...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1780 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

53 Yıl Sonra Öğrencileriyle Buluştu

25 Ekim 2018 - 1.385 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»53 Yıl Sonra Öğrencileriyle Buluştu
53 Yıl Sonra Öğrencileriyle Buluştu

53 Yıl Sonra Öğrencileriyle Buluştu

1964-1965 Yıllarında Şavşat Ortaokulunda Öğretmenlik Yapan Şerife Tülay Erkan 53 Yıl Sonra Şavşat’ta Öğrencileriyle Buluştu

1964-1965 Yıllarında Şavşat Ortaokulunda Öğretmenlik Yapan Şerife Tülay Erkan 53 Yıl Sonra Şavşat’ta Öğrencileriyle Buluştu

1964-1965 yılları arasında ilçemizde Fransızca öğretmeni olarak görev yapan Şerife Tülay Erkan 53 yıl sonra görev yaptığı Şavşat’a geldi. Şavşat’a gelir gelmez öğrencileri ve dönemin Ortaokul öğretmenlerinden Dursun Özdede tarafından karşılanan Şerife Tülay Erkan’ ın ve öğrencilerinin buluşmasında duygulu anlar yaşandı.

Öğretmen Şerife Tülay Erkan; “Dünya’ya Yeniden Geldim”

Öğrencilerini görünce çok sevindiğini ifade eden Fransızca Öğretmeni Şerife Tülay Erkan; “Şavşat’a gelince dünyaya yeniden gelmiş oldum, o yılları tekrar yaşıyorum. Şavşat’ ı hiçbir zaman unutmadım. Öğrencilerimin kimisi mühendis, kimisi doktor, kimisi öğretmen olmuş. Onları gördükçe, başarılarını duydukça göğsüm kabarıyor, onlarla gurur duyuyorum. Sanki şimdi okuldayız ders yapıyor gibiyiz. O günlere adeta geri döndüm” şeklinde konuştu.

Okul Yıllarına Geri Dönüldü

Kısa süreli tatilini ilçemizde geçiren Şerife Tülay Erkan öğrencileriyle bir araya gelerek hasret giderdi ve hepsiyle tek tek yakından ilgilenerek uzun uzun sohbet etti. Hoş bir sohbetin ardından Şerife Tülay Erkan ve öğrencileri 1964-1965 yılları arasında görev yaptığı Şavşat Ortaokuluna giderek o günlerin anısına bol bol hatıra fotoğrafı çektirdiler.

Duygulu anların yaşandığı buluşmada öğretmen Tülay Erkan öğrencilerine Şavşat’a tekrar geleceğinin sözünü verdi. Öğrencileriyle tek tek vedalaşan öğretmen Tülay Erkan İstanbul’a hareket etmek üzere ilçemizden ayrıldı.

Şerife Tülay Erkan; ”Yer Yüzündeki her insanın bir misyonu varsa eğer, benimki öğretmenlik … En büyük mutluluğum yetişmelerine katkıda bulunduğum sayısız çocuk ve genç” diyen mesleğine aşık bir eğitmendi.

İstanbul Eğitim Enstitüsü Fransız Bölümünden mezun olduktan sonra 1964-1965 ders yılında Artvin Şavşat’ta öğrencilerinin onu unutmamış olması Tülay Erkan’ın mesleğini nasıl bir aşkla yaptığının yazılı kanıtlarıdır. Bir öğrencisinin (Doktor Seyhun Altun) ifadesiyle Şerife Tülay Öğretmen Şavşat’ın çalı kuşu Feride’sidir. O günkü öğrencilerinden Ali Demir’in 53 yıl sonra Prof Dr. Ali Demir olarak yazdığı Kırmızı Mendil adlı romanının baş kahramanlarından biri olacak kadar yüreklere kazınmıştır.

“Yaşamının sonbaharında Şavşat’tan o güzelim günlerimden bir ödül geldi bana. 53 yıl önce 12 yaşında bir öğrencim genç öğretmenine tutkulu bir hayranlık duymuş onun gibi Fransızca Öğretmeni olmak istemiş olmuş, yetinmemiş, Fransa’da doktora yapmış Prof. Dr. Ali Demir olmuş. 53 yıl sonra Kırmızı Mendil adıyla otobiyografik bir roman yazıp öğretmeninin yaşamını nasıl şekillendirdiğini anlatmış büyük onur ve gurur duydum. Yaşamım başka bir anlam kazandı. 53 yılın yaşanmışlıkları tekrarlandı bende ve yüreğimde.”

Emekli olduktan sonra öğretmenlik mesleğinin kendisin de yarattığı duyarlılık ile daha fazlasını yapma isteği ve daha çok çocuğun eğitimini tamamlamasına destek olma arzusuyla (YEKÜV) 21. Yüzyıl Eğitim ve Kültür Vakfı ailesine katıldı. Şerife Tülay Erkan evli ve iki çocuk annesidir.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek