...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1758 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Artvin Önemli Bir Değerini Kaybetti

06 Şubat 2017 - 1.909 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Artvin Önemli Bir Değerini Kaybetti
Artvin Önemli Bir Değerini Kaybetti

Artvin Önemli Bir Değerini Kaybetti

Sadece Artvin’in Değil, Türkiye’nin Yetiştirdiği lir Değeri, Aydın Karasüleymanoğlu’nu Kaybettik

Artvin’in değerli yazarlarından Karasüleymanoğlu geride miras olarak yazdığı kültür ve edebiyat eserlerini bıraktı.

31 Ocak Pazartesi günü Ankara’da yaşadıkları evde sabah saat 9 civarında hayata veda eden 73 yaşındaki Aydın Karasüleymanoğlu tüm Türkiye’yi ve memleketi Artvin’i yasa boğdu.

Aydın Karasüleymanoğlu,  Türk kültür coğrafyası’nın bir parçası olan Artvin´e ve Artvinliye ömrünü adamış, 15-16 yaşından beri Artvin´i, Artvinliyi yazmış, edebiyatımızın her alanında birbirinden kıymetli binlerce şiir örneği vermiş, çocuk masalları ve hikâyeleriyle Türk çocuklarının ufkunu açmış, halk bilimi ve halk edebiyatı alanlarında yüzlerce yazı, onlarca kitap yayımlamış, Artvin dernek ve vakıfları olmak üzere birçok sivil toplum kuruluşunda önemli görevler üstlenmişti. Ülkemiz, ömrünü aziz bildiği bu millete feda etmiş bir kültür adamını, bir gönül adamını, mükemmel bir insanını daha kaybetti.

Memleketi Artvin’i ölümü ile yasa boğan Artvin’in Aydın Babası için ilimiz Artvin’den taziye mesajları gecikmedi.  Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin; “Elli beş yıllık yazın emekçisi, Artvinlilerin örgütlenmesinde 30 yıldan fazla aktif görevlerde bulunan, yöresiyle bağlarını koparmayıp Artvin´le ilgili 8 kitap yayımlayan, hemşerileriyle yakından ilgilenip, sorunlarını çözmeye çalışan, Artvinlilerin Aydın Baba´sının vefatı hepimizi derinden sarstı. Aydın Karasüleymanoğlu, ekonomik getirisi olmadan 40. kitabını yayınlarken, birçok kültür, sanat, edebiyat dergilerinde ve antolojilerde yer alan yazı ve şiirleriyle, geleceğe kalıcı eserler bıraktı ve sadece ilimizin değil, Türkiye´nin de önemli kültür simalarından birisi olduğunu gösterdi. Hemşehrisi olmaktan ve tanımaktan onur duyduğum, Aydın Karasüleymanoğlu´na Allah´tan rahmet, eşi Şahver Hanıma, çocuklarına ve sevenlerine sabırlar diliyorum” ifadelerini kullandı.

Aydın Karasüleymanoğlu Kimdir?

Şair ve Yazar 1 Ocak 1943, Artvin doğumlu. Ankara İdari ve İktisadi Bilimler Yüksekokulu’nu bitirdikten sonra pedagoji eğitimi aldı. Öğrencilik yıllarında başlayan çalışma yaşamını özel ve kamu kesiminde değişik görevlerde sürdürdü. Orta dereceli okullarda ve eğitim enstitüsü beden eğitimi bölümünde derslere girdi. Ankara’da basımevi müdürlüğü yaptı.  Evrim Dergisi’ni çıkardı.  Spor Toto Teşkilat Müdürlüğü sırasında spor basını kendisinden “mucize adam” diye söz etti. Bu kurum adına sergiler açarak, yarışmalar düzenleyerek, kitaplar bastırarak kültürel etkinliklere önem verdi. Bir yazısından dolayı yargılandı. Emekli olduktan sonra yaşamını Ankara’da serbest ticaretle uğraşarak sürdürdü. Yazar Şahver Karasüleymanoğlu’nun da eşi olan Aydın Karasülaymanoğlu evli ve 3 çocuk babası idi.

Merhum Aydın Karasüleymanoğlu’nun cenazesi 31 Ocak Salı günü, ikindi namazına müteakip Ankara’da Karşıyaka Camii’nde kılınacak cenaze namazının ardından Karşıyaka aile mezarlığına defin edilecek.

Bizde Şavşat’ın Sesi Gazetesi çalışanları olarak araştırmacı şair, yazar, Aydın Karasüleymanoğlu’na Allah’tan rahmet ailesine ve tüm Artvinli sevenlerine Başsağlığı diliyoruz.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek