...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1758 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

16 24 Mart yaşlılar haftası nedeniyle ;

28 Mart 2016 - 805 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yazarlar»16 24 Mart yaşlılar haftası nedeniyle ;
16 24 Mart yaşlılar haftası nedeniyle ;

16 24 Mart yaşlılar haftası nedeniyle ;

Yaşlanmak,sağlıklı yaşamanın sonunda ulaşılan ve herkese nasip olmayan bir mertebedir.Bu mertebenin adıda İHTİYARLIKTIR.İhtiyarlık 65 yaşından yukarı 100-120 yaşlara kadar devam eder.

Uzun yaşamak ırsiyete bağlı olduğu gibi,dengeli beslenme,doğal besinlerle beslenmede etkili olmaktadır.Yayla eteği coğrafyalar,yaylalar orman içi ve orman kenarı yerler yaşı uzatmanın etkenleridir.Stres,fazla yorgunluk,fazla uykusuzluk,sigara,alkol,kumar gibi alışkanlıklar erken yalanmanın nedenleridir.

Yaşlanmak demek hemen ihtiyarlık demek değildir.70-80-90 lık yaşlıların bazılarını görüyoruz ki, bu yaşlara ulaşmalarına rağmen birtakım tarımsal faaliyetlerde çalışıp üretime katkıda bulunuyorlar.Çapalama,tırmıklama gibi işleri görebiliyorlar.

Zaten 65-70 yaşlarına gelen bazı yaşlılar hemen kendilerini ihtiyarlığa teslim ediyorlar. İş hayatından kendilerini çekiyorlar ve ihtiyarlığa teslim oluyorlar.Bazen görüyoruz ki bazı yaşlılar 65-70 lerde kendilerini bırakmışlar.Saç sakal basmış.Pantolonu yukarı çekememiş.Pantolonu ilikliyememiş.Bir değenek bile yetmemiş çift değeneklerle yürüyor.

Bazı yaşlılara da bakıyoruz doksanlarına bayrak çekmiş;ama giyim kuşamına dikkat ediyor.Traşını oluyor.Üstü – başı, saçı – sakalı temiz,traşlı ve bakımlı.Yemesi – içmesi normal.İhtiyarlığı kabullenmiyor.Böyle işler biraz daha hayati alışkanlıkların göstergesi ve devamıdır.

Yaşlılık hiçbir zaman bir suç değildir.Bazı gençler yaşlıları alay etmektedirler ‘oh bu dede nede toprak kokuyor’ yaşlı insanlar emektardırlar.Hayatları tecrübe ve deneyimlerle doludur.Geçmiş yılların tarihidirler.Onların yanlarında olup o tarihi bilgilerini,tecrübe ve deneyimlerini edinmek gerek.

Bütün yaşlıların hayatlarında emek vardır.Alın teri,göz nuru vardır.İşde bu dünyaya nasıl geldiysem işde öylede gidiyorum değil o yaşlılar yaşadıkları yıllar boyu birtakım hayarı merhalelerden geçmişlerdir.Okullarda tahsil edilmişlerdir.Edindikleri tahsil onlara hayatilik ve iş istihtamı kazandırmıştır.

Bilgi tecrübe ve deneyim birikimlerini hayat boyu kendileri kullanmışlar ; yaşlandıktan sonra da beraber yaşadığı kimselere bu bilgi ve becerilerini öğütlemektedirler.’Karga yavrularına uçmayı ve bazı tehlikelerden de kaçmayı öğretiyormuş.İnsanlar taş atmaya eğilirken hemen kaçın diyormuş.Yavru kargann biri de demiş ki ya taş cebindeyse?Ana karga o yavru kargaya demiş ki, sen öğüdü yuvada almışsın sen serbestsin uçup gidebilirsin.’

Karga misalinde olduğu gibi öğüdü yaşlılardan yuvada almış olanlarda bir sıkıntı yaşanmaz.

Yaşlıların saygıya hürmete vede sevgiye ihtiyaçları vardır işde bunları yaşlılarımızdan hiçbirzaman esirgemeyelim.Bu kural zaten aile terbiyemizin bir gereğidir.

Çalışıp çabalanarak devletimizi ayakta tutan idamesini sağlayab her yaştaki kuşaklara sağlık huzur ve mutluluklar dilerken,yaşlılarımızın da 16 – 24 Mart yaşlılar haftasını kutluyorum.Huzurlu sağlıklı mutlu günler diliyorum.

Biz huzur evindeki yaşlılar dün iyidik.Bugün biraz daha iyiyiz.Yarınlarda daha iyi olacağız.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika
Teknik Destek