...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1758 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Artvin’i Yok Ettirmeyeceğiz

31 Aralık 2015 - 1.008 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Artvin’i Yok Ettirmeyeceğiz
Artvin’i Yok Ettirmeyeceğiz

Artvin’i Yok Ettirmeyeceğiz

Ankara’ da faaliyet yürüten Artvin vakıf ve dernekleri adına Artvin Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nin öncülüğünde TBMM Dikmen kapısında “Artvin’i Yok Ettirmeyeceğiz” adıyla bir basın açıklaması gerçekleştirildi.

Basın açıklamasına birçok Artvinlinin yanında Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekillerinden Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, Ankara Milletvekili Şenol Sarıhan, Burdur Milletvekili Mehmet Göker, Bursa Milletvekili Nurhayat Kayışoğlu, Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet ve HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu katılarak, destek verdiler.

Basın açıklamasını okuyan AKYD Başkanı Sabriye Tuncay, yaptığı açıklamada; “24 Ağustos 2015 tarihinde Hopa da 12 Kasım 2015 tarihinde Borçka da yaşanan sel felaketinden sonra biz Artvinliler büyük bir korku içinde bekliyoruz üçüncüsü nereyi vuracak diye. Sorumlu yetkililer bu felaketler takdiri ilahidir diye açıklama yapıyorlar. Oysa biz bunu böyle kabul etmiyoruz, doğal olaylar felakete dönüşüyorsa bunun başka bir açıklaması olmalı. Özelde Artvin, genelde Karadeniz Bölgesi rant uğruna yağmalanıyor, doğası talan ediliyor. Yapılan her şeyde bölgenin doğal koşulları, bilim adamlarının, teknik elemanların tespit ve önerileri baz alınmadan rant sağlanması gözetiliyor. Önce Karadeniz sahil yoluyla başladı, HES ‘ler le devam edildi, şimdide yeşil yol ile sürdürülüyor çarpıklıklar kural tanımazlıklar. Maden çalışmaları taş ocakları toprak yapısını bozdu. Yapılan barajlar iklimi etkiledi sera iklimi oluştu. Bütün bunlara birde bilim ve tekniği bir tarafa bırakarak, alt yapısız çarpık kentleşmesi eklenince doğa olayları felakete dönüşmeye başladı. Bütün bu ağır tablonun sorumlusu merkezi ve yerel yönetimlerdir. Bu nedenle biz Artvinlilerin merkezi ve yerel yönetimlerden taleplerimiz var. 1.Yapılan her işte bilim ve teknikten yararlanılması ilgili kurumların araştırma ve raporların ciddiye alınması. 2.Kentler kurulurken ve genişlerken alt yapı projelerin dünya standartlarına uygun ve sağlıklı yapılması 3.Dere ıslahlarının bilim ve teknik raporlar doğrultusunda su baskılarını ve selleri engelleyecek şekilde yapılması. 4.Yeşil yol çalışmalarının derhal durdurulması, bu konuda bilim adamlarına kulak verilmesi. Bu yol bölgeyi yok edecek bir çalışma. 5.Yol yapım çalışmalarının toprak yapısına uygun tarzda yapılması. 6.Bir başka felaket yaşanmadan merkezi ve yerel yönetimlerin birlikte kentlileşenlerini de kapsayacak şekilde çalışarak afet koordinasyon kurulu oluşturulması, bu konuda hemen harekete geçirilmesi. 7.Riskli bölgelerin boşaltılıp insanların daha güvenli yerlere yerleştirilmesi. Biz Artvinliler artık doğa olaylarını felakete dönüşmeden yaşamak istiyoruz. Başka Artvin yok ve biz Artvin’i çok seviyoruz. Artvin’in yavaş yavaş yok olmasına seyirci kalamayız ve kalamayacağımızı siz değerli basın mensupları aracılığı ile kamuoyuna önemle duyururuz” ifadelerine yer verdi.

Sabriye Tuncay’ın ardından söz alan CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan’da tüm katılımcılara teşekkür ederek, yaptığı açıklama; “Artvin’le ilgili sıkıntımızın temel nirengi noktası Cerattepe ve Cerattepe’de çıkarılmak istenen, ya da işlenmek istenen cinayettir” dedi.

Bayraktutan konuşmasında; “Düşünün ki bir kent maden çıkartılmak istenmesiyle,  HES’lerle,  barajlarla, yeşil yol projeleriyle yok edilmeye çalışılıyor” diyen Bayraktutan;  eski Bakan Taner Yıldız’a da gönderme yaparak, daha önceden bakanlığı döneminde de kendisini açık oturumda tartışmaya davet ettiğini hatırlatan Bayraktutan,  bu çağrısını bir kez daha yineleyerek Taner Yıldız’ı tartışmaya davet etti.

Artvin’in yok edilmek istendiğini söyleyen Bayraktutan konuşmasının devamında; “bu gidişatı durduracaklarını ve Artvin’i yok ettirmeyeceklerini söyleyerek devam etti. Artvin insanının bin 800 rakımlı alanda ormanı ve doğayı Orman İşletmesi ve Devletin güçlerinden korumak durumunda kaldıklarını söyleyen Bayraktutan, böyle bir rezilliğin kabul edilemez olduğunu belirterek; “Artvinliler dostlarını suya değil yüreğine yazarlar, bugün burada bulunan dostlarımızı asla unutmayacağız” diyerek sözlerini tamamladı.

Katılımcılar “ Cerattepe Geçilmez Artvin Halkı Yenilmez “ sloganını atarak dağıldılar.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek