...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1758 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Artvin Rize Havalimanı Projesi YPK’ndan Çıktı

17 Haziran 2016 - 1.613 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Artvin Rize Havalimanı Projesi YPK’ndan Çıktı
Artvin Rize Havalimanı Projesi YPK’ndan Çıktı

Artvin Rize Havalimanı Projesi YPK’ndan Çıktı

Dünyanın üçüncü, Türkiye’nin ikinci olacak ve deniz doldurularak inşa edilecek olan  Rize-Artvin Havalimanı için Yüksek Planlama Kurulu’ndan karar çıktı.

Artvin-Rize Hava Limanı Projesini karara bağlayan Yüksek Planlama Kurulu 3 kilometre uzunluğundaki pistin yapılacağı yerin Rize’nin Pazar İlçesi Yeşilköy mevkiinde yapılmasına karar verdi. Dünyanın üçüncü, Türkiye’nin ikinci deniz doldurularak inşa edilecek olan havalimanı Rize’nin Pazar İlçesi Yeşilköy mevkiinde yer alacak.

Artvin-Rize Havalimanı’nda yılda 2 milyon yolcuya hizmet verecek projenin ihalesi için çalışmalara da başlandığı öğrenildi. 12 Mayıs 2014’te fizibilite etüdü imzalanan Rize-Artvin Havalimanı, Ordu-Giresun Havalimanı model alınarak inşa edilecek ve bu havalimanından 2,5 kat daha fazla dolgu kullanılacak. Proje, deniz üzerinde inşa edilecek bir havalimanı olmasına rağmen kara havalimanlarıyla aynı boyutlarda ve özelliklerde olacak. İniş kalkışlar için Boeing 737-800 tipi uçaklar referans alınarak projelendirilen havalimanının pist boyutu 45 metre genişliğinde ve 3 kilometre uzunluğunda planlanıyor. Havalimanı projesi için planlanan bölge yaklaşık 30 metre derinlikte olacak. Artvin‘den 120 kilometre mesafede kurulacak olan limanda 3 kilometre uzunluğunda bir pist, 250 metrelik taksi yolu, apron ve terminal binası bulunacak. Terminal binası ve diğer üstyapı tesisleriyle havalimanı yılda 2 milyon yolcuya hizmet edebilecek. Havalimanı, Rize merkeze yaklaşık 34 kilometre, Trabzon merkeze yaklaşık 105 kilometre ve Artvin sınırına ise 75 kilometre uzaklıktaki Yeşilköy ve Pazar sahili mevkisine yapılacak.

Projenin Maliyeti 750 Milyon Lira

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Başkanlığı projenin 2016 yılı yatırım programına alınması için 600 milyon lira altyapı, 150 milyon lira üstyapı inşaatı olmak üzere toplam 750 milyon lira proje tutarı olarak teklif edildi. Altyapı ihalesinin yapılması için çalışmalar devam ediyor.
 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek