...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1764 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

5 Nisan Avukatlar Günü Nedeniyle

17 Nisan 2018 - 487 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yazarlar»5 Nisan Avukatlar Günü Nedeniyle
5 Nisan Avukatlar Günü Nedeniyle

5 Nisan Avukatlar Günü Nedeniyle

Adalet mekanizmasının işleyişinde 3 adli unsur önem taşımaktadır. Bu unsurlar: İddia Makamıdır. Yargı Makamıdır. Ve de Savunma Makamıdır.

Adaletin çarkı bu 3 unsurun işleyişiyle işler.

Zamanımızda o kadar çok dava türleri vardır ki, bu dava türlerine göre de mahkeme türleri ortaya çıkmıştır.

Her türlü davalar uzaklarda olur. Daha uzaklarda olur. Bu davaları

davalı ve davacı takip etme zorluğu çeker. Ya da davalı ve davacı yargı önünde hukuk kurallarına uygun olarak davasını savunamaz. Aciz duru-ma düşer. Bu türlü durumlarda davayı yargı önünde avukatlar savunur. Ve nitekim de böyle olmaktadır.

Avukatlar, davalı ve davacı tarafın vekaletini alarak onun adına bir ücret karşılığı davayı takip eder. Bu durumda avukatlık müessesesi kaçınılmazdır. Ve çok gereklidir. Adalet mekanizmasının hakkaniyetle işleyişinde çok önemli bir yeri vardır.

Avukatların avukatlık mesleğine sahip olmaları için hukuk tahsilinden diplomalı olmaları ve avukatların örgütü olan barolara kayıtlı olmaları gerekmektedir.

Hakimin bir davaya doğru karar verebilmesi için, dava ile ilgili yasaları, mahkeme içtihatlarını araştırır, okur. Önemli notlarını alır. Bu çalışmalar yargıladığı dosyaya ışık tutar. Doğru karar vermesine yardımcı olur.

İşte avukatlarda aynen böyle doğru ve adilane savunma yapabilmesi için dosyasıyla ilgili araştırmalar yapar. Deliller toplar. Yargıç karşısına doğru ve hakkaniyetli bilgilerle çıkar. Ve avukatın amacı davayı kazanmaktır.

Bir avukat ne kadar çok davayı sonuçlandırırsa; o kadar çok rağbet kazanır. Müvekkil sayısı çoğalır.

Avukatlar davayı tutmadan önce vatandaşın dosyasını incelerler. Dosyada mazbutluk varsa, kazanma şansı yüzde 60’sa davayı tutarlar ve neticelendirirler. Kazanma şansı düşük olan davaların riskine tecrübeli, deneyimli avukatlar girmezler.

Yine de her halükarda avukatlarımızın hepsine güven duymaktayız. Her birisi yıllarını harcamışlar. Büyük paralar harcamışlar. Göz nuru dökmüş, hukuk tahsili yapmışlar. Bunun sonucu olarak da avukatlık büroları açmışlar. Tabelalar asmışlar. Avukatlık mesleği gibi bir mesleğin sahibi olmuşlar. Şayanı şükrandır ki, bundan 50-60 yıl önce Şavşat’ta dava vekili bulamazken; şimdi her köşe başında bir avukat tabelamız vardır.

Ben bu güzel ve çok değerli mesleğin sahibi avukatlarımızı kutluyorum. Sadece 5 nisan avukatlar gününde değil her günlerinin mutlu, sağlıklı ve başarılı geçmesini diliyorum.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika
Teknik Destek