...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1702 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

“7 İKLİM 7 BÖLGEDEN” GELEN ŞAİRLER ŞAVŞAT’A AŞIK OLDU

18 Mayıs 2016 - 2.659 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»“7 İKLİM 7 BÖLGEDEN” GELEN ŞAİRLER ŞAVŞAT’A AŞIK OLDU
“7 İKLİM 7 BÖLGEDEN” GELEN ŞAİRLER ŞAVŞAT’A AŞIK OLDU

 “7 İKLİM 7 BÖLGEDEN” GELEN ŞAİRLER ŞAVŞAT’A AŞIK OLDU

Artvin 08 Kültür Turizm Kalkınma Derneği’nin organize ettiği, Artvin Valiliği, Artvin Belediyesi, Şavşat Kaymakamlığı, Şavşat Belediyesi’nin destek verdiği,  Artvin’de ilk kez gerçekleştirilen 7 iklim 7 Bölge Şiir Şöleni Artvin ve Şavşat’ta duygulu anlar yaşattı. 14 ilden17, Azerbaycan’dan 1 olmak üzere toplamda 18 şairin katıldığı Şölen 13 Mayıs 2016 Cuma günü saat 19.00’da başladı.

7 İklim 7 Bölge Şiir Şöleni Programı, Artvin Merkez’den sonra, dünyanın sayılı sakin kenti seçilen “Cıttaslow” Şavşat’ta Belediye Düğün salonunda yapıldı. Şavşat Kaymakamlığı ve Şavşat Belediyesi’nin destek verdiği 7 İklim 7 Bölge Şiir şöleni 14 Mayıs 2016 Cumartesi gecesi Saat 19.00’da gerçekleştirildi. Geceye Şavşat Kaymakamı Mesut Gazi Ambarcı,  Rize- Pazar Kaymakamı, Selçuk Aslan,  Artvin Orman Bölge Müdürlüğü eski Müdür yardımcısı Mehdi Özyer,  3 yıl önce kapatılan Meydancık Belediyesi’nin son Başkanı ve CHP Şavşat İlçe Başkanı Nihat Acar,  Şavşat’ın sesi gazetesi ve yerel gazetelerde yazıları yayımlanan Gazeteci-Köşe yazarları Osman Altun, Mümtaz Temiz, Şavşat Naime-İsmail Yılmaz Yaşlılar Yaşam Yerleşkesi sakinleri ve Şavşat Halkı katıldı. Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk, ilçe dışında olduğu için geceye katılmadı.

Sunuculuğunu Artvin Faal Gazeteciler Derneği (AFGAD)  Başkan Yardımcısı Sami Özçelik ve öğretmen Züleyha Saral’ın yaptığı program saat 19.00’da saygı duruşunun yapılması ve istiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Artvin 08 Kültür-Turizm ve Kalkınma Derneği Başkanı Halk Şairi Gülden Taş açılışta Artvin Merkez Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezi’nde yaptığı konuşmayı tekrarladı.

7 İKLİM 7 BÖLGE ŞİİR ŞÖLENİ İLK ETKİNLİĞİMİZ OLDU

Gülden Taş, yaptığı konuşmasında, Artvin 08 Kültür, Turizm ve Kalkınma Derneği’nin bir yıl önce 32 arkadaşı ile kurduğunu belirterek; “Derneğimizi 1 yıl önce 32 arkadaşımızla kurduk. Dernekler için bir yıl uzun bir süre değil aksine çok kısa bir süredir bu. Dernek olarak böyle bir etkinliği gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. 7 İklim 7 Bölge Şiir Şöleni bizleri 13 Mayıs’ta Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezi’nde, bu akşam 14 Mayıs Cumartesi gecesi de Şavşat Düğün Salonunda buluşturdu.

Etkinliğimiz, Azerbaycan’dan katılan şairimizle bir anlamda uluslar arası bir boyutta kazandı. Böylesine güzel bir etkinliğin gerçekleşmesinde emeği geçen ve destek veren Başta Valimiz Sayın Kemal Cirit’e,  Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Kocatepe’ye Şavşat Kaymakamı Sayın Mesut Gazi Ambarcı’ya, Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk’e ve adını sayamadığım herkese gönülden teşekkür ediyorum.”dedi.

ŞİİR DUYGULARLA VÜCUT BULMUŞ HUZUR VEREN SANATTIR

Halka Şairi Gülden taş’ın konuşmasının ardından kısa bir konuşma yapan Şavşat Kaymakamı Mesut Gazi Ambarcı, “ Şiir, gönülden çıkan duygu ve düşüncelerin dudaklara yansımasıdır. Şiir Nazım Hikmet’le vefa, hasret,  İstiklal Marşı Şairimiz Mehmet Akif’te sitem,  Necip Fazıl’da Çile’dir.Şiir özlemdir, sevgidir, Şiir duygularla vücut bulmuş huzur veren sanattır. Cittaslow Şavşat’ta böylesine güzel bir etkinliğin gerçekleşmesinde emeği geçen herkese, buraya gelip salonu dolduran Şavşat halkına çok teşekkür ediyorum.  Böyle gecelerde söz kısa kesilir. Değerli şairlerimizi dinlemek için buradayız.” dedi.

18 ŞAİR ŞİİRLERİNİ SESLENDİRDİ

Konuşmaların ardından 18 şair, şiirlerini seslendirdi. Artvinli şairlerden Gülden Taş, Çiçek Köse ve Yalçın Temiz’in de aralarında olduğu şiir şölenine, Elazığ’dan Ahmet Tevfik Ozan, Giresun’dan Ali Erdinç Çiçek, Van’dan Gökmen Sakin, Sivas’tan Hasan Akar, Kırşehir’den İbrahim Düğer, Iğdır’dan Kemalettin Kalkan, Çanakkale’den Mustafa Berçin, Tokat’tan Nihat Aymak, Denizli’den Safiye Samyeli, Tokat’tan Remzi Zengin, Konya’dan Sait Edip Akdağ, Balıkesir’den Sevil Sungur, Gümüşhane’den Talat Ülker ve Merhum Haydar Aliyev’in “ İki Ülke Bir millet diye tabir ettiği Kardeş Ülke Azerbaycan’dan Könül Ordubadi şiirleriyle herkesi duygulandırdı.

Doğa, sevgi, elem ve tarih konularının işlendiği şiirlerini okuyan şairler salonda bulunanlar tarafından alkışlandı. Özellikle Azerbaycan’dan gelen Könül Ardubadi, duyguların katlanmasına vesile oldu. Haydar Aliyev’in ünlü sözü, “İki devlet bir millet” sloganıyla sahneye davet edilen Ordubadi de bu şekilde anons edilmesinden dolayı duygularını dile getirerek teşekkür etti. Şavşat Huzurevi’nde ikamet eden Nuri Aydın (85) kendisine ait bir şiirini okudu.

Şiirlerin okunmasının ardından katılan şairlere katılımlarından dolayı Kaymakam Mesut Gazi Ambarcı tarafından teşekkür belgeleri verildi. Ve gecenin anısına toplu aile fotoğrafı çekinildi.

BİZ BURADA “ŞAVŞAT YEŞİLİ” DİYE BİR RENK CÜMBÜŞÜ İLE TANIŞTIK

Etkinliği salondan dinleyen şiirseverler, “Cıtta slow Şavt’ta yapılan bu etkinlik hepimizi duygulandırdı.. Çok güzel bir başlangıç oldu. Artvin’de, Şavşat’ta çok şair var, Artvin dışında yaşayan Artvinli şairlerin buluştuğu bir gece talep ediyoruz.” Şeklinde konuşurken, Şavşat Kalesi, Şavşat Karagöl, Şavşat Yavuzköy ve Huzurevini ziyaret eden şairler, programın ardından  ,”Biz Türkiye’nin her yerine gidiyoruz, geziyoruz ve oralarda şiirlerimizle Anadolu insanımızla hemhal oluyoruz. Biz Şavşat’a ilk kez geldik. Yeşili, doğayı, hepimiz biliyorduk. Ama Şavşat’ı gördükten sonra Yeşil’in bin bir tonu olduğunu öğrendik. Biz dün nereye bakacağımızı bilemedik. Allah nasip ederse ailelerimizle gelmek isteriz. Gittiğimiz her yerde de burayı anlatacağız

ALLAH ŞAVŞAT’I YARATIRKEN ÇOK CÖMERT DAVRANMIŞ!”

Allah buraya çok cömert davranmış. Doğanın, yeşilin, cennetin tanımını yapacaklar, önce Şavşat’ı bir görsün, Ondan sonra konuşsun ki, eksik konuşup,  daha sonra  düzeltmek zorunda kalmasın. Şavşat’ın neden Cıtta slow ilan edildiğini çok iyi anladık. Bu doğayı koruyup, gelecek kuşaklara bu şekilde teslim etmenizi diliyoruz. Çünkü dünyada böyle güzel yerler neredeyse kalmadı. Kıymetini bilin. . Döndüğünüzde  Şavşat’ı, Artvin’i dair yazılarımızla şiirlerimizle dilimizin döndüğü kadarıyla anlatacağız.” İfadelerine yer verdiler.

Programın sunucularından Artvin Faal Gazeteciler derneği (AFGAD) Başkan Yardımcısı Sami Özçelik, sunumunda sık sık Şavşat’ın güzelliğini, kültürünü ve insanını anlattı. Özçelik; “Artvin’in yetiştirdiği Ankara Artvin Eğitim Ve kalkınma Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi değerli insan Dr. Yavuz Akaltun der ki, “ARTVİN’DE- ŞAVŞAT’TA KÖRDE FOTOĞRAF ÇEKSE ÖDÜL ALIR.” Yine bir büyüğümüz der ki; “ARTVİN’İ GÖRMEDEN CENNETİ TARİF EDEMEZSİNİZ.”  Artvin’in yetiştirdiği ünlü ozan Efkari, Artvin’e olan aşkını öyle bir anlatmış ki, öyle bir gözle bakmış ki son noktayı koymuş.  “DÜNYAYI TOPLASAN BİR ARTVİN ETMEZ.” Biliyorum ki, bu salonda çok şair var. Okuyacakları, seslendirecekleri çok şiirleri var. Bu bir başlangıç olsun. Cıtta Slow Şavşat umarım ki yerel şairleriyle her ay burada buluşurlar. Bu akşam yaptığımız etkinliğe benzer Anadolu’nun dört bir yanında şairlerle buluşur. İki gün süren Şiir Şöleni Artvin’e hoş bir sada bıraktı. Ben de emeği geçenlere teşekkür ediyorum.

HABER: Sami Özçelik

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek