...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 15 Kategoride 1649 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Arıcılara Büyük Destek

09 Haziran 2017 - 1.161 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Arıcılara Büyük Destek
Arıcılara Büyük Destek

Arıcılara Büyük Destek

Orman Ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu Artvinli Arıcıları Sevindirdi

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu Orman Bakanlığı Çoruh Havzası Rehabilitasyon projesi kapsamında Artvin’de Yusufeli ve Şavşatlı arıcılara 1800 adet arılı kovan dağıtım töreninde arıcılara arılarını teslim etti.

Şavşat ve Yusufeli ilçesindeki arıcılardan 90 aileye 1800 arılı kovan ve yine 90 aileye de elektro şoklu çift sistemi verildi. Maliyeti 1852560 TL maliyeti ile arılarına ve elektro şoklu çift sistemini teslim alan arıcılar oldukça mutlu oldu.

Orman Bakanlığı Çoruh Havzası Rehabilitasyon Projesi Kapsamında Artvinli Arıcılara Çok Büyük Destek Verildi

Orman Bakanlığı Çoruh Havzası Rehabilitasyon projesi kapsamında Artvinli arıcılara 1800 arılı kovan ayrıca  90 adette elektro şoklu çift  sistemi verildi.

Arıcılığı geliştirme Projesi” kapsamında 90 arıcıya 1800 arılı kovan ve 90 aileye de elektro şoklu çift sistemi verildi. Çeşitli açılış ve temel atma törenleri için Artvin’e gelen Orman ve Su işleri Bakanı Veysel Eroğlu arıcılara arılarını teslim etti.

Oldukça görkemli bir törenle yapılan Arılı kovan dağıtım töreninde konuyla ilgili olarak Bakan Veysel Eroğlu, bal konusunda çok büyük adımların atıldığına vurgu yaparak, Dolayısıyla arıcılığı belli ölçüde yapan çiftçilerimiz var ama ciddi anlamda da bal üreten çiftçilerimiz var. 90 aileye bin 800 arı dağıtacağız. Bu proje gerçekten çok önemli bir proje ve iyi sonuçlar alırsak devamını da getiririz belki. Bu konuda da talepler bir hayli fazla ama burada seçici davranarak şartları taşıyan ve bu işi yapabilecek sadece alıp üç günde yok edebilecek değil de ekonomiye bir katkı olması anlamında hem de bir bal markası olan Artvin balına bir katkı sunma anlamın da çiftçilerimizin hareket etme-si gerekir. Bu anlamda bu projede emeği olan herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu

VALİ DOĞANAY, “EKO SİSTEM İÇİN BAL ARISI ÇOK ÖNEMLİDİR”

Artvin’de ki balın kalitesi ve Artvin arıcılığını da değerlen-diren Artvin Valisi Ömer Doğanay, “Artvin biyosfer alanı ve ayrıca Kafkas Arı ırkının gen merkezlerinden birisi. Burası izole bölgesidir. Yeter ki yanlış yapılmasın yöntemler doğru olsun. Burada her yönü ile çok önemli bir çevre dengesi var. Eko sistemin korunması açısından çeşitliliği de çok önemlidir. Eko sistemin sürdürülebilirliğini sağlayan tek canlı bal arısı-dır. Burada arı popülâsyonunu güçlendirmek buradaki doğanın hem sürdürülebilir olmasını hem de zenginleşmesini sağlayacaktır.” Dedi

BAL ÜRETİMİ İSTENİLEN DÜZEY DE DEĞİLDİR

Şavşat Orman İşletmesi Müdür Yardımcısı Murat Durmuş’ta muhabirimize yapmış olduğu açıklamada, “Arıcı-lığı ve bal üretimini artırmak için Devletimizin arıcılarımıza oldukça önemli ölçüde hibe destekleri oldu.. Özellikle Şavşat ilçemizde koloni miktarı ve endemik bitki çeşidinin oldukça yüksek olmasına rağmen bal üretimi istenilen düzeyde olamamıştır. Orman Genel Müdürlüğümüzde bunu gördüğü için eğitime çalışmalarına önem vermektedir. Bugün burada arıcılarımıza çok önemli bir destek yapılmıştır. Bu konuda Sayın Bakanımıza sayın Valimize ve ilgili kurum yetkililerimize çok teşekkür ediyorum.” dedi

ARTVİN İLİ BİRİNCİ SIRADA

Arılarını alan arıcılar, Orman ve Su işleri Bakanı Veysel Eroğlu’na Artvin Valisi Ömer Doğanay’a ilgili kurum genel müdürleri ve amirlerine teşekkür ettiler.

Arıcılar; “Dünyada 12 bin çiçek türünün 10 bine yakını ülkemizde mevcut. Bu çiçek türünün Türkiye genelinde en çok bitki çeşitliliği ise Artvin’dir. Daha önce yapılan açıklamalarda bu bitki çeşitliliği açısından 1. sırada İstanbul, 2. sırada Antalya 3. sırada ise Artvin’di. Son yapılan değerlendirme toplantılarında ise Artvin ilinin birinci sırada olduğu tespit edilerek açıklandı. Şu an Artvin ile Türkiye genelinde 2900 tür ile birinci sıraya gelmiştir. Sadece bu değil ayrıca 200 ün üstünde de endemik bitkimiz vardır. Endemik bitki çeşitliliği açısından da birinci sıradayız. İşte bu nedenlerden dolayı Artvin bölgesinde üretilen balların kalitesi de Türkiye ve Dünya standartlarının üst seviyelerinde yer almaktadır. Bu balların tanıtımı konusunda yetersiz kalıyoruz. Artvin arı yetiştiricileri birliğinin 400 ton kapasiteli tam otomatik bal dolum tesisi vardır. Birliğin markası ile paketleme yapıyoruz. 20 nın üzerinde kendi markası ile paketleme yaptıran üyelerimiz var. Ballarımızı paketler-sek dışarıda pazar şansımızda  o oranda artmaktadır. Bütün arıcılarımız ballarını paketleme tesisimize getirerek paketleme yaptırdıktan sora bir kaç yıl içerisinde çok daha iyi seviyelere geleceğiz. Markalaşma ile arıcılarımız ekonomik anlamda çok önemli ölçüde pay sahibi olacaklar. Arıcılarımız, birlik ile koordineli bir şekilde hareket ederlerse Artvin arıcılığını en üst seviyeye çıkacağından kimsenin kuşkusu olmasın” dedi.

Ayrıca Orman Bakanlığı Çoruh Havzası Rehabilitasyon projesi kapsamında, 33 aileye de tamamen hibe olarak kat kaloriferi ve mantolama yapılacak. Orman ve Su İşleri Bakanlığının arıcılara, çiftçilere ve orman köylülerine vermiş olduğu destek vatandaşlar tarafından oldukça memnuniyetle karşılandı.

Bu haberi değerlendirin
[ Oylayan kişi sayısı: 0 Ortalama Puan: 0]

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek