...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1758 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

ATATÜRK HAFTASI NEDENİYLE NUTUK’TAN ALINTILAR 1

16 Kasım 2015 - 845 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yazarlar»ATATÜRK HAFTASI NEDENİYLE NUTUK’TAN ALINTILAR 1
ATATÜRK HAFTASI NEDENİYLE NUTUK’TAN ALINTILAR 1

ATATÜRK HAFTASI NEDENİYLE NUTUK’TAN ALINTILAR

Az zamanda çok büyük işler yaptık. Bu işlerin en büyüğü, temeli Türk kahramanlığı ve yüksek Türk kültürü olan Türkiye Cumhuriyeti’dir.

“Türk milleti çalışkandır. Türk milleti zekidir”. Çünkü Türk milleti milli birlik ve beraberlikle güçlükleri yenmesini bilmiştir. Ve çünkü, Türk Milleti’nin yürümekte olduğu terakki ve medeniyet yolunda, elinde ve kafasında tuttuğu meşale müsbet ilimdir.

Vatan savunmasında “Hattı müdafaa yoktur, sattı müdafaa vardır. O satıh bütün vatandır. Vatanın her karış toprağı, vatandaşın kanıyla ıslanmadıkça asla terk olunmaz.”

Cumhuriyet fazilet ve ahlaka müsterit bir idaredir. Cumhuriyet fazilettir. Sultanlık, korku ve tehdide müstenit bir idaredir. Cumhuriyet idaresi faziletli ve namuskar insanlar yetiştirir.

“Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti ebediyen yaşayacaktır.” 1929

“Dünya üzerinde yaşamış ve yaşayan milletler arasında demokrat doğan yegane Türk milletidir.”1937

“İki Mustafa Kemal vardır. Biri ben, fani Mustafa Kemal, diğeri milletin içinde yaşattığı Mustafa Kemal’ler idealidir. Ben onu temsil ediyorum. Herhangi bir tehlike anında ben ortaya çıktıysam, beni bir Türk anası doğurmadı mı? Türk anaları daha Mustafa Kemal’ler doğurmayacaklar mı? Feyiz milletindir, benim değildir.” 1935

“Bilelim ki, kazandığımız muvaffakiyet milletin kuvvetlerini birleştirmesinden ileri gelmiştir. Eğer aynı muvaffakiyetleri, zaferleri ilerde kazanmak istiyorsak, aynı esasa dayanalım aynı yolda yürüyelim.” 1923

“Silahı ile olduğu gibi aklı ile de mücadele mecburiyetinde olan milletimizin birincisinde gösterdiği kudreti ikincisinde de göstereceğine asla şüphem yoktur. Milletimizin saf seciyesi istidat ile doludur.” 1921

Benim Türk milletine, Türk Cumhuriyeti’ne, Türklüğün istikbaline ait ödevlerim bitmemiştir. Siz onları tamamlayacaksınız. Sizde, sizden sonrakilere benim sözümü tekrar edersiniz.

“Yüksek Türk, senin için yüksekliğin hudutu yoktur. İşte parola budur.” 1935

Gereğince vatan için tek bir fert gibi, birleşik azim ve kararla çalışmasını bilen bir ulus, elbette büyük istiklale hak kazanmış ve adaylığını koymuş olan bir ulustur.

Bugünün gerçeklerinden biri de kadınlarımızın her hususta yükselmelerini sağlamaktır. O halde kadınlarımız bilgin olacaklar ve erkeklerin geçtiği bütün öğretim kademelerinden geçeceklerdir.

Halk müreffeh, müstakil zengin olmak istiyor.

“Teşkilat bambaşka halk teşkilatı olacaktır. Umumi idareyi halkın eline vereceğiz.” 1922

“Hakimiyet, kayıtsız şartsız milletindir.” 1923

“Hakimiyet-i milliye, milletin namusudur, haysiyetidir, şerefidir.” 1923

“Milli hakimiyet öyle bir şeydir nurdur ki, onun karşısında zincirler erir, taç ve tahtlar batar, mahvolur.” 1924

“Ne Mutlu Türk’üm Diyene!” 1933

Bize milliyetçi derler. Ama biz öyle milliyetçileriz ki, bizimle işbirliği eden bütün milletlere hürmet ve riayet ederiz. Onların milliyetçiliklerinin bütün icaplarını tanırız.

“Yetişecek çocuklarımıza ve gençlerimize görecekleri Türkiye’nin hududu ne olur olursa olsun en evvel, her şeyden evvel Türkiye’nin istiklaline, kendi benliğine, milli anneannelerine düşman lüzum öğretilmelidir.” 1922

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler : ,

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika
Teknik Destek