...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1780 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

AKP Kadını Yok Saymakta İstikrarlı

31 Aralık 2015 - 690 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»AKP Kadını Yok Saymakta İstikrarlı
AKP Kadını Yok Saymakta İstikrarlı

AKP Kadını Yok Saymakta İstikrarlı

Eğitim Sen, 64. Hükümet programının açıklanmasının ardından yine kadının yok sayıldığını savundu.

Eğitim Sen Artvin Şubesi Başkanı Köksal Gümüş, Eğitim Sen Genel Merkez’in açıklamasını Artvin kamuoyu ile paylaştı. Yayınlanan açıklamada ise şu ifadeler yer alıyor:

“AKP, açıkladığı 64. hükümetin çalışma programında; artan kadına yönelik şiddet, tecavüzcü ve katillerin ödüllendirilmesi, kadının esnek ve güvencesiz istihdamı, ucuz iş gücü olma, ev içi emeğin yok sayılması, iş cinayeti ve kazanılmış hakların gasp edilmesi gibi birçok cinsiyetçi politikaları derinleştirmede istikrarla yürüyeceğini ilan ediyor.

Yine Kadın Yok Aile Var

AKP, ‘Kadınlarımız, toplumsal hayatın olduğu kadar ailelerimizin de temel direğidir’ dediği 64. hükümet programında kadının adına bile tahammül edemeyerek değiştirdiği Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile tam bir uyum içinde kadını yine aile içinde tanımlanıyor ve ailenin güçlenmesi için kadına rol biçiyor. Artan kadına yönelik şiddet, kadın katliamları ve çocuk yaşta evlilikler için yasal düzenlemeler yapmak, var olan cinsiyetçi yasaları değiştirmek ve tahrik indirimi uygulamalarına son vermek yerine; tüm bu şiddetin nedeni olan erkek egemen sistemin en küçük birimi olan aileyi güçlendirme politikası üretmeye devam ediyor.

Kadın Katilleri Ve Tecavüzcüleri Ödüllendiriliyor

Kadın düşmanlığını her alanda besleyen AKP, “Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun” ile kadının konumunu sadece aile içerisinde tarif ederek, bu konumu resmileştirmiştir. Yasa ile şiddet gören kadın ikna, uzlaşma gibi yöntemlerle hukuki yollardan hakkını aramaktan vazgeçirilirken, mahkeme tarafından tedbir kararı verilebilmesi için de gördüğü şiddeti ispatlamak zorunda kalmıştır. Geçtiğimiz dönem onlarca kadın, koruma talep ettiği halde katledilmiştir. Tüm bunları yok sayan hükümet, yeni programında  ‘kadınlara yönelik şiddete karşı her türlü yasal korunma’ sağlama planı yapıyor.

Kadın katillerini ve tecavüzcüleri, saygın tutum, kravat takma, aşırı sevgi gibi nedenlerle ödüllendiren yasaların daha etkin uygulanacağının müjdesini veriyor katillere ve tecavüzcülere. Başta İstanbul Sözleşmesi olmak üzere kadına yönelik şiddeti önlemek için imzalanan uluslararası antlaşmaların gereğinin yerine getirilmesi talebini yok sayarak ‘kadınların şiddete uğradıklarında başvurabilecekleri, bilgi ve destek alabilecekleri merkezleri daha işlevsel ve erişilebilir’ hale getirmeyi planlıyor.

 

 

Kredi Değil Güvenceli İstihdam

Önümüzdeki 4 yıllık dönemde kadınlar açısından, AKP’nin geçmiş ekonomi politikaları ile beraber düşünüldüğünde, özelleştirmelerin, güvencesizlik ve işsizliğin artacağı görülmektedir. Kadın Girişimciliği Programı ile kadın girişimcilerin 100 bin TL’ye kadar ve 5 yıl vadeli kullanacakları krediler için Kredi Garanti Fonu aracılığıyla yüzde 85 oranında kefalet imkânı sağlamayı planlayan AKP, geçici çözümler üreterek istihdamda kadınları kredilere mahkûm ederken,  kadınların güvenceli iş ve eşit işe eşit ücret taleplerini yine yok sayıyor.

‘Kadın-erkek fırsat eşitliği bilincini güçlendirmek için program’ hazırlama planı yapan AKP, iş yaşamında kadına yönelik taciz, mobbing ve ayrımcılığın nedeni olarak farkındalık eksikliğini görüyor. Her türlü cinsiyet ayrımcı uygulamayı kadının fıtratına bağlayan erkek egemen aklın hazırlayacağı bu program ile yine toplumsal cinsiyet eşitsizliğini toplumsal olarak çözmekten uzak bir şekilde bireysel erkek tutumuna indirgiyor.

Doğum izninin kıdemden sayılması, ilk çocukta 2 ay, ikinci çocukta 4 ay, üçüncü ve üzeri çocukta 6 ay yarı zamanlı, tam ücretli çalışma hakkı ve çocuğun okula başlama yaşına kadar kısmi süreli çalışma vaatleri ile esnek ve güvencesiz çalışmayı hayata geçirme planları yapan AKP, aynı zamanda kadınlara doğurmasını salık verdiği çocuk sayısını 3’ün üstüne çıkarıyor. Ucuz iş gücü ihtiyacını ‘3 yetmez daha fazla çocuk’ hedefi ile gerçekleştirmeye çalışıyor.

Yaygın Eğitim Değil Örgün Eğitim

Eğitimin giderek ağırlaşan sorunlarının temel nedeni olan 4+4+4 uygulamasından vazgeçmek yerine, AKP bu sorunların derinleşmesinde ısrar ediyor. Örgün eğitim yerine kız çocuklarına uzak eğitimi dayatan politikalar ile binlerce kız çocuğu erken yaşta evlenmiş ve eğitimin dışına çıkmıştır. Binlerce mevsimlik tarım işçisi ve göçmen çocuk, temel hakkı olan eğitimden faydalanamazken, AKP, bu sorunları çözmek için kalıcı politikalar üretmek yerine ‘mobil eğitim-öğretim ekipmanları, yaygın eğitim ve yayın hizmetleri’ gibi politikalar planlıyor.

AKP, erken yaşta evlendirmeyi teşvik eden politikalarını görmezden gelerek sorunu ailelerin tutumuna indirgiyor ve aile eğitimleri ile sorunu çözmeye çalışıyor. Erken çocukluk döneminde kız çocuklarının eğitimi için ‘teşvik mekanizmaları’ uygulama planları ile özel okullara verilen teşviklerin artırılması hedefleniyor.

  1. çalışma programı ile AKP, kadına yönelik cinsiyetçi uygulamalarının devam edeceğini ilan etmiş bulunmaktadır. Kadınların ve kadın örgütlerinin taleplerini görmezden gelerek hazırlanan bu program önümüzdeki dönem kadınların mücadeleyi daha fazla yükseltmeleri gereken bir dönem olacağının habercisidir. Biz Eğitim Sen olarak, bundan önce olduğu gibi bundan sonra da AKP’nin kadın düşmanı politikalarının karşısında olmaya devam edeceğiz. Bu çalışma programındaki cinsiyetçi politikalar başta olmak üzere toplumsal cinsiyet ayrımcılığını ancak mücadele ederek sonlandırabileceğimizin bilincindeyiz.”

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek