...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1758 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

ARIYORUM

21 Mayıs 2016 - 756 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yazarlar»ARIYORUM
ARIYORUM

ARIYORUM

Bizler Cumhuriyet kuşağının hayata kök salmışlarındanız.

1940’lı yılların başında üç yıllık eğitmenli okulda ilköğrenimime başlamıştı. Askerliğini çavuş-onbaşı olarak yapan ve askerden terhis olanlar 1938 yılında açılan altı aylık eğitmen kurslarında kurs görüp üç yıllık eğitmenlik köy okullarına atanmaktaydılar.

Eğitmenler askerlikte edindikleri bilgilerle eğitmen kurslarında edindikleri bilgiler ve beceriler ışığında, güdümündeki öğrencileri yetiştirmeye gayret ederlerdi.

Cumhuriyet, Atatürk, vatan, millet kavramlarını öğrenmeye bu yıllarda başlamıştık. Daha sonra Şavşat Merkez İlkokulunda beş yıllık ilkokulda iki yıl daha okuyarak ilkokulu bitirmiştik.

Daha Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kuruluşunun 20.yıllarıydı. her yıl 29 Ekim günü Cumhuriyet Bayramı kutlanırdı. Ama olağanüstü bir heyecan ve coşkuyla kutlanırdı. Milli çalgılarımızdan davul zurna eşliğinde köylerden dalga dalga insanlarımız gelirdi. Cumhuriyet Bayramı’nda ata sporumuz güreş müsabakaları yapılırdı. O zamanlar Şavşat köylüsünün her hanesinin bir atı bulunurdu. At yarışları yapılırdı. Bayram halkı bu etkinlikleri heyecan ve coşkuyla izlerdi.

Daha sonraları Şavşat’ta 1950’li yıllarda ortaokuldan 5-6 yıl sonra da lise açılmıştı. İlkokul, ortaokul, lisede Şavşat okullarında binden fazla öğrenci vardı. Bayramlarda öğrenci etkinlikleri de oldukça canlı ve heyecanlı olurdu.

Öğrenci grupları arasındaki müsabakalı oyunların zevkine doyum olmazdı. Hele hele o kalabalık öğrenci gruplarının resmi geçitleri çok görkemli ve heyecanlı olmaktaydı.

Alanlar, köylerden gelen ve gerekse kasaba halkımızın insanları ile dolup taşmaktaydı. O halkta bir bayram sevinç ve heyecanı vardı. Davullar güm güm seslenirken, zurnalar nağmelerini yankılardı.

İşte ben o ihtişamlı, görkemli, heyecanlı Cumhuriyet Bayram’larını arıyorum. Ama nerede o halk, nerede o kalabalık öğrenci kitlesi? “Her hanede bir at vardı” demiştim ya… İşte o insanlar o atlara bindi gittiler. Osman Altun o ihtişamlı ve görkemli Cumhuriyet Bayramlarının daha çok özlemini çeker. Ama bulması mümkün değildir.

Az nüfusla kutlanan Cumhuriyet Bayramı ve diğer milli bayramların kutlanışları göründüğü kadarıyla formaliteden ibarettir. Yinede kutlanmasına şükran duyuyorum. Ya hiç kutlanmasa?

 

 

 

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika
Teknik Destek