...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1754 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Artvin Kafkasör Yaylası’nda Boğa Güreşleri Nefes Kesti

07 Temmuz 2018 - 2.224 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Artvin Kafkasör Yaylası’nda Boğa Güreşleri Nefes Kesti
Artvin Kafkasör Yaylası’nda  Boğa Güreşleri Nefes Kesti

Artvin’in Kafkasör Yaylası’nda Bu Yıl Bincisi Düzenlenen Kafkasör Kültür  Turizm ve Sanat Festivali Kapsamında Ödüllü Boğa Güreşleri Düzenlendi

Artvin’in Kafkasör Yaylası’nda bu yıl 38’incisi düzenlenen Kafkasör Kültür Turizm ve Sanat Festivali kapsamında ödüllü boğa güreşleri düzen-lendi. Arenada boğaların kıya-sıya güreşi sırasında kaçan ra-kibini kovalayan bir boğa otomobile tosladı, boynuzu kınldı. Kafkasör Yaylasında gerçekleştirilen ödüllü boğa güreşlerine Artviıı’in yanı sıra Rize ve Erzurum’dan getirilen 130 boğa katıldı. 50 ile 100 bin lira arasında fiyatları değişen boğalar, güreşler öncesi kilo ve boynuz kontrolünden geçirildi, sivri boynuzlular zımparalandı. Boğalara verilen Mario Gomes, Behlül, Dimitri, Haydut, Miroğlu, Eşkıya, Ernosto, Cerattepeli, Afrin gibi ilginç isimler dikkat çekti. Yaklaşık 30 bin kişinin izlediği güreşlerin son gününde Büyük Orta, Başaltı ve Baş kategori.lerinde 53 boğa arenada kozlarını paylaştı.

RAKİBİNİ KOVALAYAN BOĞA OTOMOBİLE ÇARPTI

Büyük orta kategorinde karşı karşıya gelen Ahmet Emrullah Sağlam’a ait Mario Goınes adlı boğa ile Köksal Koçal’a ait Bozo isimli boğanın güreşi arena dışına taştı. Arena dışına çıkan rakibini kovalayan Mario Gomez adlı boğa otomobile çarptı. Boğanın boynuzu kırıldı. Yaralanan boğaya veteriner hekimleri tarafından müdahale edildi.
Büyük orta kategorisin de mücadele eden Çatlı Reis isimli boğanm Sahibi Ferit Yılmaz’ın eşi Cansu Yılmaz, türbinde heyecanlı anlar yaşadı. Yerinde duramayan Cansu Yılmaz boğasının galip gelınesiyle büyük sevinç yaşadı.

Boğa sahipleri boğalarını evlatları gibi baktıklarını ve 6 aydır bu festivale hazırlandıklarını belirtti. Güç ve kondisyonlarını sağlamak için bal, pekmez ve fındıkları elleriyle besleyerek takviye yaptıklarını ifade eden boğa sahipleri arasında kadınlar dikkat çekti. Boğa sahibi Şengül Turan elleriyle beslediği boğasına özenle baktığını anlattı. Şengül Turan’ ın boğası sahibine 16 bin TL’ lik büyük ödülü kazandırdı.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek