...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1758 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Artvin İlinde Bir İlk Göz Tansiyonu Hastalığı (Glokom) Ameliyatı Başarı İle Yapıldı

03 Kasım 2015 - 934 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Artvin İlinde Bir İlk Göz Tansiyonu Hastalığı (Glokom) Ameliyatı Başarı İle Yapıldı
Artvin İlinde Bir İlk Göz Tansiyonu Hastalığı (Glokom) Ameliyatı Başarı İle Yapıldı

Artvin İlinde Bir İlk Göz Tansiyonu Hastalığı (Glokom) Ameliyatı Başarı İle Yapıldı

Artvin İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uzm.Dr. Kerim Yeşildağ Açıkladı:

“Artvin Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği Tıbbi Hizmetler Başkanı ve Göz Hastalıkları Uzmanları Op. Dr. İrfan Akalın, Artvin Devlet Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Seda Kuruoğlu ve  Op. Dr. Mehmet Gülmez tarafından Göz Tansiyonu Hastalığı (Glokom) ameliyatı yapılmaya başlanmıştı 15.09.2015 tarihinde 55 yaşındaki 5 senedir göz tansiyonu hastalığı teşhisi konulan ve ilaçla tedaviye olumlu cevap vermeyen, göz siniri göz tansiyonu nedeniyle zedelenmiş olan ileri evre Glokom hastasına Göz Tansiyonu Ameliyatı olan Trabekülektomi Ameliyatı  başarıyla uygulanmış olup hasta ameliyat sonrası 1. günde taburcu edilmiştir.”

Ameliyat hakkında açıklama yapan Yeşildağ; “Yaklaşık 1 yıldır Artvin Kamu Hastaneleri Birliği bünyesinde Göz Tansiyonu (Glokom) hastalarının tanı ve tedavisinin il sınırları içerisinde yapılabilmesi, cihaz eksikliği nedeniyle çevre illere sevkin önlenebilmesi için göz hastalıkları polikliniklerindeki tıbbi cihaz eksiklikleri giderilmiş olup, yüksek özellikli ve maliyetli bir cihaz olan Görme Alanı cihazı 2015 yılı içerisinde Artvin Devlet Hastanesine alınmış olup, vatandaşlarımızın hizmetine sunulmuştur. Yine bu hastalarımızın cerrahi tedavi gerektiğinde ilimiz içinde başarılı bir şekilde ameliyat olabilmeleri için gerekli cerrahi malzemeler 2015 yılı içerisinde alınmıştır.

Tıbbi cihaz ve sarf malzemeye yapılan bu yatırımların bir meyvesi olarak ilimizde ciddi bir sağlık sorunu olan ve il dışı sevklere neden olan Göz Tansiyonu hastalığının tanı ve tedavisi artık Artvin Devlet Hastanesinde son derece başarılı bir şekilde yapılmaktadır. Yine çok yakın bir zamanda prematüre (erken) doğan bebeklerin göz hastalığı olan ve Artvin’imizde tanı ve tedavi imkanı bulunmayan Prematüre Retinopatisi Hastalığı için gerekli tibbi cihazları almış bulunmaktayız. Gerekli yazışmaları yapılan ve Bakanlık onayı aşamasında olan Prematüre Retinopatisi Tanı Merkezini de en yakın zamanda açıcağız ve bu hastalığında tanı ve tedavisini ilimizde sunmuş olacağız.

 Bizim Genel Sekreterlik olarak öncelikli misyonumuz yerinde tanı ve güncel tedavi imkanlarını Artvin’li hemşerilerimizim hizmetine sunmaktır. Bu amaçla ilimizde tanı ve tedavi imkanı olmayan bütün sağlık problemlerinin çözümü ve tedavi imkanlarının sağlanması için tek tek, branş branş çalışmalarımızı yapıyoruz ve yapmaya da kararlı bir şekilde devam edeceğiz.” dedi.

Tıbbi Hizmetler Başkanı ve Göz Hastalıkları Uzmanları Op. Dr. İrfan Akalın göz tansiyonu hastalığı ve operasyon hakkında şu açıklamaları yaptı;” Glokom hastalığı genellikle 50’li yaşlardan sonra ortaya çıkan, son derece sinsi ilerleyen, çoğunlukla geç fark edilip tanı konulduğu anda ileri bir evrede olan ilerleyici bir göz hastalığıdır. Hastalarımız yıllar içerisinde yavaş yavaş azar azar görme keskinliklerini, görme alanlarını  kaybederler fakat bu olay genellikle yavaş olduğu için çoğu hastamız tarafından çok geç fark edilir. Glokom hastalığı aslında bir halk sağlığı sorunudur. Glokom hastalığının öncelikli tedavisi ilaç tedavisi olup, ilaçlı tedaviye cevap alınamayan dirençli olgularda veya ileri glokom hastalarında cerrahi tedavi gereklidir.

Artvin Devlet Hastanesinde göreve ilk başladığımız yıllarda bu hastalarımızı tanı ve tedavi amacıyla il dışına sevk ediyorduk. 2015 yılında  Genel Sekreterliğimiz Uzm.Dr. Kerim YEŞİLDAĞ’ın yoğun destekleri ile alınan Görme Alanı cihazı ve cerrahi sarf malzemeleri sayesinde artık bu hastalarımızı başarılı bir şekilde takip edip tedavi edebiliyoruz. 5 yıldır muhtelif ilaçlar kullanan fakat göz tansiyonu hiç düşmeyen ileri derecede glokomu olan 55 yaşındaki bu hastamıza Artvin’ de bir ilke imza atarak çok başarılı bir  Trabekülektomi ameliyatı gerçekleştirdik. Hastamızın operasyon öncesi 55 mmHg olan göz tansiyonu operasyon sonrasında 10 mmHg ya gerilemiş normal seviyelerine ulaşmıştır. Artık glokom hastalarının tanı ve tedavisi Artvin devlet Hastanesi bünyesinde yapılmaktadır. Ben bir Artvinli olarak emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.”

Genel Sekreter Kerim Yeşildağ Artvin’de bir ilke daha imza atarak operasyonu başarıyla gerçekleştiren doktorlarımız Artvin Devlet Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanları Op.Dr. İrfan Akalın, Op.Dr. Seda Kuruoğlu ve Op.Dr. Mehmet Gülmez’ e teşekkür etti.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek