Yerinde yapılan incelemeler sayesinde devletimizin yatırımlarını ve sunduğu imkanları yakından takip etmekle beraber, çözülemeyecek gibi görünen problemlerin kısa vadede çözüme ulaştığını görüyoruz. Bizler de edindiğimiz tecrübeler, yerinde ve zamanında yönetişim uygulamalarımızla vatandaşlarımıza doğrudan ulaşıyoruz.” Dedi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

TemaFabrika
Teknik Destek