...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1758 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Artvin’de Yükselen Farkı Ses ‘Bizim Artvin Derneği’ Resmi Kuruluşunu Tamamladı

24 Haziran 2016 - 866 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Artvin’de Yükselen Farkı Ses ‘Bizim Artvin Derneği’ Resmi Kuruluşunu Tamamladı
Artvin’de Yükselen Farkı Ses ‘Bizim Artvin Derneği’ Resmi Kuruluşunu Tamamladı

Artvin’de Yükselen Farkı Ses ‘Bizim Artvin Derneği’ Resmi Kuruluşunu Tamamladı

Artvin Halkına Sadece Gerçekleri Anlatmak İçin Yola Çıktık

Kuruluş aşamasında büyük ses getiren Bizim Artvin Derneği resmi kuruluşunu tamamladıktan sonra ilk açıklamalarını yaptı. Bizim Artvin Derneği Başkanı Mehmet Ali Ergül, derneklerinin amaçlarını ve yapacakları çalışmaları basın ile paylaştı.

Basına açıklamalarda bulunarak derneğin yapacağı faaliyetleri ve Artvin’in sorunlarına bakışlarını anlatan Bizim Artvin Derneği Başkanı Mehmet Ali Ergül, basın mensuplarının da sorularını yanıtladı. Derneği kurmadan önce yaptıkları basın açıklaması öncesinde Yeşil Artvin Derneği ve üyelerinin toplantının yapıldığı yere adeta baskın yaparak toplantıyı yaptırmama gayretlerini değerlendirerek açıklamalarına başlayan Mehmet Ali Ergül, “Biz bu derneğin resmi müracaatını yapmadan önce halkımızı bilgilendirmek için ön bilgi olarak bir basın toplantısı düzenlemek istedik. Derneği kurduğumuzda üye yapmakta ve yapacağımız faaliyetlere halk desteğini sağlamakta bize katkı sağlasın diye halkımızı bilgilendirmek için bir basın toplantısı düzenledik. Çok fazla tanıtım yapmadan ve stkları falan davet etmeden ön bilgi vermek maksadıyla bir basın toplantısı düzenledik. Biz bu toplantıyı yaparken basın toplantısı düzenlediğimiz yere Yeşil Artvin Derneği Başkanı, Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı ve yöneticileri oraya baskına geldiler. Bize, ‘ Sen burada basın açıklaması yapamazsın’ dediler. Bende bu basın açıklamasını şu sebeple yapıyoruz diye izah ettiğimde ‘Sen dernek kuramazsın’ dediler. ‘Bu ne güzel sosyal demokratlık böyle. Sen burada dernek kuramazsın diye tehdit ediyorsun. Bu ne güzel bir şey. Ben bu derneği kuracağım. Yani sizden başka bir dernek kurulamaz mı? Yasak mı var? Yeşil Artvin Derneği dışında bir dernek kurulamaz mı? Bir kişi geldi de bu derneğin dışında dernek kuramaz mı? Bu nasıl bir sosyal demokratlıktır’ dedim” diye konuştu.

Aldıkları tehditlere karşın Bizim Artvin Derneği’nin resmi kuruluşunu tamamladıklarını belirten Başkan Mehmet Ali Ergül, ‘Artvin’in tek sahibi kendilerini zannedenler bilmeliler ki Artvin’in sahibi sadece kendileri olamazlar. Bizler de Artvin’in sahibiyiz ve bizlerde Artvinliyiz. Bu şehrin havasını soluyoruz. Bizlerinde en az onlar kadar bu şehirde emeğimiz ve hakkımız vardır. Bizlerin de Artvin’in önemli konuları hakkında söyleyecek sözlerimiz var. Birileri sadece kendilerinin dinlenmesi ve kale alınmasını istiyor olabilirler ancak Artvin siyasi çıkarlar ve kaygılara teslim edilemeyecek kadar önemli bir yerdir. Bizlerde demokratik haklarımızı kullanarak ilimizin meseleleri konusunda pek tabi ki söz sahibi olacağız” şeklinde konuştu.

Dernek Kurmak İçin Yeşil Artvin Derneği’nden İzin Mi Almamız Gerekiyor?

Bizim Artvin Derneği Başkanı Mehmet Ali Ergül, platform olarak yaptıkları basın açıklaması öncesinde Yeşil Artvin Derneği ile birlikte toplantı salonuna gelen vatandaşların ‘Bize sormadan dernek kuramazsınız’ sözlerine atıfta bulunarak bir stk kuruluşu kurmanın en tabi anayasal hak olduğunun altını çizerek, dernek kurmak için Yeşil Artvin Derneği’nden izin almaları gerekmediğini düşündüklerini söyledi. Kurulamaz denilen derneği kurduklarını ifade eden Mehmet Ali Ergül, “Şimdi soruyorum, bizim derneğimizin dışında da bir dernek kurulsa ben gidip orayı baskın mı yapmam lazım. Yani, ‘Bizim Artvin Derneği var, bu dernek haricinde bir dernek kuramazsınız’ demem mi lazım. Böyle bir sosyal demokratlık olamaz böyle bir Artvinlilik de olamaz. Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı da böyle olamaz. Bu kadar da ağır konuşuyorum. Biz oradaki açıklamamızda gereğini yaptık onlarda kendilerine yakışanı yaptılar. Bunu da oradaki medya mensubu arkadaşlarımızda halkımızda gördü. Halkımız bu konuda gerçekleri görerek takdirlerini sunmuşlardır. Her zaman takdir halkımızındır” dedi.

Biz Siyasallaşmadan Dernek Faaliyetlerimizi Yürüteceğiz

Artvin’de daha önce yapılan yatırımlar konusunda insanların sessiz kaldığını ve bu nedenden dolayı Artvin’in bu yatırımlardan yeterince de faydalanamadığına vurgu yapan Mehmet Ali Ergül, baraj inşaatlarında yaşanan toz olaylarına sessiz kalanların bugün maden konusunda ses çıkarmalarının ise manidar olduğunu ileri sürdü. Maden konusunda Artvin halkına gerçek bilgiler sunulmadığını, bilimsel gerçekler dışındaki bilgilerin kamuoyunda gerçek gibi algılatılmaya çalışıldığına vurgu yapan Ergül, “Bizim Artvin Derneği’nin Öncelikle şunu belirteyim: Derneğimizin amacı. Artvin’de daha önce HES’ler, Barajlar yapıldı. Artvin 15 yıl toz sıkıntısını yaşadı. Toz soludu. Hiçbir kimse burada sesini çıkarmadı. Oraya gidenler ise kendi düşüncelerini, kendi yaşantılarını ve kendi çıkarlarını ön planda tutarak ses çıkarmadılar. Yani kimse halkı düşünmedi. Bugüne kadar Artvin’de yapılan barajlarla ve HES’lerle ilgili olarak hiçbir sivil toplum örgütü ortaya bir gerçek koymamıştır. Bu işler adı altında da hiçbir kimse Artvin’de taş üzerine taş koymamıştır. Bu konularda ben şunu yaptım diyecek bir tane stk yoktur burada. Bu nedenden dolayı Artvin’de bizim derneğimizin amacı sadece maden değildir. Artvin’in bütün genel sorunları ile ilgili olarak çalışmalarda bulunarak Artvin’in çıkarlarını korumaya çalışacağız. Biz daha önce de belirttik, Artvin halkının önüne düşecek ve gerçek bilgileri halka sunacağımızı söyledik. Yıllardır maden konusunda konuşanlar ya siyasallaşmışlar ya da kendi çıkarları doğrultusunda gitmişler. Çalışmalarda bulunmuşlar. Bakın Artvin’de daha önceden Lif Levha Fabrikası var idi. Bu fabrika kapandı gitti. Burada binlerce kişi ekmek yedi. İki, üç nesil oradan emekli oldu. Bu konuda kimse ses çıkardı mı? STK’lar, esnaflar seslerini çıkardılar mı?” dedi.

Ergül: Yeşil Artvin Derneği, polis ve askerle vatandaşı karşı karşıya getirdiler, vatandaş da korkuya neden oldular ve bugün esnaf kan ağlamaya başladı. Bunun sorumlusu kim?

Dernek Başkanı Mehmet Ali Ergül, Şubat ayında yaşanan maden gerginliği nedeniyle polis ve asker ile vatandaşın karşı karşıya getirildiğini ve Artvin halkının geleceğinin karanlık olduğuna dayalı büyük korkulara sebep olunduğunu ve bu nedenden dolayı da bugün esnafın kan ağladığını ifade eden Bizim Artvin Derneği Başkanı Mehmet Ali Ergül, bunun sorumlusunun kim olduğunu sordu. Ergül açıklamasının bu bölümünde; “Bakın bugün esnaf ağlıyor. Neden ağlıyor? İşte Yeşil Artvin Derneği’nin öncülüğünde polis ve asker ile vatandaşın karşı karşıya getirilmesi nedeniyle bugün Artvin’de bir tane ev satılmıyor. Artvin’de bir çöp oynamıyor. Türkiye genelinde o denli kötü gündem olduk ki bir kimse Artvin’e gelip gitmiyor. Bakın hiçbir şey yok, sudan çıkmış balık gibi duruyoruz. Bakın dışarıda veya Artvin’de herkes ‘Bu eylemlerin sonu ne olacak? Gerçekten Artvin’e PKK’mı geldi? Halk, devlet ile mi savaşıyor? Maden çıkarsa gerçekten halk zehirlenecek mi? Artvin yok olacak mı?’ diye düşünüyorlar. Kimse ev almak istemiyor, bir yatırım yapmak istemiyor ve harcama yapmıyor. Vatandaş kara kara düşünüyor. Bugün gidin esnafı tek tek gezin herkesin tek derdinin bu olduğunu göreceksiniz” dedi.

Ergül: Maden Adı Altında İlimizi Ve Ülkemizi Kaosa Sürüklemek İstiyorlar

Artvin’in hassas konusu olan Cerattepe maden projesini öne sürerek ilimizin ve ülkemizin kaosa sürüklenmesine gayret gösterildiğini gördükleri için Bizim Artvin Derneği’ni kurduklarını söyleyen Mehmet Ali Ergül, “Burada ilimizi, ülkemizi ve insanımızı kaosa götürmenin hesapları yapılmıştır. Bunu üzülerek söylüyorum. Bütün bu yanlışlara müdahale etmek için yola çıktık. Biz Artvin halkı ile birlikte Artvin’e gerçekleri anlatacağız. Maden eğer Artvin’de var ise, maden Artvin’de çıkacak ise, çıkması gerekiyor ise biz gerçekleri araştırıp bulup gerçekleri konuşacağız. ‘Milleti yaşat ki devlet yaşasın’ diyen bir iktidar var. Artvin’in zarar görmesine bu iktidar müsaade etmez” dedi.

Maden Artvin’e katkılar da sağlayacaktır

Bizim Artvin Derneği Başkanı Mehmet Ali Ergül, basın mensuplarının Cerattepe maden projesinin Artvin’e hep zararlar vereceğinin ileri sürüldüğünü belirterek madenin Artvin’e katkı sağlamasının mümkün olup olmayacağına dayalı sorusunu yanıtlayan Mehmet Ali Ergül, “Bakın her hangi bir yerde kazma vurulduğu zaman o bölgeye fayda vermeyecek veya katkı sağlamayacak diye bir şey yoktur. Orada işçiler çalışacak, bu işçiler yiyecek içecek, araçlar gidip gelecek, nakil yapılacak, işletmeler kurulacak, işletmenin sonunda ise o bölgenin ağaçlandırmaları yapılacak. Çevre düzenlemeleri yapılacak. Yani bunların her biri iştir. Burada beş yüz kişi, bin kişi ekmek yer ise büyük bir iş kapısıdır” dedi.

Yer altında bulunan madenin yer üzerine çıkarılmasının vakti gelmiştir

Açıklamalarının devamında yeraltında bulunan madenin yer üzerine çıkarılmasının vaktinin geldiğini ileri süren Mehmet Ali Ergül, “Ayrıca şunu belirtmek lazım ki, yeraltında bulunan madenlerimizin yer üzerine çıkmasının zamanı geldi. İşte 2023 hedefleri. Bu hedeflere ulaşabilmek için ülkemizin zenginliklerinin gerek yer altındaki gerekse de yer üzerindeki zenginliklerin ekonomiye katmak gerekmektedir” dedi.

Ergül: Maden çalışmalarının başından sonuna kadar takipçisi ve denetleyicisi olacağız

Bizim Artvin Derneği olarak Cerattepe maden projesi konusunda maden çıkmaya başladığı andan sonuna kadar maden çalışmalarının takipçisi ve denetleyicisi olacaklarını ifade eden Dernek Başkanı Mehmet Ali Ergül, bugüne kadar Artvin’in sahibi olarak kendilerini gösterenlerin bu sürece dahil olmama gayretlerinin yanlış olduğunu belirterek Bizim Artvin Derneği olarak maden sürecinin her aşamasında sürece dahil olacaklarını ve maden çıkmaya başladığı andan son ana kadar bütün süreci de Artvin halkı adına takipçisi olacaklarının sözünü verdi. Ergül; “Eğer orada bir faaliyet başlarsa ki başlayana kadar da halkımız çok detaylı bir şekilde doğru bilgiler ile bilgilendirilecektir. Orada maden başladığı zaman başlangıcından bitişine kadar Bizim Artvin Derneği maden çalışmalarının denetleyicisi olacaktır. İster ben olayım ister olmayayım bu dernek süreçte müdahaleci olacaktır. Maden çalışmalarının her aşamasının denetleyicisi olacağımızın sözünü buradan vermek istiyorum. Burada şunu sorabilirsiniz: Sizin bilgi ve birikiminiz buna yeterli gelecek mi? Biz bunu da düşünerek maden çalışmalarını denetlemek üzere konuyu bilen, konu hakkında bilimsel eğitim görmüş nerede mühendis ve bilim adamı var ise bulup getirip onların  denetlemeleri sağlayacağız. Bizim Artvin Derneği, Artvin halkı adına maden çalışmalarının denetleyicisi olacaktır.  Bugün bu sözü benim veriyor olmam önemli değildir, yönetim kurulumuzdaki tüm arkadaşlarım adına bu sözü veriyorum. Onlarda bu sözün takipçisi ve uygulayıcısı olacaklardır. Bizim Artvin Derneği bunun sözünü vermiştir ve sonuna kadar da bunun takipçisi olacaktır” ifadelerini kullandı.

Ergül: Madende çalışacak mühendislerin ve buna onay veren bilim adamlarının değil de Yeşil Artvin Derneği’nin mi sözüne inanacağız

Bir gazetecinin “Artvin’in bu maden çalışmaları sonucunda zarar göreceği ve yok olacağı ileri sürülüyor. Bu konudaki düşünceleriniz nelerdir?” sorusuna yanıt veren Başkan Mehmet Ali Ergül, kendilerinin de maden konusunu araştırmak için bir takım geziler gerçekleştirdiklerini, önemli bilim adamları ve bu ülkede maden konusunda söz sahibi olan mühendisleri dinlediklerini ifade eden Mehmet Ali Ergül, madenin Artvin’i yok edeceğine dayalı söylemlerin siyasi söylemler olduğuna inandığını açıkladı. Ergül, açıklamasının bu bölümünde; “Bakın bu konuda tam anlamıyla bilimsel bir çalışma yapılmamıştır. Bu söylemlerin hepsi bilimsel bir yaklaşım ile değil vatandaş ağzıyla tahmini söylenen söylemlerdir. Artvin şuradan şu zararı görür şeklinde söylemlerin hemen hepsi bilimsel gerçekler dışındaki söylemlerdir. Ben burada madenin savunucusu değiliz. Madene karşı duran bir insanım. Ve o adla da buraya geldim. Şöyle karşıyım, maden çıkacak ise ve de Artvin halkı buradan taşınmak zorunda kalacak ise bende, yönetim kurulumda bunun karşısında dururuz. Bunu söylerken de bizim başlıca amacımız maden konusunda gerçekleri ortaya koymaktır. Bizim talebimiz gerçek bilgilere, siyasi söylemler ve kaygıların dışındaki bilimsel yaklaşımları ortaya çıkarmaktır. Şimdi soruyorsunuz ki ‘Burada heyelan olur mu, olmaz mı?’. Bakın bu konuda bilimsel raporlar var. Bu konuda yetkili mühendisler var, bilim adamları var. Bunlar yapacaklar bu çalışmaları. Biz şimdi orada çalışacak olan maden mühendisine, çevre mühendisine, jeoloji mühendisine falan güvenmeyeceğiz de Yeşil Artvin Derneği’ne mi güveneceğiz?” dedi.

Maden konusu 30 yıldır konuşuluyor, daha ne kadar konuşacağız

Kendisine yöneltilen, “Maden konusunun aceleye getirildiği ve neden bu derece aceleye getirildiği şeklinde eleştiriler var. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?” sorusuna yanıt veren Mehmet Ali Ergül, 30 yıldır Artvin’in madeni konuştuğunu belirterek bu konuyu daha ne kadar konuşmaları gerektiğini ve maden konusunun da aceleye getirilen bir konu olduğuna inanmadığını açıkladı. Ergül, “ Şimdi ben bu sorunuza karşı size bir soru sormak istiyorum. Artvin’de maden olayı kaç yılında başladı. Yaklaşık 30 yıl oldu değil mi? Demek ki aceleye gelmemiş. Şimdi bakın, ben 11 yaşında iken Artvin’de barajın yapılacağını ve insanların o barajda boğulacağını duymuştum. Şimdi 51 yaşındayım. Tam 40 yıl geçti Artvin’e baraj yapılacak diye. Bakın bu güne nasip oldu ama bir şey olmadı. Gayet güzel bir baraj inşaatı yapıldı ve baraj elektrik üretiyor. 30 yıldır bir maden konuşması var ise ve bugün bir takım gelişmeler yaşanıyor ise demek ki bununda zamanı gelmiştir. Evet, konuşuluyor ama bakın tam anlamıyla bilgim yok. Şu tarihte başlamıştır, şu tarihte başlayacak şeklinde kesinlikle bilgim yok. Daha öncesinde konuşulan projeler gerçekleşmiş ise bu projenin de gerçekleşeceği de muhakkaktır. Vatandaş olarak ben onu anlıyorum” şeklinde konuştu.

Maden Teknolojisi Gelişti ve Değişti. Madenden Bu Derece Korkmamamız Gerekiyor

Kendisine sorulan, “Artvin’de geçmişte Murgul’da yaşanan devlet dönemindeki madencilik tecrübesi ile madencilik tartışmaya açılıyor. Şimdi teknoloji değişti ve koşullarda düzeldi. Acaba bu mu karıştırılıyor? Sizce o gün ki madencilik teknolojisi ile bugün ki madencilik teknolojisi bir mi?” şeklindeki soruya yanıt veren Mehmet Ali Ergül, kendisinin bilim adamı ve mühendis olmadığını bu sorunun muhatabının onların olması gerektiğini söyleyerek, teknolojinin geliştiğini vurgulayarak bugün ki teknoloji ile maden konusunda oluşturulmak istenen korkuların yersiz olduğuna inandığını söyledi. Ergül; “ O zaman ki teknoloji ile şimdiki teknolojiyi kıyas etmek mümkün değildir. Bunun aksini düşünen bir kimsenin olacağını düşünmüyorum. O zaman ki imkanlar öyleymiş ve öyle madencilik yapılmış. Bugün ise teknoloji ve imkanlar gelişmiştir. Bugün ki teknoloji ile madencilik artık farklı yapılabilmektedir. Burada da teknolojinin en iyisinin uygulanacağını düşünüyorum ve tahmin ediyorum” dedi.

Ergül’den Artvin Halkına Mesaj

Açıklamalarının son bölümünde, Artvin halkına mesajını da ileten Mehmet Ali Ergül; “  Bakın biz Artvinliyiz ve Artvin’de yaşıyoruz. Bütün arkadaşlarımız, Yeşil Artvin Derneği de, kurucuları da, yöneticileri de, etrafındaki insanlarda bugüne kadar Artvin için her ne yapmışlar ise Allah razı olsun diyoruz. Elbette ki onların da kendilerine göre bir inançları var idi ve o inançlarının üzerine gittiler. Belki bizim çalışmalarımız da onlara destek olacaktır ancak onların gidişatı biraz daha Artvin dışına çıktığı için biz bu işe sahip çıkmak zorunda kaldık. Benim onlara söylemek istediğim şey şudur: Dernek kendi çalışmalarının dışına çıktığı için ve siyasallaştığı için yanlıştalar diyorum. Derneklerin hiçbir zaman siyasallaşmaması gerektiğini düşünüyorum. Oradaki arkadaşlarımızda belki etrafında kilerini, çevresinde kilerini yenememişlerdir. Onlarında istemedikleri bir şeyler de yaşanmış olabilir. Benim söyleyeceğim şey Artvin için el ele vermemiz gerektiğidir. Ne gerginlik ile ne kavga ile bir yere varabiliriz. Yok ben afiş astım yok ben yazdım yok sen çizdin gibi şeylerle bir yere varamayız. Bakın bizim Artvin’imiz bunları 80 öncesinde yaşadı. O kötü deneyimleri yaşayan büyüklerimiz bilirler. Ben bu nedenden dolayı diyorum ki Artvin için gerçekten el ele verelim. Artvin’de gerçekten Artvinli olarak yaşayacak ve sahip çıkacak isek eteğimizdeki taşları dökerek bütün siyasi düşünceleri de bir kenara bırakarak Artvin’imize sahip çıkalım. Gencine de, çocuğuna da, yaşlısına da sahip çıkalım. Benim bütün Artvin halkına, gencine ve yaşlısına yaptığım çağrım budur. Kesinlikle gerginlikle bir yere varılmaz. Bizi en çok düşündüren şudur: Bugün bu ülkede 30 bin kişinin katili olan bir siyasi partinin temsilcisi olan zat; ‘Artvin yürü arkandayız’ diyor ise gerçekten bu bizi çok derinden üzmüştür ve yaralamıştır” dedi.

Tek Başına Değiliz, Artvin Halkı Bizimde Arkamızdadır

Açıklamalarını tamamlarken, kendilerinin tek başına yola çıkmadıklarını ve Artvin halkının kendilerinin arkasında olduğunu ifade eden Başkan Ergül, Artvin’in maden dahil tüm meselelerini hep birlikte ele alacaklarını ve bütün korkulardan, kişisel çıkarlardan ve siyasi kaygılardan uzak kalarak masaya yatıracaklarını ifade etti. Ergül konuşmasını; “ Tek başına biz yola çıkmadık. Kesinlikle tek başına olmayacağız ve masa başında toplanacağız. Yaşlısıyla, genciyle, çocuğu ile esnafı ile stksıyla bütün herkes ile birlikte hareket edeceğiz” şeklinde tamamladı.

 

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek