...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1754 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Ak Parti’den Kudüs Tepkisi

12 Aralık 2017 - 757 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Ak Parti’den Kudüs Tepkisi
Ak Parti’den Kudüs Tepkisi

Ak Parti’den Kudüs Tepkisi

AK Parti Şavşat İlçe Başkanlığı ABD’nin Kudüs’ü “İsrail’in Başkenti” Olarak Tanıması Kararına Tepki Gösterildi

AK Parti Şavşat İlçe Başkanlığı ABD’nin Başkanı Donald Trump Tarafından Kudüs’ü “İsrail’in Başkenti” Olarak Tanıması Kararına Tepki Göstererek Basın Açıklaması Yaptı.

Şavşat Kemalpaşa Camii önünde namaz sonrası bir basın açık-laması yapan AK Parti Şavşat İlçe Başkanı Etemşah Coşkun partisinin ve kendisinin tepkisini ortaya koydu.

ABD yönetiminin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma yolunda adımlarına karşı basın açıklaması yapan Ak Parti İlçe Başkanı Etemşah Coşkun, ABD’yi ve İsrail’i kınayan basın açıklamasında “Kudüs ümmetin kalbidir, direniş kazanacaktır, Kudüs’ün İsrail’in başkenti yapılmasına her durum, her şart ve her ortamda tepkiliyiz.”dedi.

Basına ve kamuoyuna duyurulması için basın bildirisini okuyan Etemşah Coşkun  basın açıklamasında; “Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın hukuksuz Kudüs açıklaması, insanlık vicdanını yaralamış  ve bölgemizdeki sorunları derinleştirmiştir. Sayın Cumhur-başkanımızın kesin şekilde ilan ettiği üzere Kudüs, tüm Müslümanların kırmızı çizgisidir. Bu, bölgemizde barışı ve istikrarı tehdit etmeye yönelik bir adımdır. Alınan kararın, İsrail ve Filistin toplumları arasında ki husumeti arttırmaktan başka sonucu olmayacaktır. Asla kabul edilemez gördüğümüz bu karardan en kısa sürede dönülmelidir. İslam’ın sesini susturmak, kendi kurguları olan terör örgütlerini bahane ederek Müslümanların iradelerini esir etmek isteyenler, tarihte defalarca olduğu gibi yine hüsrana uğrayacaklardır. İslam’ın harem-i izzeti olan Kudüs’ü tacize teşebbüs edenler, türküyle, arabıyla, kürdüyle tüm Müslümanlar da Selahaddin Eyyubi ruhunun dirilip karşılarına dikildiğini göreceklerdir.

Türkiye’nin, insanlığın silüeti olan Kudüs’ün mahremiyetine yönelik bu saldırı karşısın da Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ortaya koyduğu güçlü tepkinin sonuna kadar arkasın-dayız. Dünyadaki tüm müslümanların, İslam İşbirliği Teşkilatı zirve dönem başkanı olan Türkiye’nin çağrısına kulak vererek Kudüs’e sahip çıkacağına inanıyoruz. Diğer taraftan, Amerika Birleşik Devletleri’nin bu kararı, dübyada yaşanan adaletsizliğin yeni bir tezahürüdür. Bu hadise Cumhurbaşkanımızın, küresel sistemin çarpıklıklarına ve adaletsizliklerine karşı uzun zamandır dile getirdiği “Dünya 5’ten büyüktür” itirazının haklılığını teyit etmiştir. İslam’ın kalbine saplanmaya çalışan bu hançere ancak tüm Müslümanların iki elin parmaklarının kenetlenmesi gibi bütünleşmesiyle engel olabiliriz. Biz Müslümanlar olarak Kudüs davası ve ümmetin birliği için her türlü çabayı göstermeye, her türlü fedakarlıkta bulunmaya hazırız. Kudüs davasının sonuna kadar takipçisi olacağız. ”dedi.

Kudüs’ün Müslümanların kırmızı çizgisi olduğuna dikkat çeken Etemşah Coşkun, ” Bu, bölgemizde barışı ve istikrarı tehdit etmeye yönelik bir adım-dır. Asla kabul edilemez gördüğümüz bu karardan en kısa sürede dönülmelidir. İslam’ın sesini susturmak, kendi kurguları olan terör örgütlerini bahane ederek Müslümanların iradelerini esir etmek isteyenler, tarihte defalarca olduğu gibi yine hüsrana uğrayacaklardır. Bu hadise, Cumhurbaşkanımızın, küresel sistemin çarpıklıklarına ve adaletsizliklerine karşı uzun zamandır dile getirdiği ” dünya 5’ten büyüktür” itirazının haklılığını teyit etmiştir. Biz Müslümanlar olarak Kudüs davası ve ümmetin birliği için her türlü çabayı göstermeye, her türlü fedakarlıkta bulunmaya hazırız” dedi.

Çok sayıda vatandaşın ilgiyle dinlediği basın açıklamasına bütün katılımcı vatandaşlar destek verdi.

ABD Başkanı Donald Trump, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararı aldı. Peki Trump, iç ve dış tepkilere rağmen neden kararında ısrar ediyor?

ABD merkezli Brookings Enstitüsü’nün 1 Aralık’ta yayınladığı ankete göre, ABD’ lilerin yüzde 63’ü Kudüs’e taşınma kararına karşı çıkı-yor. Peki Trump, iç ve dış tepkilere rağmen neden kararında ısrar ediyor?

1- Trump ‘icraatçı başkan’ olduğunu ispatlamaya çalışı-yor: ABD Kongresi elçiliğin Kudüs’e taşınma kararını 1995 ‘te almış ancak hiçbir başkan bu adımı atamamıştı. Göreve geldiğinden beri somut icraat yapamamakla eleştirilen Trump, bu kararı 22 yıl sonra yerine getiren başkan olmak istiyor.

2- Trump Cumhuriyetçi seç-mene şov yapıyor: Brookings’ in araştırması, ABD’li Demokratların Kudüs kararına büyük oranda karşı çıktığını, Cumhuriyetçilerin ise bu konuda bölünmüş olduğunu gösteriyor. Gazete Habertürk’ün haberine göre Trump’ın Yahudi lobisi aracılığıyla Cumhuriyetçi ta-banını artırmaya çalıştığı ileri sürülüyor.

ABD Başkanı Donald Trump, Kudüs’le ilgili kararını açıkladı. ABD Başkanı Trump, Kudüs’ü resmen İsrail’in baş-kenti olarak tanıdı

3- Barışa ulaşmak için Filis-tin’e güç gösterisinde bulunu-yor: Bu teoriye göre Trump, “İsrail- Filistin sorununu çözen başkan” olabilmek için Filistin ‘i masada daha fazla zorlamak için bu kararı alıyor.

4- Bilgisiz veya yanlış yönlendiriliyor: Trump’ın elçiliği taşımanın yol açabileceği sonuçlara ilişkin öngörüden yoksun olduğu veya danışmanlarınca yanlış yönledirildiği de ihtimaller arasında.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek