...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1764 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Artvinli Avukatlar Cerattepe Nöbetinde

01 Şubat 2016 - 1.032 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Artvinli Avukatlar Cerattepe Nöbetinde
Artvinli Avukatlar Cerattepe Nöbetinde

Artvinli Avukatlar Cerattepe Nöbetinde

Kafkasör Yaylası Cerattepe bölgesinde madencilik faaliyetlerine karşı çevrecilerin ve yöre sakinlerinin 21 Haziran’da başlattıkları nöbet tutma eylemi aralıksız devam ediyor.

Artvinliler, maden firmasının çalışmasını engellemek için Cerattepe yaylası girişinde yapılan barakada 21 Haziran 2015 Pazartesi gününden bu yana nöbet tutuyor. Siyasi partiler, sendikalar, mahalleler, köyler, site sakinleri, üniversite öğrenciler, esnaf ve iş adamlarından oluşan gruplar, önceden hazırlanan nöbet listesine göre sıraları geldikçe Cerattepe’ye çıkarak nöbeti devralıyor.

Avukatlar, ”Sadece Adliyede Değil Nöbette de Savunuyoruz”

Artvin Barosu avukatları ve baro çalışanları üzerinde, “Artvin’in insanının, ormanının, böceğinin, kuşunun, hakkını sadece Adliyede değil Nöbette de savunuyoruz” yazılı pankartlarını asarak Cerattepe nöbetini devraldılar. Artvin Barosu kadın üyeleri kardan kadın yaparak kartopu oynadılar. Doğanın tadını çıkartan, avukatlar daha sonra geceyi 1700 metre yüksekliğinde Cerattepe’de geçirdiler.

Çağal, “Orman Bakanlığına karşı ormanı, Çevre Bakanlığına karşı çevreyi, Adalet Bakanlığına karşı hukuku savunuyor ve korumaya çalışıyoruz”

Artvin Baro Başkanı Ali Uğur Çağal burada yaptığı açıklamada, ” Artvin halkının Cerattepe’de ki haklı mücadelesine, Artvin Barosu olarak bizde bugün katkı yapmaya geldik ve nöbeti devraldık. Herkes tarafından biliyor ki Artvin Barosu, Türkiye Barolar Birliği ve tüm 78 Baro, Artvin halkının bu demokratik mücadelesini desteklemektedir. Biz bunun mücadelesini Artvin Barosu ve Türkiye Barolar Birliği olarak sürdürmekteyiz. Bizler ne gariptir ki Orman Bakanlığına karşı ormanı, Çevre Bakanlığına karşı çevreyi, Adalet Bakanlığına karşı hukuku savunuyor ve korumaya çalışıyoruz. Ama bu demokratik mücadelemiz eninde sonunda başarıya ulaşacaktır. Şunu herkes bilmeli ki ilk davamızda 7 bilim adamını verdiği raporda, “ya Artvin yada maden” denmişti. Yani maden çıkarsa Artvin yok olur, eğer Artvin’i kurtarmak istiyorsanız madeni çıkartmamanız gerekir diye bilimsel bir rapor var. Bu bilimsel rapordan sonra bunun her an gibi bir şekilde raporlarla oynayarak hakimleri değiştirerek veya farklı oyunlarla bunu değiştiremezsiniz. Bu bilimsel gerçekler olduğu sürece Artvin’de maden çıkartılmaması gerekir. Buna destek verenler yarın tarih önünde hukuk önünde sorumlu olacaktır. Biz Baro olarak Artvin’i terci ediyoruz” dedi.

 

Av. Bedrettin Kalın, “Artvin Halkı 25 Yıldır Kazanan Taraf Oldu”

Yeşil Artvin Yönetim Kurulu Üyesi ve aynı zamanda Artvin Barosu üyesi Av. Bedrettin Kalın ise, “225 gündür Artvin halkı bir bütün olarak 24 saat iki vardiya halinde Cerattepe’de nöbet tutuyor. Tabi bu örneğine rastlanmış durumda değil. 1700 metrede kar altında gördüğünüz gibi insanlar mecbur kaldıklarından bu zorlu coğrafyada bu nöbeti tutuyorlar. Çünkü daha önce kazanılmış davalara rağmen ve verilmiş birçok yürütmeyi durdur kararına rağmen şu anda halı hazırda Danıştay da olup da kazanmış olduğumuz ÇED iptal davası olmasına rağmen maden şirketi ve orman bölge müdürlüğünün Cerattepe’de ki ormanlık alanı belirleyip yeniden devretme istemelerini başka türlü önleyemedik. Artvin halkının bu mücadelesi 25 yıldır devam ediyor. Artvin halkı 25 yıldır kazanan taraf oldu biz bundan sonrada Artvin halkının bu mücadelesinin mutlak olarak başarıya ulaşacağını inanıyoruz” dedi.

Nöbetlerini tamamlayan Artvin Barosu avukatlar ve çalışanları daha sonra nöbeti Artvin Çoruh Üniversitesi öğretim görevlilerine devretti.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler : , ,
TemaFabrika
Teknik Destek