...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1758 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Aydınlar Ve Toplum

07 Nisan 2017 - 615 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yazarlar»Aydınlar Ve Toplum
Aydınlar Ve Toplum

Aydınlar Ve Toplum

Her toplum içinde aydın dediğimiz insanlar vardır. Bu aydınlar ki, içinde yaşadıkları toplumları uyarırlar. Onların canlarına can, kanlarına kan katarlar, yatıyorlarsa kaldırırlar. Uyuyorlarsa uyandırırlar.

1789’lu yıllarda Fransa’yı yöneten kral 14.Lui’nin halkına uyguladığı aşırı tahakkümle Bastil Hapishaneleri sulandırılmış insanlarla dolup taşıyordu. Kral aleyhinde olanlar giyotinlerde başları gövdelerinden ayrılıyordu. Ve bu tahakküm uygulamaları sürüp gidiyordu. Ama daha ne kadar sürüp gidecekti?

İşte o dönemin Fransız halkı içinden temayüz etmiş aydınlar çıkıp Kral 4. Lui’ye baş kaldırmaya başladılar.

Bu aydınların başını Robespiyer Didaro, Russo gibi aydınlar çekiyordu.

Bu aydınlar ki halk yığınları arasına girip bilgileri ile halkı aydınlatıyorlardı.

Eşitlik, müsavat hürriyet bağımsızlık sözcüklerinden kurulan cümlelerle Fransız halkı aydınlatılıyordu. Aydınlanan halkın ayaklanması ile Bastil Hapishaneleri boşaltılıyor. Müatebit Kral 14. Lui tutuklanıyordu.

Fransız aydınlarının canlara can katması ile ruhlara ruh katması ile tahakküm duvarları yıkılıyor. Fransa’da çağ değiştiren baş devrim yapılıyor. Bütün dünyaya örnek oluyor. Eşitlik, hürriyet, bağımsızlık fikirleri yaygınlaşıyor. Bütün mazlum milletleri bu örnek devrim uyandırıyor.

Diğer bir ayaklanma hareketi bundan bir asır önce 1917’li yıllar Rus Çarı’nın tahakküme karşı Rusya’da uygulanıyor.

Rus aydınlarının at başını çeken Lenin, Troçki, Stalin gibi aydınların ayaklanmaları Çarlık İdaresine son veriliyor. Rusya’daki topraklar tarım toplumuna eşit şekilde dağıtılıyor.

Bir diğer aydınlanma hareketi de kendi ülkemizde Mustafa Kemal Atatürk tarafından yapılıyor.

Mustafa Kemal Atatürk diyor ki, kılıçla-kalkanla, topla- tüfekle düşmanla savaşmak daha çetindir, daha güçtür diyor. Ama bu çetinlikleri ve güçlükleri önemli devrimler yaparak aşacağız diyor.

Yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu olan milli kahraman ve hem de halk aydını olan Mustafa Kemal Atatürk Türkiye’de birçok devrimlere imza atarak halkına miras bırakıyor.

Bir ülke var edilmişse bu ülkenin insanlarının tamamı aydın değildir. Cahilde vardır. Bağnazı da vardır. Tuttuğu bir yolun alışkanı olanları da vardır. İşte böylesi insan topluluklarını eğitme, ikna etmek, doğruya, iyiye, güzele yönlendirmek ve toplum içindeki aydınların görevidir.

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika
Teknik Destek