...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1758 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Ayı Yavruları Kurtarıldı

26 Ekim 2016 - 1.570 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Ayı Yavruları Kurtarıldı
Ayı Yavruları Kurtarıldı

Ayı Yavruları Kurtarıldı

İlçemize Bağlı Elmalı Köyünde Çıkmış Oldukları Ağaç Üzerinden İnemeyen 2 Ayı Yavrusu Duyarlı Vatandaşlar ve Milli Parklar Görevlilerince Kurtarıldı

İlçemiz şehir merkezine 3 km mesafedeki köpeklerden korkarak ceviz ağacında mahsur kalan 2 ayı yavrusu duyarlı bölge halkı ve Şavşat Milli Parklar görevlileri tarafından kurtarılarak doğal yaşamlarına gönderildiler.

İlçemize bağlı Elmalı (Vanta) köyünde köyün içerisine kadar gelen ayı yavruları köpeklerin hışmına uğrayınca çareyi ceviz ağacına çıkmakta buldu. Ayı yavruları çıktıkları ağaçtan inemeyince imdadına duyarlı vatandaşlar koştu.  Olayı Milli Park görevlilerine bildiren vatandaşlar görevlilerin bölgeye gelmesinden sonra ayı yavruları duyarlı vatandaşlar ve Milli parklar görevlilerince kurtarılarak doğal yaşamlarına döndüler.

İlçemizde şehir merkezine 3 Km mesafedeki Köpeklerden korkarak ceviz ağacında mahsur kalan 2 ayı yavrusu duyarlı bölge halkı ve Şavşat Milli Parklar görevlileri tarafından kurtarılarak doğal yaşamlarına gönderildiler.

İlçemize bağlı Elmalı (Vanta) köyünde köyün içerisine kadar gelen ayı yavruları köpeklerin hışmına uğrayınca çareyi ceviz ağacına çıkmakta buldu. Ayı yavruları çıktıkları ağaçtan inemeyince imdadına duyarlı vatandaşlar koştu. Olayı Milli Park görevlilerine bil-diren vatandaşlar görevlilerin bölgeye gelmesinden sonra ayı yavruları duyarlı vatandaşlar ve Milli parklar görevlilerince kurtarılarak doğal yaşamlarına döndüler. Ayı yavrularını kurtarmaya giden vatandaşlar ve görevliler ayı yavrularına zarar vermemeleri için bölgede ki bütün köpekleri bağlandıktan sonra kurtarma işlemine geçildi. Uzun uğraşlar sonrası 2 ayı yavrusu çıkmış oldukları ağaçtan vatandaşlar ve görevlilerin yardımları ile inerek ormanlık alana doğru giderek gözden kayboldular.

Yıllarca bölgede çok sayıda vatandaşın ölümüne ve yaralanmasına neden olan hatta sebze ve meyveleri yanı sıra arılarına ve hayvanlarına zarar veren ayılar için vatandaşlar bir espri yapmayı da ihmal etmedi.

Biz Ayılar İçin Ekmiyoruz

Ektikleri ürünlerin ve meyvelerin büyük bir çoğunluğuna zarar verdiğini söyleyen 75 yaşındaki Mahire ve Ali Yazar; “Biz ürünlerimiz ayılar için ekmiyoruz.75 yaşında bu kadar çalışıyor uğraşıyoruz ürünlerimizi bizler değil bizim çocuklarımız, torunlarımız değil ayılar yiyor. Devletimiz bu işe bir çözüm bulsun. Gece komşuya bile oturmaya gidemiyoruz.” dediler. Ayı yavrularını kurtaran duyarlı vatandaşlar; “Bu ayılar artık şehir merkezine köylerimizin içine kadar geliyorlar. Herhalde yakın zamanda manavların önüne kadar gelecekler.” Ayı yavrularını doğal yaşamlarına tekrar gönderilme-sini sağlayan vatandaşlar ayı yavrularına espri yapmayı da ihmal etmediler;  Vatandaşlar; “Bugün biz size zarar vermedik. İnşallah sizlerde büyüyünce bizlere zarar vermezsiniz. Bu iyiliği unutmayın” dediler.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek