...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1769 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

4 Genç Yavru Köpeklere Sahip Çıktı

20 Ocak 2016 - 965 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»4 Genç Yavru Köpeklere Sahip Çıktı
4 Genç Yavru Köpeklere Sahip Çıktı

4 Genç Yavru Köpeklere Sahip Çıktı

Artvin Dere Mahallesi’nde doğum yapan sokak köpeğinin 10 yavrusuna mahallenin çocukları sahip çıktı.

Artvin Merkezde yaşayan Gazi Orta Okulu Öğrencileri Semai Yıldız (13), Elif Fatma Genç (12), Ece Nur Karaca (13), Erdem Usanmaz (12) sokak ortasında doğum yapan köpeğin yavrularına sahip çıktı.

Hayvan sever çocuklar 10 köpek yavrusu için önce uygun bir yerde derme çatma bir kulübe yaparak yeni doğmuş yavruları kulübeye aldı.  Çocuklar, köpek yavrularını yaklaşık 1 aydır evden getirdikleri süt, ekmek ve gıda artıkları ile beslemeye çalışıyor.

10 yavru köpeği beslemek için ekonomik güçleri yetersiz kalan hayvan sefer çocuklar esnaf ve vatandaşlardan da gerekli desteği bulamayınca Artvin Belediyesine giderek yavru köpekler için süt ve mama istediler. Durumu Belediye Başkan Yardımcısı Erkan Yazan’a anlatan çocuklar isteklerinin olumlu karşılanmasıyla büyük mutluluk yaşadı.

Minik hayvan severler belediyeden aldıkları yardımdan sonra Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe’yi makamında ziyaret ederek Belediye Başkanın şahsında Artvin Belediyesi çalışanlarına teşekkür ettiler.

Başkan Kocatepe çocukları bu merhamet ve şefkat dolu davranışlarından dolayı tebrik ve teşekkür ederek bu davranışlarının başka çocuklara ve vatandaşlara da örnek olduğunu söyledi

Asıl Olan İşin Lafını Yapmamak İcraatını Yapmak

Kocatepe , “ Sizin gibi diğer insanlarda, hayvanlardan korkmadan onları sevip şefkatle yaklaşıp sözde değil özde sahip çıkmalı. Çünkü doğa bütün canlılar için var. Onlarla birlikte yaşıyoruz. Evet, ne kadar bizim bu şehir de yaşama hakkımız varsa onların da bir o kadar yaşama hakkı var. Asıl olan işin lafını yapmamak icraatını yapmak. Sizler ne güzel hayvanlara sahip çıktınız geldiniz bize dediniz ki başkanım bize bir şey yapın bizde size yardımcı olduk ve olmaya da devam edeceğiz. Ben sizlere çok ama çok teşekkür ediyorum. İnşallah hayat boyu canlılara karşı merhametli olarak büyürsünüz” dedi.

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe çocuklarla yaptığı konuşmada komşu illerde hayvancılık faaliyetlerini yürüten vatandaşların yaylalardan göç ettikleri zaman köpeklerini Artvin’e bırakıp gittiklerini iddia ederek Artvin’in özellikle sonbahar aylarında köpek akınına uğradığını vurguladı.

-Merhametimizi Bildikleri İçin Köpekleri Artvin’e Bırakıyorlar

Kocatepe, konuşmasının devamında “Artvin insanının böyle şefkatli hallerini bildikleri için köpekleri getirip ilimize bırakıp gidiyorlar. Bizde özellikle biliyorsunuz geçtiğimiz hafta kar yağışı vardı. Yedi mahallede yedi noktaya hayvanların karnını doyuracak şekilde yemek bıraktık. Özellikle kış aylarında dağlardaki vahşi hayvanların kendi ortamlarında aç kalmaması için ormanlarımızın değişik yerlerine yemlerde bırakıyoruz.  Biz bunu kurban bayramın da yaptık Kurbanda kesinler hayvanlarımızdan artan etleri kamyonlarla götürüp dağlara dağıttık” dedi.

Artvin’de merkezde yaşayan sokak hayvanlarına sahip çıkıp, bu hayvanların insanlara, insanlarında hayvanlar a zarar vermemesi için Artvin Belediyesi olarak bir takim tedbirler almaları gerektiğini kaydeden Başkan Kocatepe şehrin sorunlarının çok olması münasebetiyle bu konuda yavaş kaldıklarını belirterek : “Artvin Belediyemize 2016 yılı itibariyle bir tane veteriner aldık. Bu veteriner arkadaşımız çevre illerde ki havya barınaklarının işletilmesi ve muhtemel sorunların çözümü için incelemelerde bulunuyor. Bilindiği üzere hayvan barınağı için gerekli yer tahsisini yaptık ve 3-4 ay içerisinde veterinerimiz tam teşekkülü hizmet verecek” diye konuştu.

Belediye söylemeden önce kendi paralarıyla süt, tavuk gibi yiyecekler aldıklarını ifade eden ederek bu davranışlarından dolayı çevrede ki insanları takdirlerini topladıklarını söylediler. Çocuklar “Artvin Belediyesinden süt ve mama istedik onlarda isteklerimi yaptılar. Başkanımız Kocatepe ne zaman bir şeye ihtiyacınız olursa gelin söyleyin biz size her türlü yardımda bulunuruz dedi. İnsanlarımız kışın soğuk aylarda sokak hayvanları için dışarıya mama ve yiyecek bırakmalı. Bu hayvanlar aç kalıp ölmesin” diye konuştular.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

TemaFabrika
Teknik Destek