...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1758 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

AK Parti Artvin İl Teşkilatı Basın Mensupları İle Bir Araya Geldi

30 Mart 2017 - 1.172 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»AK Parti Artvin İl Teşkilatı Basın Mensupları İle Bir Araya Geldi
AK Parti Artvin İl Teşkilatı Basın Mensupları İle Bir Araya Geldi

AK Parti Artvin İl Teşkilatı Basın Mensupları İle Bir Araya Geldi

Adalet Ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Artvin İl Teşkilatı, Grand Artvin Otel’de Düzenlediği Basın Toplantısında İlimizde Görev Yapan Yerel, Bölgesel Ve Ulusal Basın Kuruluşlarının Temsilcileriyle Bir Araya Geldi.

Toplantıda bir konuşma yapan AK Parti Artvin Milletvekili Dr. İsrafil Kışla, Avrupa’nın gösterdiği tavrın Evet veya Hayır konusunda tercih noktasında en belirleyici etmen olması gerektiğini belirtirken milletin yetki verdiği kişinin yetki sahibi olmasının daha doğru olacağını ifade etti.

Erkan Balta: Türkiye Kendisine Yeni Bir Yol Yeni Bir Rota Belirliyor

Grand Artvin otelde düzenlenen programa AK Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla, İl Başkanı Erkan Balta, Merkez İlçe Başkanı Maksut Koçak, İl Başkan Yardımcısı ve Yerel Yönetimlerden Sorumlu Birim Başkanı Yüksel Kantar,  Kadın Kolları Başkanı Reyhan Güneri, Gençlik Kolları Başkanı Burak Coşkun yerel ve ulusal basın temsilcileri katıldı.

Basın toplantısında ilk konuşan AK Parti İl Başkanı Erkan Balta, ülkenin kritik bir dönemde olduğunu ifade ederken Türkiye geleceği için kendine yeni bir yol, rota çizmekte olduğunu söyledi.

Referandum öncesi yaşananları ve Artvin’de gerçekleşen, yaşanmakta olan gelişmeleri doğru ve birinci ağızdan belirtmek için toplandıklarını belirten İl Başkanı Balta, “Seçimler öncesinde ve Artvin’de yakın zaman da gerçekleşecek olan gelişmeler hakkında halkımızı bilgilendirmek için sizlerle bir araya geldik. AK Parti olarak milletin diliyle konuşan, milletin hassasiyetini, beklentilerini yerine getirmeye çalışan bir siyasi hareketiz. 14 Yıl boyunca da milletimizin bizi anladığını bizleri desteklediklerini gördük” dedi.

İl Başkanı Balta’dan Hizmetleri İçin Vekil Kışla’ya Teşekkür

Yaptığı kısa konuşmada AK Parti İl Başkanı Av. Erkan Balta, hizmetleri için Milletvekili İsrafil Kışla’ya teşekkür etti. 2 dönem İsrafil Kışla ile AK Parti Hükümetini Artvin’de uygulama fırsatı bulduklarını da belirten Balta, “İsrafil Kışla 2 dönemde Artvin’e vizyon ve misyon çalışmalarla birçok önemli çalışmalara imza attı. Bizde bu süreçte sayın vekilimizle birlikte hizmet ettiğimiz için son derece mutluyuz. Bura da hem siyasi olarak hem de Artvinli olarak şanslı olduğu-muzu ifade etmek istiyorum” diye konuştu.

Kışla: Artvin’e En İyi Hizmeti Verebilmek İçin Çaba Harcıyoruz

İl Başkanı Av. Erkan Balta’nın ardından Artvin Milletvekili Dr. İsrafil Kışla konuşma-sına başladı. 2011 yılından itibaren Artvin’e en iyi hizmeti gerçekleştirmek için çaba harcadıklarını söyleyen AK Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla “ Görev sürecimiz içerisinde Uğur Bayraktutan ile birlikte Artvin’e hizmet için çalıştık. Hiçbir zamanda kişisel meselelere siyaseti indirmedik, birbirimizi kırıcı, basit siyaset içinde olmadık.

İktidar partisi milletvekili olarak görev ve sorumluluklarımız daha çok. Milletin derdine çare olmak, hizmet getirmek, herkesin beklentilerini yerine getirmeye çalışıyoruz” dedi.

16 Nisan Bir Parti Meselesi Değil Bir Ülke Meselesidir

Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemi günümüzün en hassas konusu olduğunu vurgulayan Kışla, “ 16 Nisan’da gerçekleşecek referandum bir parti meselesinden öte bir ülke meselesidir. 11 yılında aktif siyaset yaşantısına girdikten sonra şunu çok iyi gördük ki her dönem iktidarda olan her parti yeni bir anayasa değişikliği çalışması içinde olmuştur. Bütün partiler millete bir anayasa değişikliği vaadinde bulundular. Her hükümet kurulduğunda bir komisyon kurulur ve anayasa değişikliği tasarısı çalışması içinde olurdu. Burada beklide en fedakar çalışma içinde bulunarak diğer partilerinde bu komisyon için de bulunmalarını sağladı. Ama hiçbir zamanda bir mutabakata varıp ta milletin önüne bir anayasa getirmemiştir.

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin anayasa değişikliği tasarısına kapı aralamasıyla üzerin de mutabakata varılan 18 madde üzerinde değişiklik teklifin de bulunuldu ve mecliste kabul edilerek milletin önüne geldi. Burada önemli olan darbe sonrasında yazılan bir anayasadansa milleti temsil eden milletvekillerinin, parlamenter bir sistem içinde demokratik bir şekil de hazırladıkları bir anayasa olması çok önemlidir.

Her parti ülke için doğru bildiğini yapmak ister. Burada herkesin doğruları farklıdır” şeklinde konuştu.   

Geçmişteki Cumhurbaşkanları Partileriyle Bağlarını Kesmişler miydi?

Geçmişte zaman zaman belli liderlerin başkanlık sistemini gündeme getirdiğini vurgulayan Kışla, “ Demirel olsun, Özal olsun, Türkeş ol-sun, Erbakan olsun, Muhsin Yazıcı olsun hep Başkanlık sistemine vurgu yaptığını hatırlıyoruz. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’da başkanlık sistemi söyleminde bulunmuştur. Zamanında diğer liderlerin gerçekleştiremediği, başaramadığı bu sistemi bugün iki parti gerçekleştirerek mille-tin önüne getirmiştir.

1950’ler de çok partili sisteme geçildikten sonra anayasada bariz olarak görülen 3 önemli eksiklik bu sistem de giderilmeye çalışılmıştır. Bunlardan birisi koalisyonlar sorunudur. 1950’den bugüne toplam 27 koalisyon ve süresi 28 yıl olmuştur. Burada yeni sistem de koalisyonlar devri bitmiş oluyor. Tek parti dönemi başlıyor. Kalkınma dönemlerine bakın hep tek parti hükümetleri zamanlarında ülke kalkınma ve ilerleme göstermiştir.

İkinci önemli sıkıntı ise Başbakan ile Cumhurbaşkanı arasında ki sıkıntılardır. Bunu hiç kimse inkar edemez. Geçmişte bu sıkıntılar hep yaşanmıştır. Demirel Tansu hanımla sıkıntılar yaşamıştır, Özal Mesut Yılmazla sıkıntılar yaşamış-tır, Ecevit Cumhurbaşkanı yap-tığı Sezer’le sıkıntılar yaşamıştır. Ve son olarak Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ’la Başbakanımız Davutoğlu sıkıntılar yaşamıştır. Çift başlılık ya yönetim alanında ya da diğer alanlarda uyuşmazlıklara neden olmaktadır. Bu da parlamenter sistemin en temel sıkıntılarından bir tanesidir.

Üçüncü diğer sıkıntıda parlamenter sistem daha çok vesayete kapı aralayan bir sistemdir. Hükümeti mecliste kuracağınızdan belli grupların baskısı ve etkisiyle karşı karşıya kalabiliyorsunuz. İşte bu noktada Başkanlık sistemiyle bu 3 öne-mli sorunu ortadan kaldırmış olacağız” ifadelerini kullandı.

Kışla; Yeni Sistem Yargıyı Daha da Bağımsız Kılacak

Vekil Kışla, konuşmasının bu bölümünde yeni sistem ile yargının daha da bağımsız hale geleceğini ileri sürdü. Parlamenter sistemin darbelere davetiye çıkaran bir sistem olduğunu ifade eden Kışla, yeni sistemde koalisyon sistemi bitiyor. Daha hızlı karar alma daha hızlı icra-at yapma, yasamanın ve yürütmenin tam bağımsız konuma geldiğini ifade etti.

Kışla: Mevcut Sistemde Meclis Hükümetten Hangi Tasarı Gelirse Onu Görüşüyor

Kışla, “tek partinin iktidar dönemi geliyor. Çift başlılık ortadan kalkıyor.  Yürütmeyle yasama, çok daha bir birinden bağımsız hale geliyor. Ben altı yıldır milletvekili olarak meclisteyim. Yürütme yasamanın içinden çıkıyor.  Bakanlar ve başbakan milletvekilidir ve yasama mensubudur. Yasamanın içinden çıkıyor. Parlamenter tamamen yasamanın kontrol altındadır. İki türlü kanun yapma tekniği var.  Birinci milletvekillerinin kanun teklifleri,  birde hükümetin kanun tasarısı.  Şuana kadarki meclisin çalışmasının yüzde doksan sekizi, hükümet tasarılarıdır.  Hükümetten hangi tasarı gelirse meclis onu görüşür onu yapar. Bu yapıdan tamamen yürütme ve yasama bir birin-den bağımsız olacak. Bu yeni sistemin ortaya koyduğu bir,  yenlik.

Kışla: Cumhurbaşkanı’nı TBMM Tarafından Denetlenebilir Hale Geliyor

Cumhurbaşkanını yetkileriyle, yeni sistemdeki yetkilerini kıyaslamak lazım. Bütün samimiyetimle söylüyorum şu-andaki Cumhurbaşkanın hale hazır yetkileri,  tasarlanan anayasa değişikliğinden daha fazladır. 7 Haziran seçimlerini birazcık tahlil edelim, birçok yönüyle ders alınması gereken seçimlerdir. 7 Haziran seçimlerinde Cumhurbaşkanımız, Ahmet Davutoğlu’na Hükümeti Kurma görevi verdi hükümeti kuramadı. Cumhurbaşkanımız TBMM’i seçime götürme kararı aldı. Ve parlamenter seçime gitti.  4 ay sonra milletvekili olan birçok arkadaşım.  Milletvekili olamadı. Se-çim kararı aldı kendisi seçime, meclisi seçime götürdü ama kendisi seçime gitmedi. Yeni sistemde nedir durum seçim kararı alırsa kendisi de seçime gidecek.

Şu ana kadar Cumhurbaşkanına yargı yolu kapalıdır. Hiç-bir şeyden sual etme hiçbir ya-rgılanma onu kapalıdır. Ama yeni sistemde en azından yargı önü acıktır. Cumhurbaşkanı şu-anda vatana ihaneti suçu hariç bütün yargı yolu kapalıdır.

Daha Fazla Demokrasi Geliyor

Şuanda Cumhurbaşkanın yapmış olduğu uygulamaları harcamaları hiç kimsenin de-netleme yetkisi yoktur. Yeni sistemde meclise denetleme yetkisi getirilmişti. Mevcut Cumhurbaşkanın yetkileri önümüze gelen tasarıdan çok çok daha fazladır.

Diğer taraftan bunu Recep Tayyip Erdoğan Meselesine indirgeyenler var. Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanıdır ve şuanda tüm yetkilerini kullanıyor. Bakanlar Kuruluna başkanlık ediyor mu ediyor. Hükümete istediğini yaptırma gücüne sahip mi. Bu mesele Recep Tayyip Erdoğan meselesi değil, aslında Recep Tayyip Erdoğan’dan sonraki ülkenin geleceği geçmişte yaşanan sıkıntıların yaşanmaması için bir sistem oturtmadır.

Cumhurbaşkanı, bir millet-vekili olarak diyelim ki, İsrafil Kışla’ya hükümet kurma yetkisi verebilir mi? Verebilir.  Devlet Bahçeli’yi millet mi seçmişti? Hayır. Şimdi kimin başbakan olacağını, kimin sizi yöneteceğini bilmediğiniz bir sistem daha demokratik bir sistem midir? Yoksa kimin başbakan olacağına ve 5 yıl sizi yöneteceğine milletin karar verdiği sistem daha demokratik bir sistem olur. Siz karar veriyorsunuz ve sonuçta da 5 yıl sonrada siz hesap soracaksınız.

Milletin seçmesi meclisin seçmesinden çok daha demokratiktir diye düşünüyorum. Şimdide hükümeti yönetecek kişiyi milletimizin seçmesi daha demokratiktir.

Araştırma, soruşturma, yazılı soru önergesi gibi meclisin denetleme yetkisi geliyor. En azından yeni sistemde cumhurbaşkanı da bu sistemin içerisi-ne girecek. Geçmişe bakın partilerin çoğu liderlerin hegemonyası altında kalmıştır. Erbakan, Ecevit, Demirel ölene kadar partisini idare etmeye çalışmıştır. Bütün liderler hep böyledir.

Şimdiki sistemde başarılı iseniz kalırsınız başarısız iseniz gidersiniz. Halkın takdirini alırsanız kalırsınız. Bu sistem de uzun süre başarısız olanların başta kalması biraz zor görünüyor bu sistemde.

Şu anda Cumhurbaşkanının yargı ile ilgili konularda Cumhurbaşkanına getirilmiş ekstra hiçbir yetki yoktur. 18 madde var. Yargıtay’la ilgili hiçbir değişiklik yoktur. Danıştaylar ilgili hiçbir değişiklik yoktur.

Anayasa mahkemesi ile ilgili 2 üyenin azalması var 17 üye 15 üyeye iniyor.  Askeri Yargıtaylar kaldırıldığı için 2 üyesi azalmış oluyor. Cumhur-başkanının hali hazırdaki yetkileri anayasa değişikliğinde de aynı. Hâkimler savcılar kurulu 22 üyeden 13’e iniyor. Cumhurbaşkanının şu andaki sistemde 4 üye ataması var yeni sistem de 4 üye ataması olacak. Müsteşar ve bakan daimi üye,  geri kalan 7 üyeyi de eski sistemde bürokratlar, ha-kimler, savcılar, kendileri seçimle aralarında atamaları söz konusuyken bunu parlamento atamış olacak. Parlamentonun ataması şuan aynı devam eden RÜTÜK üyelikleri gibidir. Yani 400 üyeyi hiçbir parti tek başına atamaz bu mümkün değil. Yani uzlaşı ile atanacak. ” ifadelerini kullandı.

Yeni Sistemde Yargının Önü Açılıyor

Yeni sistemde yargının hem daha tarafsız hem de daha özgür olacağını ifade eden Milletvekili Kışla, yeni sistemin yargının önünü açacağını ileri sürdü. Vekil Kışla açıklamalarının devamında; “Kararnameler konusunda, her hafta bakanlar kurulu toplanıyor ve yeni sistemde de bu düzen devam edecek. Kanunlara aykırı bir durum asla söz konusu olmayacak.

Bakanlar kurulu ne ise şuandaki yeni sistemde de durum aynı devam edecek. Sonuçta kararı verecek millettir. Allah’ şükür ki demokrasi çok önemlidir. Birçok ülkede krallıklar vs. var ve hesap vermek yok. 5 yılın sonunda hesap vereceksiniz. Milletimiz asla affetmez ve hesabını sorar. Milletimiz getirdiği gibi götürmesini de bilir. “ ifadelerini kullanarak konuşmasına son verdi.

Vekil Kışla, konuşmalarını tamamladıktan sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Toplantının bitiminin ardından Vekil Kışla, İl Başkanı Balta ve AK Parti İl Teşkilatı üyeleri ile toplantıya katılan basın mensupları günün anısına hatıra fotoğraf çekindiler.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek