...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1769 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

”7 İklim 7 Bölgeden” Gelen Şairler Şavşat’a Aşık Oldu

10 Haziran 2018 - 1.318 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»”7 İklim 7 Bölgeden” Gelen Şairler Şavşat’a Aşık Oldu
”7 İklim 7 Bölgeden” Gelen Şairler Şavşat’a Aşık Oldu

”7 İklim 7 Bölgeden” Gelen Şairler Şavşat’a Aşık Oldu

Artvin Valiliği Tarafından Organize Edilen 7 İklim 7 Bölge Şiir Dinletisi Şavşat’ta Yapıldı

7 İklim 7 Bölge Aşıklar ve Şairler Şöleni İlçemizde Yapıldı

Şavşat Kadın Yaşam Merkezinde gerçekleşen şiir dinletisine Şavşat Kaymakamlığına vekaleten Ardanuç Kaymakamı Muhammet Furkan Sancaktutan Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk, İlçe Emniyet Amiri Sefa Kurtkaya, AK Parti Şavşat İlçe Başkanı Etemşah Coşkun, CHP İlçe Başkanı Nihat Acar Şavşat Belediye Başkan Yardımcısı Özcan Arslan aşıklar şairler ve vatandaşlar katıldı.

Şavşat’ta 2. kez gerçekleştirilen 7 iklim 7 Bölge Şiir Şöleni Artvin ve Şavşat’ta duygulu anlar yaşattı. Ülkemizin çeşitli yerlerinden gelen aşıklar ve şairler izleyicilere güzel dakikalar yaşattı.

7 İklim 7 Bölge Şiir Şöleni Programı, Artvin Merkez’ den sonra, dünyanın sayılı sakin kenti seçilen “Cıttaslow” Şavşat’ta Kadın Yaşam Merkezinde gerçekleştirildi.

Sunuculuğunu Artvin Faal Gazeteciler Derneği (AFGAD) Başkan Yardımcısı Sami Özçelik ve Ela Aslan’ın yaptığı program saat 19.00’da saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Artvin 08 Kültür-Turizm ve Kalkınma Derneği Başkanı Halk Şairi Gülden Taş’da açılışta Artvin Merkez Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezi’nde yaptığı konuşmayı tekrarladı.

Gülden Taş, yaptığı konuşmasında, Artvin 08 Kültür; Turizm ve Kalkınma Derneği’nin bir yıl önce 32 arkadaşı ile kurduğunu belirterek; “Derneğimizi 4 yıl önce 32 arkadaşımızla kurduk. Dernekler için bir yıl uzun bir süre değil aksine çok kısa bir süredir bu. Dernek olarak böyle bir etkinliği gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz.

Gülden Taş, yaptığı konuşmasında, Artvin 08 Kültür, Tu-rizm ve Kalkınma Demeği’nin bir yıl önce 32 arkadaşı ile kurduğunu belirterek; “Derneğimizi 4 yıl önce 32 arkadaşımızla kurduk. Dernekler için bir yıl uzun bir süre değil aksine çok kısa bir süredir bu. Dernek olarak böyle bir etkinliği gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. 7 İklim 7 Bölge Şiir Şöleni bizleri 4 Mayıs’ta Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezi’nde, daha sonra 5 Mayıs ta ise Şavşat’ta gerçekleştirdik. Bu organizasyonu Şavşat’ta yapmamızı sağlayan Şavşat

Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk’e ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

ŞİİR DUYGULARLA VÜCUT BULMUŞ HUZUR VEREN SANATTIR

Gecede Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk’ de kısa bir konuşma yaparak” Şiir, gönülden çıkan duygu ve düşüncelerin dudaklara yansımasıdır. Şiir özlemdir, sevgidir, şiir duygularla vücut bulmuş huzur veren sanattır. Cittaslow Şavşat’ta böylesine güzel bir etkinliğin gerçekleşmesinde emeği geçen herkese, buraya gelip salonu dolduran Şavşat halkına, programımıza katılan şairlerimize ve halk ozanlarımıza çok teşekkür ediyorum. Böyle gecelerde söz kısa kesilir. Değerli şairlerimizi dinlemek için buradayız.” dedi.

ŞAİRLER ŞİİRLERİNİ SESLENDİRDİ

Konuşmaların ardından aşıklar ve ozanlardan Aşık Zakiri, Aşık Sıtkı Eminoğlu, Ozan Fedai Koç ve Aşık Cemal Dibani şiirlerini ve eserlerini kendine özgü tarzları ile seslendirdiler. Programda Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden gelen şairlerden Kadir Turan, Ali Altmlı, Aşık Sıtkı Emnoğlu, Aşık Cemal Alper, Aşık İbrahim Kara, Aşık Zakir Tekgül, Ertuğrul Yılmaz, Fatih Dündar, Fatih Yazıcı, Gülden Taş, Hacı Gürhan, Hasan Akın, Havva Avcı Köseoğlu, İdris Altuner, İlkay Coşkun, Necati Oran, Nermin Akkan, Ozan Fadai Koç, Şerife Apaydın, Vildan Poyraz Coşkun, Yavuz Doğan, Zübeyde Göktürk, Yalçın Temiz, Ela Kezban Yıldız Aslan şiirlerini seslendirdiler.

Şiirlerin okunmasının ardın dan katılan şairlere katılımların dan dolayı Şavşat Kaymakam vekili Ardanuç Kaymakamı ve Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk tarafından teşekkür belgeleri verildi. Ve gecenin anısına toplu aile fotoğrafı çekinildi.

BİZ BURADA “ŞAVŞAT YEŞİLİ” DİYE BİR RENK CÜMBÜŞÜ İLE TANIŞTIK

Etkinliği salonda dinleyen şiir severler, “Cittaslow Şavşat’ ta yapılan bu etkinlik hepimizi duygulandırdı.Etkinlik sonunda şairler, “Biz Türkiye’nin her yerine gidiyoruz, geziyoruz ve oralarda şiirlerimizle Anadolu insanımızla görüşüyoruz. Biz Şavşat’a ilk kez geldik. Yeşili, doğayı, hepimiz biliyorduk. Ama Şavşat’ ı gördükten sonra Yeşil’in bin bir tonu olduğunu öğrendik. Biz dün nereye bakacağımızı bilemedik. Allah nasip ederse ailelerimizle en kısa zamanda gelmek isteriz. Gittiğimiz her yerde de burayı anlatacağız. “dediler.

ALLAH ŞAVŞAT’I YARATIRKEN ÇOK CÖMERT DAVRANMIŞ!”

Şairler ve ozanlar “Allah buraya çok cömert davranmış. Doğanın, yeşilin, cennetin tanımını yapacaklar, önce Şavşat’ ı bir görsün, Ondan sonra konuş-su ki, eksik konuşup, daha sonra düzeltmek zorunda kalmasın. Şavşat’ın neden Cittaslow ilan edildiğini çok iyi anladık. Bu doğayı koruyup, gelecek kuşaklara bu şekilde teslim etmenizi diliyoruz. Çünkü dünya da böyle güzel yerler neredeyse kalmadı. Kıymetini bilin. Döndüğümüzde Şavşat’ı, Artvin’i yazılarımızla, şiirlerimizle ve dilimizin döndüğü kadarıyla anlatacağız.” dediler.

Haber: Caner ALTUNKAYA

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek