...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1780 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

91 Yaşında İlk Kitabını Yazdı

13 Şubat 2021 - 181 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»91 Yaşında İlk Kitabını Yazdı
91 Yaşında İlk Kitabını Yazdı

Yaşlılar Yaşam Yerleşkesinde İkamet Eden Emekli Öğretmen Osman Altun Koronavirüsü Fırsata Çevirdi İlk Kitabını Yazdı

Şavşat Yaşlılar Yaşam yerleşkesinde ikamet eden emekli öğretmen Osman Altun koronavirüsü fırsata çevirdi ilk kitabını yazdı. Daha sonra Koronavirüse yakalandı, hem koronavirüsü yendi, hem de kitabına kavuştu. Şavşat Yaşlılar yaşam yerleşkesinde kalan Osman Altun, koronavirüs pandemisi nedeniyle uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasını fırsata çevirdi. Yıllarca kitap okuma alışkınlığı ile tanınan emekli öğretmen Osman Altun Yaşlılar yaşam yerleşkesinde kaldığı süre içerisinde ‘Satavala” isimli ilk kitabını çıkardı Kitabın baskıya girdiğinde koronavirüse yakalanan ve Artvin Devlet Hastanesinde tedavi altına alınan asırlık çınar Osman Altun daha sonra kitap baskıdan çıktığında kitabına kavuşarak iki mutluluğu bir arada yaşadı. 

HEDEFİME ULAŞTIM

Altun, “Yıllarca kitapların için de oldum. Sürekli kitap okudum. Pandemi boyunca yaşlılar yaşam yerleşkesinde kalıyordum. Sokağa çıkma yasağı da olunca bir kitap yazmaya karar verdim. Çalışma masasının başına geçip kitap yazdım. Kitabımın konusu bölgede yaşanan bizzat kendi tarafımdan derlenen veya tarafımdan dinlediğim öyküler ve insana yön verici örnek olan kıssadan hisse çıkarabileceğimiz öykü ve fıkralardan oluşmaktadır. Kitabımın kahramanları gerçek kişiler ve yerel halkımızdır. Bazen güldürücü bazen düşündürücü yerel öykü ve fıkraların yer aldığı bu kitabım ilk göz ağrım ve benim için çok değerlidir. Belki kitabıma öyküler ve fıkralar ile konu olan kişiler öldü ama bu kitap sayesinde yaşatmak istedim. Bir gün bizde ölüp gideceğiz ama kitabımızda bizi yaşatacak. Bu yaşta ilk çıkardığım ‘Satavala’ adlı kitabım ile hedefime kavuştum ve kitabı Vali beye vermek istiyorum” dedi.

İlk çıkarmış olduğu kitabına ‘Satavala’ ismini veren Osman Altun, “Satavala Yukarı Koyunlu ile Aşağı Koyunlu köylerine oldukça dik bakan dağdır. Dağın bu her iki köye oldukça dik bakması neticesinde bütün köylerimizde kuraklık olsa da Satavala dağının bu iki köye dik bakması neticesin de bölgede yağmurları çeker ve bu her iki köye yağmasını sağlar. Bölgede birçok köylerde kuraklık gözüktüğü zamanlarda bile bu iki köyümüze Satavala dağından dolayı kuraklık olmaz ve yaban hayatının en iyi bir şekilde yaşandı bir dağdır. O köylerde görev yaptığım zamanlarda bu dağdan çok etkilenmişimdir.” Şeklinde ifade etti. 

ÇOK GÜZEL BİR DUYGU

Altun, “Şavşat yaşlılar yaşam yerleşkesinde odamda otururken masamda kendi kitabımı görüyorum ve sürekli karıştırıyorum. Onu elinde tutmak bile bambaşka bir his. Onun benim bir parçam olduğunu bilmek, benim için gurur verici bir his. Çok güzel bir duygu.” dedi.

DUYGULARI GERÇEKLEŞTİRMENİN PAHASI BİÇİLMEZ 

Altun, “Bir an önce hayallerini gerçekleştirmelerini tavsiye ederim. Kendiliğinden olan bir iş değil bu. O yüzden sıkılmadan işin arkasından koşmalarını ve çok çabalamalarını söylerim. Çünkü gerçekleştirdikleri takdirde tadacakları duygu paha biçilemez.” Şeklinde ifade etti. 1930 yılında Şavşat’ın Kurudere köyünde dünyaya gelen Osman Altun ilk öğretmenliğe 1954 yılında Ordu’nun Gölköy ilçesine bağlı Armutlu Köyü İlkokulunda başöğretmen olarak göreve başladı. Doğmuş olduğu Artvin ili Şavşat ilçesi Kurudere köyünde 1981 yılında emekli olarak köyüne muhtar oldu. Birçok sivil toplum kuruluşlarının da kurucu başkanlıklarını yapan Osman Altun 5 yıldır kendi isteği üzerine Şavşat Yaşlılar yaşam yerleşke-sinde ikamet etmektedir. Yıllardır Şavşat’ın Sesi gazetesinde de köşe yazarlığı yapmaktadır.

Haber:Nurbay USTA

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler : , ,
TemaFabrika
Teknik Destek