...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 15 Kategoride 1652 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Artvin’de 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, Kutlandı

02 Mayıs 2017 - 811 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Artvin’de 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, Kutlandı
Artvin’de 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, Kutlandı

Artvin’de 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, Kutlandı

Artvin’de, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü Yürüyüşle ve Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı

Artvin’de 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamaları için Atapark önünde toplanan yaklaşık 2 bin kişi, trafiğe kapatılan Cumhuriyet Caddesi üzerinde flama, döviz ve afişlerle yaklaşık 1 kilometre yürüdü. Emek ve Dayanışma gününde,Kafkasör Yaylası Cerattepe bölgesinde yapılmak istenen madencilik faaliyetlerine karşı tepkiler de dile getirildi. Yöre halkı, ‘Madene hayır’ yazılı tişörtler ve atkılarla etkinliğe katıldılar. Yürüyüş sırasında “katil şirket Artvin’i terk et, Cerattepe geçilmez Artvin halkı yenilmez” gibi sloganlar atıldı.

1 Mayıs Tertip komitesi tarafından organize edilen kutlamalara DİSK, KESK, Halk Evleri, CHP Artvin İl Örgütü ve Haziran Hareketi, 78’liler Derneği ile birçok sivil toplum örgütü destek verdi. Polis kontrollerinden geçerek alana giren gruplar kutlamalarına burada devam etti.

Bilgin: Hak Verilmez Alınır

HalitpaşaMeydanı’ndaki miting alanında DİSK adına konuşan Selim Bilgin, 19’uncu yüzyılda  işçiler 15-16 saat çalıştırılıyordu. Bir mayısın da doğuşu oradan geliyor. Sonra verilen mücadelelerle bu 8 saate indi. Burada olmayan arkadaşlara sesleniyorum. Sizleri 14-15 saat çalıştırıyorlar sesinizi neden çıkartmıyorsunuz? Biz sizin hakkınızı aramak için buradayız. Hak verilmez alın, birleşerek, dayanaşarak, birlik içinde omuz omuza alınır. Kimseden hak beklemeyenin taşeronlara sesleniyorum.

Bu ülkede işsizlik fonu var.  Bu ülkenin işsizlerinden hangisi bu fondan para aldı. Bu fondaki 140 milyarın sadece 10 milyarı işsiz insanlar için kullanırken geri kalan 130 milyar sermaye sahiplerine, işverenlere, yap işlet devretçilere gidiyor. Buna seyirci kalamayız. Şimdide kıdem tazminatına göz diktiler. Buna izin vermeyeceğiz. Sendikacılık adına alkışçılık yapanlar, yalakalık yapanlar, kıdem tazminatına hayır demezlerse onları lanetliyorum onları Allah’a havale ediyorum” dedi.

KESK Artvin İl Temsilcisi Köksal Gümüş ise, “sömürüye, güvencesizliğe, yoksulluğa, savaşa, faşizme karşı “Hayır”ı büyüterek alanlardayız!.1 Mayıs coşkusu bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde ve ilimizde de acılarımızla, yoksulluklarımızla birlikte ve coşkuyla kutluyoruz.AKP yan yana gelmemizden birlik olmamızdan korkuyor. Bunun için emekçileri sermayeye köle, halkı diktasına biat eden kul haline getirme hedefinde tüm “ustalığını” göstermeye devam ediyor.

Daha sonra konuşmasını yapmak üzere Ardanuç Belediye Başkanı Yıldırım Demir kürsüye çıktı.

Demir konuşmasında şunları söyledi: “1 Mayıs sadece emekçilerin değil, gençlerin de bayramı-dır merhaba gençler!  Kadınların da bayramıdır merhaba kadınlar! Tarlasında çalışan köylülerimizin de bayramıdır. Memurlarımızın taşeronlarımızın ve bu meydanı dolduran halkımızın bayramıdır! Kutlu olsun! Biz emek en yüce değerdir diyenlerin partisinden geliyoruz. 1 Mayıs birliğin ve dayanışmanın adıdır. Emeğin sandıklarda çalınan, halkımızın hakkını savunSmak için birlik olacağız, dayanışmayı sağlayacağız! Önce kendimize sonra ülkemize sahip çıkacağız var mısınız? Son olarak şunu söylemek istiyorum: Artvin meydanında, Artvin’in caddelerin de sokaklarında Hayır diyenler başı dik gezecek! Göğsünü gerecek! Çalanlar da boynu bükük gezecek! Biz göğsümüz açık geziyoruz. Ve YSK’ya bir çift sözüm var. Ta orta okulda öğrendiğim iki dize var. Bunların demokrasi anlayışı ve hukuk anlayışı şöyle: yedirip çiçekleri ineğe geçip arkasına ineğin kok çiçeğim kok çiçeğim diyemezsin! Sen bu milleti kandıramazsın YSK! Kandıramazsın!” diye konuştu.

Ardından Halkevleri Adına Dursun Ali Koyuncu Kürsüye çıktı Koyuncu konuşmasında şunları söyledi: “Sandıkları tek adam zihniyetine dar edenler merhaba…. bu kutlu günde bir araya gelen, baskıya boyun eğmeyen, aydınlık geleceğin umudu, ülkemin onurlu güzel insanları…. Merhaba!

Bizler günlerce nöbet tutmuş, gaz yemiş olmamıza rağmen birileri Artvin’i Madenci şirkete parsel parsel satıyor. Bu toprakların insanı yapıyor bunu. Artvin’in sırtından rant elde ediyorlar. Artvin ’in yok olması pahasına caka satıyorlar. Kasabın kedisi ciğeri kapınca mutlu olurmuş, hatta diğer kedilere tırmık atarmış. Cengiz’in kapısında kuyruğa girenlerinki de o misal; şirketten lüks aracını kapan caddelerde boy gösteriyor. Şirkete hizmet karşılığında ihale alıyorlar, işletme sahibi oluyorlar, şirkete araç kiralıyorlar. Üstelik bunu yaparken yılmaz vatan sevdalısı kesiliyorlar” diyerek konuştu.

Son olarak ise Birleşik Haziran Hareketi Adına Deniz Coşkun Çoruh yaptığı konuşma da, “Bundan tam 40 sene önce 1 Mayıs günü Taksim’de katledilen arkadaşlarımızı da unutmadık, onları katleden zihniyet bilsin ki 40 yıl geçti ama mücadele bitmedi, gene yaklaşık 40 sene önce bu sokaklarda, bu dağlarda canları pahasına, 12 Eylül faşizmine direnen,  Özgüç Tuncay’ları, Ensar Karahanları, Enver Karagöz’leri; ‘Artvin’in en güzel çocuklarını’  bu kürsüden selamlıyorum. Onların fikri dün Gezi’nin şafaklarında  bu gün ise doğup büyüdükleri  yerlerde, Cerattepe’nin şafakların da dolaşmaya devam ediyor. İşte bakın her yerdeyiz, ne geçmiş  tükendi ne de yarınlar tükenecek.

Bugün aramızda Cerattepe direnişçileri var, biz bitti demeden bu dava bitmez diyenler var, Ardanuç‘ta, Borçka’da, Şavşat’ta, Arhavi’de  HES’cileri kovalayanlar var, Murgul’da direnenler var, Toprağına, suyuna her koşulda sahip çıkan Hopa’lıEşkiyalar, devrimci gençler var, Fındıklı’dan, Pazar’dan, Rize’den yollara düşenler var, en önemlisi başkanlığa,  tek adamlığa Hayır deme cüretini gösteren bu ülkenin yarısından fazlası var. Hepinize tekrardan merhaba dostlar merhaba. Ülkeyi on beş yıldır zengini daha zengin, yoksulu daha yoksul yapanlar, halkın sofrasındaki ekmeğe göz koyanlar, sofradaki o ekmekten her gün biraz daha çalanlar, bunu yaparken de sürekli “ezan, kuran, din, iman” diyenler yönetiyor. Bu din tüccarları, bu kan emiciler, düne kadar Gülen Cemaati ile ortaktılar. “Ne istediler de vermedik” diyorlardı, “alnı secdeye gelen adamdan zarar gelmez” diyorlardı. Sınav sorularını birlikte çaldılar, mülakatlarda torpil yaptılar, liyakat esasına göre değil tarikat mensupluğu esasına göre atama yaptılar, devleti kendi kadrolarıyla doldurdular.

Bir tarafta ise halk var, Cerattepe’nin 300 spartalısı var, Hayır diyenler var,  Haziran var… Bizim değerlerimiz var… Dayanışma…Sevgi.. Kolektif eylem… Söz ve Karar hakkı… Doğayla uyum… Özgürlük… Gerçek bir laiklik…Müşterek alanlarımızın savunulması… Bağımsızlık… Bir arada yaşam…Ölene dek mücadele etmek ama illa o sarayları başınıza yıkmak var. İnanmıyorsanız kışlık saraya bakın, inanmıyorsanız pariskomünüsüne bakın, inanmıyorsanız Batistanın sarayına bakın illa örnek istiyorsanız Mahire, Denize, 15 16 Hazirana, Yeni Çelteğe, Fatsa’ya bakın, ser verip sır vermeyen Kaypakkaya bakın illa örnek istiyorsanız Gezi’ye, Haziran’a bakın! Zalimin zulmü varsa, gençliğin muhalefeti halkın haziranı var. Hoşçakalın, sevgiyle kalın, devrimle kalın” şeklinde konuştu.

Kutlamalar Grup Üç Kuşak konseriyle devam etti.

Bu haberi değerlendirin
[ Oylayan kişi sayısı: 0 Ortalama Puan: 0]

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek