...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1780 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

ARTVİN’İN ULAŞIM AĞI MASAYA YATIRILDI

08 Ekim 2015 - 1.243 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»ARTVİN’İN ULAŞIM AĞI MASAYA YATIRILDI
ARTVİN’İN ULAŞIM AĞI MASAYA YATIRILDI

ARTVİN’İN ULAŞIM AĞI MASAYA YATIRILDI

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Artvin’de trafik sorununa neşter vurmak için çalışmalara başladıklarını söyledi.

Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Artvin Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Ahmet Alpaslan ve üyeleriyle Artvin Belediyesi Marina Sosyal Tesislerinde akşam yemeğinde bir araya geldi.

DSİ Ulaştırma Sorumlusu ve İnşaat Mühendisi Mustafa Özen’in yapılması düşünülen yeni trafik sirkülasyonu hakkında katılımcılara bilgi verdiği toplantıda planlanan projeler hakkında fikir alışverişinde bulunuldu.

Artvin Belediyesi Marina Sosyal Tesislerinde gerçekleştirilen toplantıya Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Belediye Başkan Yardımcıları Erkan Yazan ile Zafer İnce, Artvin Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Ahmet Alpaslan, 33 nolu Belediye Dolmuş durakları Kooperatif Başkanı Ekrem Yüksel, 38 nolu öğrenci kooperatif Başkanı Mikail Yılmaz, 37 nolu Seyitler Kooperetifi Başkanı Ümit Haser, 11 nolu Minibüsçüler Kooperatif  Başkanı Şeref Öngüner ve Merkez Taksi Durağı Başkanı Hüseyin Öztürk katıldı.

Artvin’de ulaşım sorununa neşter vurma zamanın geldiğini söyleyen Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, minimum hasarla maksimum çare elde etmek istediklerini ifade etti. Şehir ve imkanlar sınırlı ama bunları çözebilecek ortak akla ihtiyaç var. Bunun için gerek park yerleri projeleri gerekse de yeni yapılan yollarla birlikte şehrin ulaşım ağını yeniden düzenlemek gerekeceğini belirtti. Bu işin tek karar vericisinin bir kişi ya da bir kuruluş olmadığını vurgulayan Kocatepe, bu konuda herkesin bir şeyler söyleyebileceği ve altyapısını hazırlayabileceği bir teknokrata ihtiyaç olduğunu vurguladı. Bu toplantıyla genel hatlarıyla ulaşım konusunda yeni bir yaklaşım, şehre yeni bir değer katma konusunda yola çıktıklarını belirtti.

Ulaştırma konusunda eğitim veya bir mühendislik boyutunun olduğu Türkiye’de yaygın bir şekilde bilinen bir konu olmadığını ifade eden DSİ Ulaştırma Sorumlusu İnşaat Mühendisi Mustafa Özen, uluslararası alanda ulaştırma, toplu taşıma araçları, trafik sirkülasyonları, otopark gibi konular inşaat mühendisliği dalı altında bir mühendislik çalışması olduğunu belirtti. Özen, Uluslararası normlarda toplu taşıma sistemleri nasıl verimli hale gelebilir, halk bazlı, işletme bazlı ve il bazlı faydaları nedir veya neler yapılabilir gibi konularda bir sentez ortaya koymak için çalışıldığı söyledi. Mühendis Özen, Toplu taşımayla ilgili sorunların envanterinin çıkarılması, bunlarla ilgili çözüm önerileri ne olabilir bunların araştırılması ve  sizlerden gelecek görüşlerle harmanlayıp ortaya bir ürün çıkarmak istediklerini ifade etti. Amaçlarının güncelliği, teknolojiyi ve verimliliği yakalamak olduğunu söyleyen Özen, bunun içinde neler yapılabileceğini teknik olarak ortaya çıkarmak olduğunu vurguladı.

“AKILCI GELİŞİM SİSTEMİ İLE DAHA YAŞANILABİLİR BİR ARTVİN”

Mustafa özen, “ ülkemizde bu konuda uzman sayısı maalesef çok yok. Trafik sorunu sadece Artvin’de değil diğer illerimizde de çığ gibi büyüyen bir sorun. Bu açıkça görünen soruna biran önce önlem alınması gerekiyor. Amacımız modern bir ulaşım ağının oluşması. İnsanları bireysel araçları kullanmadan ziyade toplu taşımaya yönelmiş, rahat, mutlu bir halk ortaya çıkarmak gayesindeyiz” dedi.

Artvin şehir trafiğinin akışının yeniden belirlenmesi ve Otopark sorunun giderilmesiyle bu sayede şehri trafik sorununun ortadan kalkması gibi çalışmaların uluslararası normlara göre yaptıklarını belirten Özen, şehir merkezinde yeni bir trafik sirkülasyon planlarının olduğunu, bu planda amacın smart prog ( akılcı gelişim ) ile kentin daha yaşanılabilir bir hale geleceğini söyledi.  Özen, düşündükleri uygulamaları şu şekilde anlattı. “Akılcı gelişime göre; kentler yayalara ait olsun. Artvin için kent merkezine daha çok yayaları çekmek ve konforlu olarak hareket etmelerini sağlamak. Gelişi güzel araba park ediliyor, buna bir düzen getirmek istiyoruz. Bunlardan en önemlisi Hastane yan caddeden Halkevi caddesinden Bibak kavşağından Migros’a kadar inen yolu sadece tek bir aracın sığabileceği, durak cepleri olan, tek güzergâhlı yol oluşturarak trafik akışını sağlamak.Bu sayede  yayalara daha fazla kaldırım alanı açmak. 2’inci amacımız halka tamamen araçtan arındırılmış bir sokak ve cadde kazandırmak. Sabit Osman Avcı Caddesi ve İnönü Caddesini araçlardan arındırılmış sadece yayalara ait bir sokak oluşturmak. Yeni trafik sirkülasyon planında toplu taşıma araçları hayati bir öneme sahip çünkü toplu taşıma araçlarını desteklemezsek araç sayısını azaltamaz ve park sorunuyla karşılaşacağız. Burada toplu taşıma araçları birinci derece önemli. Toplu taşıma kaliteli, konforlu ve uygun olursa halk bir şekilde toplu taşımaya yönelir.

Trafik sirkülasyonu planında yeni hatların oluşumu da karşımıza çıkabilir. Akıllı kart uygulaması arzulanan bir uygulama. Hemen olmasa da zamanla bu sisteme geçip ülkenin bütün şehirlerinde kullanılabilen tek kart sistemi oluşturulmak isteniyor. Bu yüzden bizlerde istiyoruz ki Artvin’de akıllı kart uygulamasına bir şekilde geçelim.

Bizim amacımız sizlerle birlikte bir toplu taşıma politikası belirlemek, neyin ne olduğuna dair planları olan, iç yönergesi olan kente ait toplu taşıma politikası belirlemek, bu politika kapsamında da yenilikler, düzenleme, yeni güzergah seçimi gibi konularda konfor ve hız bakımından bir yenilik ortaya çıkarmak istiyoruz. Yeni trafik sirkülasyon planı özetle; kaldırımları daha geniş, yayalara daha fazla yer açılmış, akışı belli bir rota ve intizamda giden bir trafik ve bunu toplu taşıma araçlarla desteklemiş kent trafik altyapısı ana özünde yatıyor. Ulaştırma çok yönlü bir dal. Birçok parametreye bağlı.”

Yapacak olan çalışmalarda Kocatepe’ye Güveniyoruz

33 nolu kooperatif Başkanı ( Belediye Dolmuş durakları başkanı) Ekrem Yüksel öncelikle Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe ve Belediye Başkan Yardımcıları Erkan Yazan  ile Zafer İnce’ye şoförler esnafını bir araya getirdikleri için teşekkür etti. Yüksel, Artvin trafiğinin çözülmesi adına yapılacak olan çalışmaların kendilerini mutlu edeceğini ve yapılacak olan çalışmalar da Başkan Kocatepe’ye güvendiklerini ifade etti.

Toplantıya katılan kooperatif başkanları toplantıdan duydukları memnuniyeti dile getirip konuyla ilgili fikir ve sıkıntılarını dile getirdiler. Yapılacak olan ön çalışmalardan sonra yeni toplantıların düzenlenmesi ve yapılacak çalışmaların değerlendirilmesinin kararlaştırılmasıyla toplantı son buldu.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

TemaFabrika
Teknik Destek