...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1758 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

AÇÜ’den Yeni Proje

28 Kasım 2015 - 906 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»AÇÜ’den Yeni Proje
AÇÜ’den Yeni Proje

“Yeni Teknolojiler Yardımıyla Orman Yangınları ile  Mücadelede Akarsuların Kullanılması”

 

“Yeni Teknolojiler Yardımıyla Orman Yangınlarıyla Mücadelede Akarsuların Kullanılması” (Streams-2-SUPPRESS-Fires) isimli bu proje Avrupa Birliği tarafından desteklenmiş olup, 30 Kasım 2015 tarihine kadar tüm proje faaliyetleri sona erecektir. Proje 1 Nisan 2013 tarihinde başlamış olup,  toplam süresi 32 aydır.

 

Proğram, 766,090.10 Avro (2,298,270.3 TL) lik bütçesiyle Avrupa Birliği INTERREG IV “Karadeniz Havzası 2007-2013” tarafından finanse edilmektedir.

 

Söz konusu proje, Yunanistan’dan Kavala Teknik Enstitüsü liderliğinde Karadeniz havzasındaki beş ülkeden beş proje ortağıyla birlikte uygulanmaktadır. Projede yer alan ortak kurum ve kuruluşlar; Romanya’dan Braila bölgesi yönetimi, Türkiye’ den Artvin Çoruh Üniversitesi, Moldova’dan Eco-TIRAS Uluslararası Çevre Birliği, Ukrayna’dan Ulusal Yaşam ve Çevre Bilimleri Üniversitesi ile Ermenistan’dan Çevre Koruma Bakanlığı Zikatar Çevre Merkezidir. Projenin ülkemizdeki yürütücülüğü Prof.Dr. Aydın TÜFEKÇİOĞLU tarafından yapılmakta ve Doç.Dr. Bülent Sağlam, Doç.Dr. Ömer KÜÇÜK, Yrd.Doç.Dr. Mehmet YAVUZ, Yrd.Doç.Dr. Mustafa TÜFEKÇİOĞLU ve Arş.Gör. Musa DİNÇ ise projede araştırmacı olarak yer almaktadırlar.

 

Projenin en güçlü yanı farklı ülkelerden çok sayıda farklı ortağın bulunmasıdır. Ayrıca, INTERREG IV “Karadeniz Havzası 2007-2013” projesi Avrupa Birliği çerçevesinde en yüksek finansmana sahip olan projelerden biridir.

 

Projenin genel hedefi, Karadeniz Bölgesi için korunan alanlar üzerinde durularak orman yangınlarının söndürülmesi için bütünsel ve eksiksiz bir yaklaşım geliştirerek ve bölgede bulunan 6 deneme alanınada uygunlanabilirliğini göstermektir. Bu iddialı hedefe ulaşmak için, projenin başlangıçından sonuna kadar birçok aktiviteler uygulanmıştır. Bu aktiviteler:

 

Paydaşların katılımını arttırmak için Komşular arası iletişim ağı (Neighborhood Network) geliştirilmiştir. Altı ülkeden ortak katılımcılarla Acrobat Connect sistemi üzerinden çevrimiçi olarak toplantılar gerçekleştirilmiştir. Bu katılımcılar, İtfaiye teşkilatı, Orman İşletmeleri, Milli Parklar, Bakanlıklar, Belediyeler, STK’ lar ve genel halktan oluşmaktadır. 4 farklı ülkede çalıştaylar (Drama-Yunanistan, Yerevan-Ermenistan, Kişinev- Moldova ve Odessa- Ukrayna) düzenlenmiş ve 250’ den fazla katılımcı bu çalıştaylara katılmıştır. Kastamonu ve Kavala (Yunanistan) da yapılan 2 konferansa ise 350’ den fazla katılımcı olmuştur. Bütün bunlara ek olarak projenin ilerleme aşamalarında kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla 5 adet haber bülteni hazırlanarak gerekli yerlere dağıtımı yapılmıştır.

 

Proje de aynı zamanda, deneme alanlarına ait yanıcı madde modelleri, haritaları ve yangın risk haritaları oluşturulmuştur. Bu bilgiler yangın riskine sahip alanları belirlememizde bizlere yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda, hidrolojik model oluşturarak çalışma alanları üzerinde bulunan nehirlerin potansiyel akış rejimleri ve debileri de haritalanmıştır. Buda bize yangın söndürme için gerekli olan suların sürdürülebilir kullanımını sağlamaktadır. Bu sayede, yangın söndürmede kullanılacak olan kara taşıtlarının su rezervuarlarına en çabuk şekilde ulaşması için en uygun yollar belirlenmiş, kullanılacak olan su rezervuar alanlarının sayısı ve yerleride tahmin edilmiştir. Bütün bu kullanılan araçlar, bu çalışma alanlarının bazılarında ilk kez kullanılmıştır.

 

Genel olarak bu proje ile bölge genelinde yangın söndürme ve korunan alanlarda farkındalık oluşturabilmek için yenilikçi ve kullanıcı dostu araçlar geliştirilmiştir.

 

Proje hakkında daha fazla bilgi edinmek için web sitemizi euppessfires.eu ziyaret edebilirsiniz.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

TemaFabrika
Teknik Destek