...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1769 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Ardanuç’ta “3 Aralık Dünya Engelliler Günü” Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı

07 Aralık 2015 - 987 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Ardanuç’ta “3 Aralık Dünya Engelliler Günü” Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı
Ardanuç’ta “3 Aralık Dünya Engelliler Günü” Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı

Ardanuç’ta “3 Aralık Dünya Engelliler Günü” Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı

“3 Aralık Dünya Engelliler Günü “nedeniyle Ardanuç ilçesinde çeşitli etkinlikler düzenlendi.

Ardanuç Engelsiz Yaşam Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde Ardanuç Kaymakamlığı, Artvin Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ve Ardanuç Engelliler Derneği’nin işbirliği ve katkılarıyla düzenlenen programa Artvin Valisi Kemal Cirit, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Mustafa Çelik, İl Emniyet Müdürü Alaattin Akbaş, Ardanuç Kaymakamı Abdil Koç, Ardanuç Belediye Başkanı Yıldırım Demir, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Adem Karameşe, engelliler, aileleri ve vatandaşlar katıldı.

Etkinlikte bir konuşma yapan Artvin Valisi Kemal Cirit, sağlıklı her bir bireyin engelli adayı olduğunun hatırlattı.

Artvin’in yaklaşık yüz yetmiş bin nüfusa sahip olduğunu belirten Vali Cirit, “İlimizin nüfusunun yaklaşık % 6’sını engelli vatandaşlarımız oluşturuyor. Türkiye ortalamalarına göre engelli sayımız yarı yarıya diyebiliriz ama on bine yakın engellimiz var. Murgul’da yine yakın bir zamanda umuyorum ki açılışını yapacağız orada da bir huzur evi ile hizmet vermek istiyoruz. Şavşat’ta yaşlı bakım merkezimizin açılışı ile ilgili bir çalışmamız var.

Artvin nüfusu gün geçtikçe yaşlanan bir nüfusa sahip. Dolayısıyla biz toplumumuzun her kesimindeki vatandaşlarımıza sahip çıkmamız gerektiğini bir kez daha ifade etmek istiyorum. Tabi her sağlıklı birey bir engelli adayı olduğunu da düşünecek olursak feda edebileceğimiz bir tek çocuğumuz,  feda edebileceğimiz bir tek yaşlımız, feda edebileceğimiz bir tek vatandaşımızın dahi olmayacağını anlamamız gerekir.

İşte devletimiz de bu noktadaki eksiklikleri 2005 yılında görmüş ve bir yasal değişiklikle birlikte hem kamuda hem özel sektörde engellilerin istihdamına dönük bir çalışma yürütmüş hem de sosyal hizmet alanında eksiklikleri tespit ederek engellilerimiz için daha fazla neler yapılabilir konusunda yasal çalışmalar yapmıştır.

Artvin’e gerek engelliler gerekse yaşlı vatandaşlarımıza ödenmek üzere yaklaşık 5 milyon liralık kaynağın kente ekonomik olarak ciddi anlamda girdi sağladığını ifade eden Vali Cirit, “Bizler engelli ve yaşlılarımızın refah seviyelerini nasıl artırabiliriz konusunda çalışıyoruz.

Buradan engelli kardeşlerimize, vatandaşlarımıza şefkat duygusuyla yaklaşılması gerektiği bilincinin toplumumuzca önemsenmesi gerektiğini düşünmekteyim. Engellilerin özellikle kamudaki işleriyle ilgili ulaşılabilir bir kamunun engellilerin karşısında olması gerektiğini düşünüyorum.

İşte bunlardan en önemlisi de yerel yöneticilerimize görevler düşüyor. Bizlere de görev düşmektedir. Özellikle belediye başkanlarımızın yeni imar uygulamalarında ve mimari yapıların ruhsatlandırma aşamasında engelli bireyleri de düşünerek işlem tesis etmeleri gerektiğini bir kez daha ifade edeyim.

Ardanuç ilçemizde de engelliler derneğimiz var. İlimizin her ilçesinde faaliyet gösteren engelliler derneğimiz var. Bu gönüllülük işini biraz önemsenmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu derneklerimizde aktif olarak vatandaşlarımızın görev almalarını arzu etmekteyim. Çünkü başta da ifade ettim engelli olan tüm vatandaşlarımızın acınacak bir durumları yok. Allah`a şükür devlet olarak biz her zaman yanlarındayız fakat onların şefkate ihtiyaçları olduğunu,  ilgiye ihtiyaçları olduğunu da lütfen unutmayalım.

 

Engelliler gününde Ardanuç`ta olmayı tercih ettik. Merkezde de bazı programlarımız vardı ama Ardanuç`taki rehabilitasyon merkezimiz %70`lik bir kapasiteyle devam ediyor. Nerdeyse engelli kardeşimiz kadar burada çalışan da var bunu da biliyorsunuz. Umuyorum ki önümüzdeki süreçte geri kalan yüz yatak kapasitesine de ulaşacak bir çalışma olacak. Bir de bizim öğrencilerimiz var biliyorsunuz hem kaynaştırmada bulunan öğrencilerimiz var hem de engelliler ile ilgili açmış olduğumuz sınıflarda eğitim gören öğrencilerimiz var.

Sadece on altı tane öğrencimize evde ders vererek eğitim faaliyetlerini devam ettirmekteyiz. İlimizde yaklaşık 700`e yakın engelli öğrencimiz var.

Özellikle anne babalardan ve vatandaşlarımızdan şunu ifade etmek istiyorum. Çocuklarına engelli vatandaşlarımıza nasıl yaklaşmaları gerektiği bilincini lütfen versinler. Bunu öğretmenlerimiz vermekle yükümlüler ama veliler olarak bizlerinde bu alanda görevlerimiz olduğunu düşünmekteyim. Onun için bir kez de buradan hatırlatma gereği hissediyorum.  Bu engelliler gününü hakkıyla yerine getirerek engellilerin önündeki engelleri tek tek aşmalarına yardımcı olmamız gerekiyor. Ardanuç halkının rehabilitasyon merkezini fırsat buldukça ziyaret etmesini arzuluyorum” diye konuştu.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Adem Karameşe ise,  “Artvin Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü olarak engelli vatandaşlarımızın haklarını korumakla, onlara gerekli yardımları sağlamakla yükümlüyüz. Artvin il genelinde 2263’e yakın engelli vatandaşımıza evde bakım hizmetleri kapsamında her ay kişi başı 830 TL sosyal yardım yapmaktayız. Engelli vatandaşlarımızın bakıcılarına en son 2015 Kasım ayında yaklaşık 1.878.290.00 TL ödeme yapılmış olup, engellilerimizin takibi yapılmaya devam edilmektedir.

Ardanuç Engelsiz Yaşam Bakım ve Rehabilitasyon Merkezimiz 7 gün 24 saat hizmet vermektedir. 49.113,00 m2 alana sahip olan Merkezimiz toplam 96 yatak kapasiteli olup, 8 adet yaşam birimi ve 1 ana hizmet binasından oluşmaktadır.  Merkezimizin ikili yaşam birimlerinin her birinde 12 engelliye hizmet verilmektedir. Kuruluşumuzda koruma ve bakım altında ilk kabul ve müdahale biriminde 6, yaşam evlerimizde 63 olmak üzere toplam 69 engellimiz yaşamaktadır. Kuruluşumuz; 9 kadrolu, 3 geçici görevlendirme ve 59 özel hizmet alımı personeli olmak üzere toplamda 71 personelle hizmet vermeye devam etmektedir.

Bu hizmetlerin yanı sıra Murgul ilçemizde en kısa sürede hizmet verecek olan Murgul Huzurevi’nin 60 olan kapasitesinin 12’si özel bakım gereken engelli yaşlılarımız için kullanılacak olup, tefrişat ve hizmet alımları bittikten sonra Artvin’imize hizmet vermeye başlayacaktır.

Ağustos ayında Hopa İlçemizde meydana gelen ve hepimizi üzen sel felaketinde hayatını kaybetmiş kişilerin ailelerine, Hopa Merkez ve köylerinde yaşayan engelli vatandaşlarımıza ve bakıcılarına psiko-sosyal destek vermek için İl Müdürlüğümüz tarafından ekipler kurulmuş, aileler ziyaret edilmiş, ihtiyaçları tespit edilmiş ve yetkili Kurumlarla irtibata geçilerek, engelli vatandaşlarımızın ve ailelerinin ihtiyaçlarının ivedi bir şekilde karşılanması sağlanmıştır.İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzce ortaklaşa uygulanan “Engelleri Birlikte Aşalım” projesi kapsamında da 75 engelli ailesine evde danışmanlık hizmeti sunulmaktadır.

 

Engelli vatandaşlarımıza acıma duyguları ile yaklaşmak yerine kurumsal hizmetlerin geliştirilmesi esas alınmalı, engellilere hizmet götüren kamu, özel sektör ve gönüllü sivil toplum örgütlerinin güçlendirilmesine önem verilmelidir. Bu gereklilik ve sosyal hukuk devleti anlayışı ile engellilerin sorunlarını önemseyip, gerekli ve çağdaş hizmet modellerinin geliştirilmesi ve engellinin tüketen değil, üreten ve bağımsız yaşayabilen insanlar haline getirilmesi gerekmektedir. Bu duygu ve düşüncelerle engel tanımayan tüm engelli kardeşlerime aileleriyle birlikte yaşam boyu sağlıklı ve mutlu yarınlar dilerim.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Rehabilitasyon Merkezinde koruma ve bakım altında bulunan engelliler tarafından şiirler okundu, semazen gösterisi ile Aşık ile Maşuk dans gösterileri katılımcılardan bol bol alkış aldı.

Vali Cirit etkinlikte ihtiyaç sahibi Yaşar ve Özcan Küçük adlı engelli kardeşlere akülü sandalye hediye etti.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

TemaFabrika
Teknik Destek