...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1758 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

8 Mayıs Anneler Günü Nedeniyle

21 Mayıs 2016 - 632 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yazarlar»8 Mayıs Anneler Günü Nedeniyle
8 Mayıs Anneler Günü Nedeniyle

8 Mayıs Anneler Günü Nedeniyle
İki genç, biri bakire kızdır. Diğeri de kabına sığmayan çiçeği burnunda genç bir delikanlıdır. Birbirlerine fiziki görünümleri ile tanımışlar, kız oğlanı, oğlan kızı beğenmiştir. Birbirlerine sevdalanmışlardır. Birbirlerine canım, sevgilim, güzelim diye hitap ederek romanlık hayatlarını başlatmışlar.
Hayallerinde ne bir çocuk vardır; ne de bir anne ya da baba olma sevdası vardır. Sadece her an, her saat beraber olma, beraber yaşama sevgisi ve sempatisi içlerini yakıp kavurmaktadır.
Bu romantik yaşamın süresi sadece 6 aydır. Anne rahminde, cenin oynamış. Anne adayına anneli müjdesini vermeye başlamıştır. Anne olma duyguları ve anne olma heyecanı filizlenmeye başlamıştır. Hele 280 gün karnında büyüttüğü hem kendini hem de cenini koruyarak heyecan ve annelik şefkati ile doğum gününü beklemesi, bilseniz ne de kutsal, ne de mutlu, ne de heyecanlı bir beklentidir bu beklenti.
Beklenen gün gelmiştir. Bir de bakarsınız ki elma topu gibi, gözleri ışıl ışıl parlayan bir bebek; ama oğlan ama kız hiç önemi yok. Annesinin hamiyetli kollarına, sımsıcak göğsüne giren, anne şefkatine sığınak mutlu bir bebek. İşte anne olmak bu. Anne olmak, annelik şefkati ve merhameti ile çocuğunu büyütmek ne yüce bir hizmet.
Buradan sonra hem anne ve hem babanın müşterek gözetimleri altında hem baba ocağında, hem de ana kucağında büyümeye devam eden çocuk hem merhametli olur hem de saygılı olur.
Üzülürüm ana sevgisini, ana merhametini alamayan, ana kucağında büyüyemeyen, anası tarafından öpülerek büyüyemeyen çocuklara.
Her kadın bir işin, bir mesleğin sahibi olabilir. Ama her kadın anne olamaz. Eğer her kadın anne olabilseydi; çocuklar cami avlularına bırakılmazdı. Eğer her kadın anne olabilseydi çocuklar hizmetçi kadınlara bırakılıp dans ve eğlence salonlarında vakit geçirilmezdi.
Eğer her kadın anne olabilseydi çöplüklerde ölü ceninler bulunmazdı.
İşte anne o annedir ki evine bağlı, eşine saygılı, haline göre hareket etmesini bilen iffetini koruyan, doğurduğu çocuklarını terbiye ve nezaket kaideleri ortamı içinde büyüten. İşte cennet böyle annelerin ayaklarının altındadır.
Anne o anne ki çocuğu için canını verir. Kendini ateşlerin içine atar. Kendisi yemez çocuklarına yedirir. Kendisi giyinmez, çocuklarına giydirir. Onların arkasından bakar, baktıkça ömrü artar. Kendisine ikram edilen şeker ve benzeri yiyecekleri cebine koyar, çocuklarına götürür.
Onun için halk arasında derler ki, “Ana gibi yar, Bağdat gibi diyar olmaz.”
“Ağlarsa anam ağlar, gerisi yalan ağlar.” Benim annemle beraber bütün annelerin ölmüş olanlarına Allah’ın rahmetini, Peygamber Efendim şefkatini diliyorum.
Hayattaki tüm annelere sağlık ve mutluluklar dolu nice nice yıllar diliyorum.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika
Teknik Destek