...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1769 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

AKSU Gurbette Dernek Oldu

14 Mart 2022 - 52 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»AKSU Gurbette Dernek Oldu
AKSU Gurbette Dernek Oldu

Merkezi Bursa da Bulunan Artvin Kültür Sanat Ustaları (AKSU) 24 Şubat 2022 Tarihi İtibarıyla Resmen Kuruldu

Merkezi Bursa da bulunan Artvin Kültür Sanat Ustaları Derneği (AKSU) 24 Şubat 2022 tarihi itibarıyla resmen kuruldu.

Artvin’de, Artvin dışında ve yurt dışında yaşayan tüm Artvinli Şair yazar, müzisyen, Tiyatro sanatçılarını da kapsayan dernek, sahne sanatları ve edebiyat alanında kapsamlı bir geniş sahip olan ve Kurucu Başkanlığını Şair Yazar ve tiyatro oyuncusu Ersin Yeni’nin yaptığı AKSU yani Artvin Kültür Sanat Ustaları Derneği Resmen kurularak faaliyete başladı. Dernek onayını alan kurucu Başkan Ersin Yeni, sosyal medyadan bu tarihi anı paylaşarak dernek yönetimine, kamuoyuna bilgi verdi. Kuruluş aşaması tamamlanan dernek, üye çalışmalarına başlayacak. Konuyla ilgili kısa bir açıklama paylaşan kurucu Başkan Yeni şu ifadelere yer verdi: “Bugün itibariyle AKSU’muz artık resmen dernek oldu. Üç yılı aşkın bir süredir sosyal medya üzerinden kurulan gönül bağı, kültür ve sanatımızı gerek dijital anlamda gerekse yazın anlamında kayıt altına alabilmek, Türkiye genelindeki Artvinli şair, yazar, sanatçı ve müzisyenlerimizi aynı çatı altında toparlayabilmek gayesiyle iyice geliştirilerek resmi dernek statüsü ile taçlandırıldı. Bütün hemşeri dernekleri, federasyon, vakıf, konfederasyon ve STK”larla el ele, gönül gönüle, ortak paydamızın Artvin’imizin kültür, sanat ve geleneklerinin olduğunu unutmadan çıktığımız bu yolda bize destek olan, emek veren, önemseyen, yıllardır sosyal medyadan takip ederek gücümüze güç katan bütün gönül dostlarımıza sonsuz teşekkürlerimizi sunarken, özellikle kültür sanat erbabı dostlarımız ve STK başkanlarımızdan katkı ve de katılım talep ediyor, sevgi ve saygılar sunuyoruz… Bir teşekkürü de uzun süren kuruluş aşamasını birkaç güne indirerek, her aşamada bize destek olan gönül insanı kardeşim, dostum, sevgili Özgür Gümüş ‘e etmek istiyorum. Unutmayın ki; Biz birlikte Artvin’iz.” Kurucu Başkan ve yönetim kurulu 7 Şubat’ta belirlenmiş ve kamuoyuna duyurulmuştu. Kuruluş çalışmasının ilk adımı 7 Şubat 2022 tarihinde kurucu başkan, kurucu yönetim, denetim ve disiplin kurulu asıl ve yedek üyelerinin belirlenmesiyle başlamıştı. Duyuru olarak şu metin paylaşılmıştı.

“Ve Nihayet AKSU’muz Dernek Oluyor…”

4 Kasım 2018 tarihinde, Bursa Yusufeliler Derneği’nde ilk büyük buluşmasını yaptıktan sonra hızla yoluna devam eden “ARTVİN KÜLTÜR SA-NAT USTALARI” (AKSU) bünyesinde barındırdığı onlarca şair, yazar ve müzisyeniyle, üç yıl gibi kısa bir süreye çok güzel çalışmalar sığdırdı. Bir çok televizyon programı, kültür ve eğlence programları, iki adet antoloji ve arşivinde yüzlerce yöresel ve evrensel şiir. Hele hele dünyada bir ilk olduğunu düşündüğümüz, aralarında hiçbir anlaşma veya imza olmadan, imece usulü kitap çıkarmaları takdire şayan bir davranıştı. Zamanla güzel bir kültür sanat grubu olmanın yanısıra, birbirlerinin derdiyle dertlenip, sevinciyle sevinen bir aile olmaları ise bu geride bırakılan yılların boşa geçmemiş olduğunun bir göstergesiydi. Geçen bu üç yıllık zarfında aramızdan bir yıldız gibi kayıp giderek rahmetli olan, Ali Osman Yıldız (Şair Feryadi), Zakir Taşdemir (Zakiri) Erdal Altunel ve İbrahim Kaya (Mollaoğlu) dostlarımız bizleri çok üzmüş olsalar da (Ruhları şad mekânları cennet olsun) bu önemli tırmanıştan asla yılmadık. Birçok il ve ilçede kurmuş olduğumuz AKSU Kütüphanelerine paralel olarak şubat ayı içerisinde de imece usulü kitap serisinin on beşincisine imza atacak olan AKSU, Artvin’imizin ileri gelenleri, şair, yazar ve müzisyenlerinin önerileri doğrultusunda, dernek olma yolunda ilk adımı atarak, yine aynı büyüklerimiz ve değerlerimiz ve yine AKSU’ nun temellerinin atılmış olduğu Bursa Yusufeliler Derneğinin ev sahipliğinde anlamlı bir istişare toplantısı gerçekleştirdi. Bütün katılımcıların ortak kanaati doğrultusunda çıkan karar, zaten bugüne kadar rüştünü ispatlamış olan AKSU’nun artık dernek vasfına ulaşması yönündeydi. Dayanışmacı ve yapıcı konuşmaları, yaratıcı önerilerin izlediği toplantı, mutlu sona varmış olmanın gözlere yansıdığı fotoğraf kareleriyle taçlandırıldı. Biz AKSU üyeleri olarak sırtımıza giymiş olduğumuz abanın çok kıymetli olduğunun farkında olduğumuz gibi yüklenmiş olduğumuz misyonun ağırlığının farkındayız.

Yarından itibaren, AKSU’ muzun “Türkiye genelindeki şair, yazar, müzisyen ve bütün kültür sanat erbabını aynı çatı altında toparlayabilme, dayanışma ve kaynaşmayı sağlayabilme, kurulacak komisyonlarla yapılacak derin araştırmalar neticesinde, kültürümüz ile ilgili en ufak donelerin dahi bulunarak kitaplaştırılması, en ücra köşedeki kültür sanat insanlarına ulaşarak onları kayıt altına alma, onure etme ve yaşarken değer verebilme, vefat etmiş olan değerlerimizin de izlerinin kapanmaması, anılarının sıcak tutulması ve de eserlerinin gelecek yüz yıllara aktarılabilmesi, bütün Artvinli hemşeri dernekleri, federasyon, konfederasyon ve Sanayici ve iş insanları dernekleriyle el ele, gönül gönle, birleştirici olabilmek, gerektiğinde bünyesindeki kültür sanat insanlarıyla şölenler, şenlikler, sempozyumlar yapabilmek adına, Bursa merkezli, il dışı ve yurt dışında şubeler açabilecek, Artvinlilerin olduğu her ilde temsilcileri olan bir derneğin temellerini atmak için yola çıkıyoruz.”

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek