...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1653 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Ayılar Yayla Tipi 15 Ahşap Evi Parçaladı!

05 Mayıs 2017 - 913 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yazarlar»Ayılar Yayla Tipi 15 Ahşap Evi Parçaladı!
Ayılar Yayla Tipi 15 Ahşap Evi Parçaladı!

Ayılar Yayla Tipi 15 Ahşap Evi Parçaladı!
Son 25 yıldır Artvin’de ayıların verdiği zararlar sürekli dile getiriliyor. Ankara’ya muh-tarların götürdüğü en büyük sorun Ayıların verdiği zarar. Eğer bu ayılar devlete ait ise, devletin vatandaşın zararını karşılamak zorunda olduğunu belirten köylüler, sayıları hızla artan ayıların can ve mal güvenliğini tehdit ettiğini belirtiyorlar. Özellikle meyvelere, arı kovanlarına, bağ, bahçeye büyük zarar veren ayılar yüzünden köylerde yaşayan köylü-ler ne yapacağını şaşırmış durumda.
Artvin Şavşat’a Bağlı Eskikale (Ustamis) Köyü mezrasında bulunan yayla evler aç ayıların saldırılarına maruz kaldı. Yaşı 80’ın üzerinde olan köylüler, bugüne kadar böyle bir olay ile hiç karşılaşmadıklarını, yetkililerin, ilgili kurumların bu duruma el koymaları gerektiğini söyledi.
Bu yıl kışın sert ve uzun sürmesi, mağaradan çıkan aç ayıları yerleşim yerine indirdi. Eskikale’de Mezradaki Evlerin tahta aralıklarından pençelerini sokan ayılar tahtaları par-çalayıp evin içinde var olan un, yağ ve diğer yiyecekleri yerken, evleri ise dağıttı. Şu ana kadar zarar görmüş 15 ev tespit edilirken köy muhtarı Şerafattin Durmuş, Artvin valiliğine konu ile ilgili dilekçe verdi.
AYI YASAKLANINCA POPÜLASYONLARI ARTTI!
Ayıların avlanmasının yasaklanması ile ayı popülâsyonunun arttığını belirten köylüler, “ Buradan Orman Ve Su İşleri Bakanlığı, Milli Parklar Müdürlüğüne sesleniyoruz. Bu ayı-ların nüfusu çok arttı. Artık güpegündüz karşılaşıyoruz. Evlerin kapılarını, tahtalarını par-çalayıp içeri giriyorlar. Birkaç yıl önce güpegündüz Erzurum’da 2 kişiyi öldürdüler. Can ve mal güvenliğimiz kalmadı. Sadece bizim köy değil elbet. Bunlar köy köy dolaşıyor. Her yerde zarar veriyorlar. Bazen köy merkezilerine iniyor. Ne meyve bırakıyorlar ne sebze. Bu aslında tüm Artvin’in sorunudur. Hiç kimse bana ne diyemez..
Ayı vurmanın cezasının çok ağır olduğunu belirten köylüler, “Bir ayı vurmanın cezası 19 bin TL. Yetmiyor, tüfeğiniz elinizden alınıyor, hapis cezası var. Biz ayıları vuralım de-miyoruz. Ama hiç avlanılmadığı için sayıları inanılmaz arttı. Domuz avının yasak olduğu-nu düşünün. Ne olur halimiz? Bu da aynı. Zararımız çok. Arılarımız, meyvelerimiz, hay-vanlarımız, köyde yaşayan biz zaman zaman ayıların saldırısına maruz kalıyoruz. Devlet bu hayvanları korumak için kanun çıkardı. Peki, bizi korumak için bir düzenleme yapacak mı? Bu kadar zararlarımız var. Bunu karşılayacak mı” diyerek şikâyetlerini ilettiler.
Her yıl benzeri şikâyetler yaşanırken 2014 yılında Sümbüllü Köyü Muhtarı sırf ayıları şikâyet için Ankara’ya gitmişti. Artvin’de en çok şikâyet konusu haline gelen ayı zararları artık Ankara’ya taşınacak kadar büyük sorun haline geldi. Artvin, ilçeleri ve 312 köy dahil orman içinde yer alan bir il olunca ayılardan yana en büyük şikâyet de Artvinlilerden geliyor.
SÜMBÜLLÜ KÖYÜ MYHTARI 2014’TE AYILARI ŞİKÂYET ETMEK İÇİN ANKARAYA GİTTİ!
KÖYÜMÜZÜN TEK HÂKİMİ AYILAR OLDU. AĞAÇLARI BUDUYORLAR, ARILARI KIRIYORLAR
Sümbüllü Köyü Muhtarı Işık Şahinbaş, ayıları şikâyet etmek üzere Ankara’ya gitti. Şahinbaş, ayının artık köyün tek hâkimi olduğunu, sınır tanımadığını herkesin tarlasına girdiğini, ağaçlarını budadığını, köyü komple talan etiğini, buna karşın devletin hiçbir şey yapmadığını, köyünde zararın büyük olduğunu belirterek, ayıların sahibini Ankara’da arayacağını söyledi.
Muhtar Işık Şahinbaş;” Bu ayılardan illallah dedik, amana geldik, ellerimizi kaldırma noktasına geldik. Teslim olmak üzereyiz. Ne ektiğimizi alabiliyoruz, ne de meyvelerimizi bu arsızdan kurtaramıyoruz. Ayılar köyümüzü parsellemiş durumda. Şu an onlar köyün tek hâkimidir. İstediği bahçeye giriyor, istediği meyvelere çıkıp yiyor, dalarını kırıyor, sonra da çekip gidiyor. Bunlar bizim ortağımız, sahibimiz oldu. Kim demiş Artvin’de köy ağası yok diye. Bu ayılar bütün köylere ağa olmuş. Köy bizim midir bu ayıların mıdır belli değil. İnsafları da yok. Her şeyi, talan ediyorlar. Ankara’ya gidiyorum. Ayıların sahibini bulacağım.
BİR AYIYI VURMANIN CEZASI 19 BİN TL
5-6 YIL DA HAPİS CEZASI VAR!
Eğer sahipsiz iseler devlet buna bir çözüm bulsun. Bir ayıyı vurmanın cezası yaklaşık 20 bin TL, üstüne üstlük en az 5-6 yılda hapis cezası. Kimse dokunamıyor, vuramıyor. Ayı bunu hissetmiş olacak ki kabadayılığını iyice arttırmış, gündüz bile köy civarında dolaşabilmektedir. Ya köylü ne olacak? Bunu düşünen var mı? Benim kiraz bahçemi yukarıdan aşağıya budadı. Çitle çevirdim, yetmedi Güneş enerjisiyle çalışan düşük voltaj üreten elektrikli çit aldım, 25 bin TL güvenlik önlemi için para harcadım ama bu ayılar sınır tanımıyor. Düşük voltajlı elektrik onlara masaj aleti gibi geldi!
KÖY HALKININ CANI BOĞAZINA GELDİ!
Köy halkının canı boğazına geldi. Bende bu yıl muhtar olunca bana ilk şikâyetleri bu ayılar oldu. ‘Muhtar! Git, konuş, bu sorun artık çekilmez hale geldi. Kimse zararlarımızı da tazmin etmiyor. Ne kovan kaldı, ne arı, ne meyve. Tarım Bakanlığı, Orman Bakanlığı bu konuda neden hiçbir şey yapmıyor? ‘ şeklinde konuşuyorlar. Ben de bu yüzden biletimi aldım, Ankara’ya gidiyorum. Umarım ki ayılara sahip çıkıldığı kadar bize de sahip çıkarlar. Mağdur durumdayız, zor durumdayız.” dedi.
Bundan bir buçuk yıl önce CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan konuyla alakalı olarak Osman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun cevaplaması istemiyle bir soru önergesi vermiş, Bakanın verdiği cevap ise günlerce TV’lerde basında gündem konusu olmuş önerge sahibi Bayraktutan bakanın cevabını gayriciddi olarak nitelemişti.
2013 yılında yine ayılarla ilgili şikayetlerin arttığı dönemde CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan bir soru önergesi vermiş, Bakan Eroğlu’nun verdiği cevap Türkiye genelinde günün, konusu olmuştu.
AYI GÖRÜRSENİZ ISLIK ÇALIP BİBER GAZI SIKIN!
CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan’ın seçim bölgesinde yaşanan ve köylüleri zor durumda bırakan ayı saldırıları konusundaki çözüm önerilerini sorduğu Bakan Eroğlu, herkesi şoke eden bir yanıt verdi.
Ayı ile karşılaşan vatandaşlara ıslık ve düdük çalmalarını tavsiye eden Bakan Eroğlu, ayı saldırı-sından korunmak için biber gazı ve sprey kullanıl-masını önerdi.
BAKAN EROĞLU’NA AYI SALDIRILARINI SORDU
CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Artvin’in Ardanuç ilçesinde bir süredir yaşanan ayı ve kurt saldırıları nedeniyle yöre köylülerinin hayvanlarının telef olduğuna ilişkin iddialarını TBMM gündemine taşıdı. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na verdiği yazılı soru önergesinde, Bakan Eroğlu’na bölgede yaşanan vahşi hayvan saldırılarına karşı ne gibi ön-lemler alındığını sordu. Bakanlığın vahşi hayvanların saldırıları karşısında maddi olarak mağdur olan va-tandaşlara bir yardımı olup olmayacağını soran Bayraktutan, bu tür saldırılarla karşılaşanların nasıl korunmaları gerektiği konusunda Bakanlığın çözüm önerilerinin kamuoyuna açıklanmasını istedi.
Bayraktutan’ın önergesine yazılı olarak yanıt veren Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Artvin’de zaman zaman yaşanan ayı ve kurt gibi vahşi hayvanların saldırılarını doğrulayarak, benzeri saldırıların bir çok ülkede yaşandığını belirtti. Bakanlığın, vahşi hayvan saldırılarıyla ilgili bilgilendirildiği takdirde taşra teşkilatı aracılığıyla önleyici tedbirler konusunda vatandaşları bilgilendirdiğini kaydeden Bakan Eroğlu’nun, ayı ve kurt sal-dırısına maruz kalan vatandaşlara yönelik önerileri ise başta önerge sahibi Bayraktutan olmak üzere tüm kamuoyunu şaşırttı.
BAKAN EROĞLU: ‘BİBER GAZI AYILARA ÇOK ETKİLİ OLUYOR’
Yaban hayvanlarının bulunduğu alanlara mümkünse tek başına gidilmemesi gerektiği uyarısında bulunan Bakan Eroğlu, bu karşılaşmaları önlemek için ıssız alanlarda ses çıkararak yürünmesi gerektiğini belirterek düdük ve ıslık çalınmasını önerdi. Yırtıcı hayvanları insandan çekindiğini ve korktuğu için saldırdığını kaydeden Bakan Eroğlu, “biber gazı ve spreyler ayı saldırılarında çok etkili olmakta ve hayvanın kaçmasına sebep olmaktadır” ifadelerine yer verdi.
ZARARLARI KARŞILAYACAK YASAL DÜZENLEME YOK
Yaban hayvanlarının zararlarını önlemek için elektro-şok tel sistemi uygulandığını belirten Bakan Eroğlu, zararların tazminine yönelik yasal mevzuatta yer olmadığı için bu konuda ödeme yapılmadığını ancak küçükbaş hayvanların TARSİM Sigortası kapsamın da olduğunu kaydetti. Eroğlu, Meclis Genel Kurulu’nda bekleyen Tabiatı ve Biyolojik Çe-şitliliği Koruma Kanunu Tasarısı’nın yasalaşması durumunda yaban hayvanlarının sal-dırılarından kaynaklanan zararların tazminine yönelik düzenlemeler yapılacağı yanıtını verdi.
DİKKAT İNSAN ÇIKABİLİR!
Meclis gündemine taşınan ayı saldırıları son yıllarda özellikle Doğu Karadeniz’in yanısıra Erzurum ve Kars gibi illerin kırsal alanında ortaya çıkıyor. Uzmanların bu konudaki görüşleri ise ayı saldırılarının son yıllarda birbiri ardında inşa edilen HES ve benzeri projelerin yaban hayatına yönelik olumsuz etkilerinden kaynaklandığı yönünde. “İnsan ayı çatışması” olarak adlandırılan ve kimi zaman ölümle sonuçlanan olayların yaşanmasına neden olan saldırıların, ayıların yaşam alanına insan eliyle yapılan müdahaleler, yiyecek bulmakta zorlanan ayıların insanlara saldırmalarında en önemli etkenler arasında gösteriliyor.
Orman ve Su İşleri Bakanlığı, konuyla ilgili gelen yoğun eleştiriler üzerine bir süre önce HES projelerinin bulunduğu vadilerde yaban hayvanları için alt ve üst geçitler yapılacağını açıklamıştı.
ESKİKALE KÖYÜ
Eski Kale Köyü, Artvin İline 41 km Şavşat İlçesine 20 km uzaklıktadır. Eskikale köyü adını isminden de anlaşılacağı üzere köyün ve bölgenin hakim yerine kurulmuş kalesinden almaktadır(kalenin kesin tarihi bilinmemekle birlikte 11. ve 12. yüzyılda yapıldığı tahmin edilmektedir). Eski ismi Ustamis olan köy Doğusunda Çukur Köyü Batısında Yanıklı Köyü, Kuzeyinde Maden Köyü ile komşu olmakla birlikte Güneyinde Çoruh nehri bulun-maktadır. Köyün hane sayısı 171, nüfusu 1044 dür. Tarım alanı 600 Ha, ekili alanı 109 da olup, mısır, patates, fasulye ekilmektedir. Geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Us-tamis, Avcılar, Çiftehanlar ve Küçük Çukur olmak üzere 4 tane mahalleden oluşmaktadır. Halkın 98’i okur yazar olup; Tarım ve Hayvancılıkla geçimini sağlayan köy halkı son yı-llardaki Tarım ve Hayvancılık maliyetlerinin yükselmesi sonucu Tarım ve Hayvancılık faaliyetleri giderek azalmış buna bağlı olarak yoğun bir biçimde göç vermektedir.

Bu haberi değerlendirin
[ Oylayan kişi sayısı: 0 Ortalama Puan: 0]

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika
Teknik Destek