...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1702 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Artvin’e Tam Teşekküllü Eğitim Ve Araştırma Hastanesi İstiyoruz

03 Kasım 2015 - 845 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Artvin’e Tam Teşekküllü Eğitim Ve Araştırma Hastanesi İstiyoruz
Artvin’e Tam Teşekküllü Eğitim Ve Araştırma Hastanesi İstiyoruz

Artvin’e Tam Teşekküllü Eğitim Ve Araştırma Hastanesi İstiyoruz

Kamu Hastaneleri Birliği Genel sekreteri Uzm Dr. Kerim Yeşildağ 400- 500 yataklı Artvin’e “Eğitim Ve Araştırma Hastanesi” nin yapılması için lobi girişiminde bulunacağını Artvinli basın mensupları ile paylaştı.

Kamu Hastaneleri Birliği Genel sekreteri Uzm Dr. Kerim Yeşildağ yaptığı açıklamada;” Artvin’in en büyük sorunlarından birisi tam teşekküllü hastane olmadığı için hastaların il dışına sevk sorunudur. Artvinliler maalesef sevk edildiğinde Rize, Trabzon ya da Erzurum’a yetişmişlerse şanslı, yetişmeyenler yolda ambulanslarda can veriyor. Bu konuda en önemli çözüm mercii kesinlikle siyaset makamlarıdır. Bunun için Artvin halkı olarak parça parça küçük hastaneler yerine Artvin geneline hitap edecek en az 500 yataklı Eğitim ve Araştırma hastanesi istiyoruz.

İşte bu yüzden 170 bin nüfuslu Artvin’de bir Eğitim ve Araştırma Hastanesi kurma lobisini oluşturmaya başlıyoruz. 2014 yılı Temmuz Ayı’nda göreve başlayan Kamu Hastaneleri Birliği Genel sekreteri Uzm Dr. Kerim Yeşildağ, gazetecilerin kendisini makamında ziyaretinde dile getirdiği ilk ve en önemli konu olan 400- 500 yataklı Artvin’e “Eğitim Ve Araştırma Hastanesi” nin yapılması için girişimde bulunacağı, bunun için gerekli ilgili yerlere, bakanlığa müracaat ederek konuyu dile getireceğini söylemiş, bizde bu haberi aynı heyecanla manşetten yerel gazetelerde yayınlamıştık.

Artvin’den Rize’ye, Trabzon’a, Erzurum’a sevk edilen hastalar önce Artvin’e yapılmış olan üçüncü sınıf, çok engebeli, dolambaçlı, engebeli, virajlı, tehlikeli yollarla, sonra uzun mesafeyle de mücadele veriyor. Şanslı olanlar hastanelere ulaşıyor. Ancak çoğu hasta yol yorgunluğundan dolayı daha da bitap düşüyor.

Bu konu siyaset üstü çok önemli ve aciliyeti yüksek olan bir konudur. Artvin’in kanayan yarası ve ölüm nedenlerinden birisidir. AKPli, CHPli, MHPli, SAADETli, DPli, DSPli Artvin’de yaşayan herkesi, hepimizi yakından ilgilendiren bir meseledir

26 Dönemde TBMM’de Artvin’i temsil edecek olan Artvin Milletvekilleri Bayraktutan ve Kışla’nın katkı sunmasını sağlamak amacıyla Artvin basını olarak “Artvin’e Eğitim Ve Araştırma Hastanesi İstiyoruz” lobisi oluşturuyoruz.

Bunu sadece yerel basından değil, sosyal medyadan da oluşturulacak lobi ile tam teşekküllü hastanenin Artvin ili sınırları içinde kurulması için çalışmaya başlıyoruz. Bu lobiyi ilk önce Artvin Post gazetesi olarak yerel basından başlatıyoruz. Konunun ulusal basında çalışan muhabir arkadaşlarımızın da bu yönde bir çalışma başlattığı şeklinde haber yaparak farkındalığın Türkiye geneline yayılmasında büyük katkı sunacağı aşikârdır.

2014 yılının temmuz ayında Artvin kamu hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği görevine başlayan Uzm. Dr. Kerim Yeşildağ ile yaptığımız söyleşi ve haberimizi siz değerli okurlarımızla paylaşarak loni çalışmamızı başlatıyoruz.

Genel Sekreter Yeşildağ’ın Da Hayali Eğitim Ve Araştırma Hastanesi

Erzurum, Trabzon, Rize’ye sevk edilen hastalar zor anlar yaşarken, bazı acil hastalar ise yolda hayatını kaybedebilmektedir. Yerinde yeterlilik olmadığı sürece de bu durum aynı şekilde devam edecektir. Artvin Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’ne yeni atanan Kerim Yeşildağ 15 günlük gözleminde Artvin’e Eğitim ev Araştırma Hastanesi’nin iyi ve kolay bir çözüm olacağı düşüncesiyle böyle bir projenin gerçekleşmesi için Ak Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla, Artvin Valisi Kemal Cirit, Sağlık Bakanlığı yetkilileri ve diğer bürokrat, başkan ve STK’lara öneride bulundu.

‘Artvin’e Eğitim Ve Araştırma Hastanesi Kazandırmak İstiyorum’

08 Haber gazetesi Artvin Devlet Hastanesi Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’ne atanan Kerim Yeşildağ’ı makamında ziyaret ederek, görevinde başarılar diledi. Artvin Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Kerim Yeşildağ, yaptığı açıklamasında;

İnşallah Artvinimize en iyi şekilde hizmet edeceğiz. Hem hastalar, hem sağlık personeli hem de vatandaşlarımız için elimizden gelen gayretli çalışmalarımız olacak. Göreve başladıktan sonra tüm ilçeleri gezdim. Bazı ilçelere, iki kez gittim.

Oradaki sağlık sorunları yerinde tespit ettik. Yeni yapılmakta olan hastanelerimizin tamamlanmak üzere olduğunu gördük. Hastanemizin ek binasının tamamlandığını gördük. Diğer hizmet binamız tadilata girdi. Onların ihale işlemlerini tamamladık. Artvin Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği olarak, Artvin’de hastalarımıza daha iyi nasıl hizmet verebiliriz noktasında çalışmalarımız olacak.

Buraya geldikten sonra 15 gün içinde kafamda oluşturduğum projem Artvin’e Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin kazandırılması oldu. Bunu Sayın Vekilimizle Sayın Valimizle, İl Başkanımızla, Belediye Başkanımızla görüştüm. Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin kurulması noktasında ne gibi bir çalışma yapılabilir? Hem Ankara Bakanlığımız olsun, hem bürokratlarımız hem de STK’lar olsun,

Artvin halkı olsun. Bu düşünce olumlu bir şekilde kabul gördü. Bunu diğer kurum ve kuruluşlarla paylaştığım için kamuoyuna açıklanmasında bir sakınca görmüyorum. Şu anda fikri çalışmalarımız devam ediyor. Bakalım bu projeyi nasıl gerçekleştireceğiz. Onu da süreç içinde göreceğiz” ifadelerinde bulundu.

Tıp fakültesi hastaneleri kurulması zordur eğitim ve araştırma hastaneleri buna alternatiftir. Kurulması daha kolaydır. Doktor noktasında daha az sıkıntı yaşanır. Artvin’e 400-500 yataklı bir hastane kazandırılırsa süper bir hizmet olur şeklinde yöneltilen soruya cevap veren Yeşildağ; “Önemli olan projenin çıkmasıdır. Mutlaka bir yer bulunur. Bu büyük bir proje olacak. 400-500 yataklı bir Araştırma Hastanesi’nden söz ediyoruz. Üzerinde helikopter pisti bulunan bir hastaneyi Artvin’e kazandırmak için kıvılcım çakıldı. İnşallah Allah nasip ederse, Artvin’e böyle bir hizmeti kazandırabiliriz. Eğitim ver araştırma hastanesinin devamlılığı ve kurulması daha kolaydır. Doktoraların gelip gitmesi noktasında sıkıntı yaşamazsınız. Tıp Fakültesi ise biraz daha zor bir projedir. Gerçekleştirilmesi daha zordur. Asma Eğitim ve Araştırma Hastanesi çoğu illerde vardır. Tıp Fakültesi Hastanelerinin yapılamadığı yerlerde alternatif olarak Eğitim ve Araştırma Hastaneleri yapılıyor” dedi.

Yeşildağ konuşmasının devamında; ”Artvin’de çok hastamız sevk oluyor. Bunları ortadan kaldırmak için böyle bir proje gereklidir. En önemlisi, de yerinde yeterliliktir. Konya’da çok büyük devasa hastaneleri var. Burada yapabilir miyiz diye araştırmalarıma da devam ediyorum. Nüfusu 500 bin Şehir Hastaneleri de var, Araştırma Hastaneleri de var. Artvin’de ikisi de yok. En azından birisini almak lazım diye düşünüyorum.

Belki bu hastane yapıldığında biz burada olmayabiliriz. Yapılamazsa bile, bir zaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile ilgili fikir ortaya atılmıştı, ne oldu diye kamuoyu sorar. Eğer böyle bir proje gerçekleşirse de hepimiz bundan mutluluk duyarız. Çünkü buradaki garip gurebanın il dışına giderken ne zorluklar çektiğini biliyoruz. Onların duasını alsak bizim için en büyük kazanım olur. Bakın Artvin nüfusu yaşlanıyor. Hastalarımız yaşlılardan oluşuyor. Bu hastaların sevki de bakımı da çok zordur.

Israrla Yerinde Yeterlilikten Söz Ediyorum

Onun için ısrarla yerinde yeterlilik diyorum. Yani bir yerde nüfusa bakılarak olmaz demek yerine, tam aksine bu yaşlı nüfusu göz önüne alarak bu projenin yapılması için çalışılmalıdır. Bunun ekip işi olduğunu biliyorum. Onun için bana ziyarete gelen veya ben ziyaretine gittiğim, tüm kamu kurum ve kuruluşlarda,

STK’larda özellikle bu konuyu vurguluyor ve ziyaretimin ana gündemi haline geliyor. Bugün siz beni ziyaret ettiniz. Size de aynı konuyu söylüyorum. İnşallah gerçekleştirirsek. Artvin için çok süper bir hizmet olur. Bu fikri, bu projeyi destekleyen herkese teşekkür ediyorum. Artvin basınının burada çok büyük bir etkisi olacaktır.

Öte yandan, Artvin’de ilçe hastaneleri entegre hastanesine dönüştürülünce Artvin Devlet Hastanesi’nde yığılmalara neden oldu. Hastane Caddesi’nde trafik sıkışıklığı yaşanıyor.

Yıkılan eski hastanenin yerinde alt kısımda 200-250- araçlık otopark yapacağız diyerek başlatılan proje tam bir fiyaskoya döndü. Ne alt kısmı, ne de üst kısmı değerlendirilebildi. Artvin’de zaten kıt olan arsa bu kadar kötü şekilde kullanılınca yeni proje işe yaramadı. Vatandaşlar; “Yıkılan Hastaneye yazık oldu.

Orada bir hayırsever ağabeyimizin katkılarıyla 300 bin TL’ye çok güzel bir diyaliz ünitesi yapılmıştı. Dr. Yavuz Akaltun ve Ferit Koç’un girişimleriyle Hayırsever Merhum Avukat Nihat Gerez’in maddi katkısıyla burada yapılmış olan, standarda uygun, galoşla girilip, çıkılan cam kapıları ve teçhizatlarıyla örnek bir servis bu şekilde yok edildi.

O hastane gayet güzel hizmet veriyor, hiçbir yerinde oynama, çatlama da yoktu. Açıkçası yapılan bu proje ne görünüm itibarıyla, ne kullanış yönüyle hizmete uygun görülmüyor. Yazık oldu onca emeklere ve ortaya çıkan bu görüntüye.” İfadelerine yer verdi.

Artvin’deki Mevcut hastaneye yıkılan eski hastane yerine yeni bir ek bina eklenerek bu hastane de eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne çevrilebilir. Rize’deki Recep Tayyip Erdoğan Eğitim Ve Araştırma Hastanesi bu şekilde yapıldı. Gidin bu hastanelere, banklarda, kantin köşelerinde yüzlerce gariban Artvin insanıyla karşılaşırsınız. bu oluşma katkı sunan herkes çok büyük bir iyiliğin sahiplerinden biri olacak” ifadelerine yer verdi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek