...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1769 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Acara Özerk Cumhuriyeti’nden Misafirlerimiz Vardı

24 Nisan 2016 - 2.042 kez okunmuş
Ana Sayfa » Öne Çıkanlar»Acara Özerk Cumhuriyeti’nden Misafirlerimiz Vardı
Acara Özerk Cumhuriyeti’nden Misafirlerimiz Vardı

Acara Özerk Cumhuriyeti’nden Misafirlerimiz Vardı

23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı Programı Kapsamında da Acara Özerk Cumhuriyeti’nden

Yaklaşık 40 Kişilik Öğrenci Grubu İlçemize Geldi

Beş gün süresince Artvin’de kalan öğrenci grubu 22 Nisan Cuma günü Şavşat Kaymakamı Mesut Gazi Ambarcı’yı ziyaret etti.

Acara Özerk Cumhuriyeti Keda Bölgesinden ilçemize gelen yaklaşık 40 kişilik öğrenci grubu ve yöneticilerini Şavşat Evi’nde ağırlayan Kaymakam Mesut Gazi Ambarcı öğrencilerle tek tek tokalaştı. Şavşat Evi’nde verilen yemeğe Kaymakam Mesut Gazi Ambarcı, Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Yokuş, İlçe Müftüsü İdris Yavuz yiğit, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri Soner Gögerçin ve Fatih Bilici, okul müdürleri,  Acara Özerk Cumhuriyeti’nden gelen öğrenci ve öğretmenler katıldı.

Şavşat Kaymakamı Mesut Gazi Ambarcı 23 Nisan kutlamaları için ilçemize gelen kom-şu ülkemizden öğrencileri ağırla-maktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek şu ifadelere yer verdi. “Acara bölgesi bizler için çok önemlidir. Osmanlı döneminden beri çok önemli tarihi bir birlikteliğimiz var. Bundan dolayı da teşekkürlerimi sunuyorum.  Yaz sezonu açıldıktan sonra ilçemizin daha çok güzelliklerini, tarihi ve turistik yerlerini görmeniz için sizleri tekrar ağırlamak-tan onur duyarız.  Doğal şelaleler, milli parklar, kiliseler, tarihi kaleler ve antik kalıntılar ilçemiz açısından önemli turistik özellik taşımaktadır. Turizm sezonu açıldıktan sonra ilçe nüfusumuz yaklaşık elli bini bulmaktadır.

Geçtiğimiz yıl Cittaslow ünvanı aldik. Türkiye çapında  bu ünvanı alan on birinci ilçe olduk bizden sonra da Erzurum Uzundere ilçesi Cittaslow ünvanı almıştır. İlçemizi ülke çapında gelistirmek ve güzelleştirmek için projelerimiz devam ediyor. Ahşap, yöresel evlerimiz yüzde yüz doğal ve koruma altına alı-nacak niteliktedir. Yaz aylarında yayla turizmi festivalleri olsun, kış mevsiminde kar üstünde kızak yarışmalari, kış şenlikleri düzenlenmektedir. Birçoğu uluslararası nitelik taşıyan çok sayı-da etkinlikler düzenlenmektedir.

Kardeş okul projelerine gerekli yardımları yapmaya özen göstermekteyiz. Geleceğin parlayan yıldızları gençlerimiz, öğrencilerimiz için devletimizin de katkılarıyla imkanları olabildiğince iyilestirmeye devam etmekteyiz.”dedi.

Ambarcı “Acara’dan Gelen Öğrencileri Ağırlamaktan Büyük Onur Duydum

Acara’dan gelen öğretmen, öğrenci ve yöneticileri ağırlamaktan büyük onur duyduğunu söyleyen  Kaymakam Mesut Gazi Ambarcı; “Tarihten gelen bir birlikteliğimiz var. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ ün güzel bir sözü var “Yurtta Sulh Cihanda Sulh” diyoruz. Ülke içerisinde ve dünya çapında ülke olarak barışın sağlanması, çocuklarımızın ve gençlerimizin güzel bir ortamda büyümesi ve huzurun sağlanması açısından önemli gayretler gösterilmektedir. Özellikle Suriye’de ki iç savaştan dolayı ülkemize sığınan insanlara gerekli yardımların ve desteğin verilerek topluma kazandırılması, istihdamın sağlanması için Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve hükümetimiz gerekli yardımları yapmaktadır. Ulus olarak bütün insanlara bağrımızı açtık.”dedi.

İlçemiz Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Yokuş ise yaptığı kısa konuşmada; “ Acara Özerk Cumhuriyeti ile İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı okullar arasında kardeş okul uygulamasının başlatılması için gerekli çalışmalarda sona gelindi. Kardeş okul kapsamında Keda Bölgesinde bulunan İmam-Hatip Ortaokulu ile Şavşat İmam-Hatip Ortaokulu kardeş okul projesine alındı. Bu tür organizasyonların iki ülke arasındaki ilişkilerin bu anlamda katkı sunacağını umuyorum. Bu vesile ile bu bayramı bizlerle paylaşan misafir öğrencilere ve yöneticilere çok teşekkür ediyorum.”dedi.

Öğrenciler Tarihi ve Turistik Yerleri Gezdi

Acara Özerk Cumhuriyetinden gelen öğrenci ve yöneticiler ilçemizde bulunan doğal şelaleler, milli parklar, kiliseler ve tarihi kaleleri gezerek tercümanlardan bilgi aldılar.

Acara Özerk Cumhuriyeti Keda Bölgesi ilçe Milli Eğitim Müdürü Durmıshkhan Shavis hvili gürcüce yaptığı teşekkür konuşmasında, beklediklerinden daha çok iyi karşılandıklarını bölgelerimizin benzerliği aynı doğayı aynı halkı bölgelerinde paylaştıkları için çok memnun olduklarını ifade etti.

Şavşat Evi önünde çekilen hatıra fotoğrafı sonrası Şavşat Kaymakamı Mesut Gazi Ambarcı gelen misafir öğrenci ve yöneticilere hediyelerini takdim etti. Hediye takdiminin ardından ziyaret sona erdi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

TemaFabrika
Teknik Destek