...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1758 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

3.Dönem Yatırım Destek ve Tanıtım Kurulu Toplantısı Şavşat’ta Yapıldı

17 Ağustos 2017 - 679 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»3.Dönem Yatırım Destek ve Tanıtım Kurulu Toplantısı Şavşat’ta Yapıldı
3.Dönem Yatırım Destek ve Tanıtım Kurulu Toplantısı Şavşat’ta Yapıldı
  1. Dönem Yatırım Destek ve Tanıtım Kurulu Toplantısı Şavşat’ta Yapıldı

Kalkınma Bakanlığına, Her İlçeden Proje Sunulacak

Vali Ömer Doğanay Başkanlığında 3. Dönem Yatırım Destek ve Tanıtım Kurulu Toplantısı İlçemizde Gerçekleşti.

Şavşat Ülkü Ulusoy Kadın Yaşam Merkezindeki yapılan toplantıya Artvin Valisi Ömer Doğanay, Şavşat Kaymakamı Mesut Gazi Ambarcı Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk, İl Milli Eğitim Müdürü Abdülcelil  Kahveci, kurum müdürleri oda başkanları katıldı.

Yaklaşık üç saat süren toplantıda Artvin’in bütün ilçelerinde devam eden ve önümüz-deki süreçte yapılacak olan yatırım destek ve tanıtım ile ilgili projeler görüşüldü. Bütün kurumlarla ilgili projeler tek tek ele alınarak görüşüldüğü toplantıda önümüzdeki süreçte vatandaşa en kısa sürede yansıması konusunda deneyimli personelleri ile aktif ve hızlı hareket edilmesi konusunda görüş birliğine varıldı.

Toplantıda Vali Ömer Doğanay, “Bu kadar coğrafi özellikleri olan ilimiz Artvin ’de şu ana kadar patentli markalı bir ürünün olmaması oldukça geç kalınmış bir durumdur. Bölgenin kendine özgü çok sayıda ürünü olması en büyük avantajımızdır. Bunun için bunları en iyi bir şekilde tespit edip projelendirerek  Coğrafi işareti almış bir çok ürünümüz olacaktır. Buda Artvin’e ve ilçelerine hem ekonomik katkı sağlamanın yanı sıra bir ayrıcalıkta sağlayacaktır.”dedi.

KÜLTÜR SOKAĞI OLUŞTURULMASI

Şavşat Ülkü Ulusoy Kadın yaşam Merkezinde otantik bir ortamda yapılan toplantıda Vali Doğanay Şavşat ile ilgili yapılması gereken projeleri Kaymakam Mesut Gazi Ambarcı ve Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztük’ten aldı.

Bu bilgiler ile ilgili olarak Vali Doğanay; “Şavşat dünyaca ünlü bir marka sahibidir. Cittaslow markalı bu ilçemizde Yavuzköy seyir tepesinde  C sınıfı mesire alanından A sınıfı mesire alanına geçilmesi ve geliştirilmesi konusunda bir preje hazırlandığını, bu yerde bir turizm ofisi oluşturulması hatta bir sosyal tesisin yapılması gündeme gelebilir. Ayrıca yerel ürünlerin satışı ile ilgili olarak İl Tarım Müdürlüğü aracılığı ile DOKA’ya  projeleri hazırlanarak Yusufeli, Şavşat, Ardanuç ve Artvin’de bu ürünler satışa çıkarılabilir.

Şavşat ilçemizin Cittaslow markalı olması nedeni ile Kül-tür sokağı oluşturulması herhangi bir caddenin veya sokağın giydirilmesi ve 24 saat açık olacak bir şekilde hem gezilip hem de ürün satış reyonları ile Şavşat ürünlerinin korunması ve ekonomiye kazandırılması sağlanacaktır. “dedi.

YÖRESEL MİMARİ  AHŞAP EVLERİN KORUNMASI

Vali Ömer Doğanay, yöresel mimarinin korunması konusunda da Orman Bölge müdürlüğü ile yapılacak çalışmalar doğrultusunda vatandaşın almış olduğu zati ihtiyaç oranı yükseltilerek bu mimarının korunması sağlanabilir. Hatta ilçede ve köylerindeki birçok evlerimiz ahşap kaplanabilir. “ dedi.

ARTVİN’E MÜZE MÜJDESİ

Vali Ömer Doğanay ilimizde bir müzemiz yok. Bu konuda çeşitli çalışmalar devam etmektedir. Çok kısa bir sürede Artvin Müzesine kavuşacaktır ve bölgemizde yapılan tarihi kazılarda çıkan tarihi eserler ilimizde bu müzede sergilenecektir. Kısa zamanda Artvin Müzemiz hizmete girecektir.” Dedi.

COĞRAFİ İŞARETLİ ÜRÜNLER

Vali Ömer Doğanay bütün kurum müdürlerinden ilçeler için hazırlamış olduğu projeleri değerlendirirken Artvin’de çok sayıda yöreye özgü ürünlerimiz var.Bu ürünler ile ilgili çalışmalar yapılarak Kalkınma Bakanlığına sunulacaktır. Özellikle Artvin Balı Gorcolu, Sinor, yatık döner ve korova  konularında çalışmalar yapılmaktadır. Yöresel eski kullanılan bazı eş-yaların hediyelik olarak üretilip hem satılması hem de unutturulmadan geleceğe taşınması konusunda da çeşitli projeler oluşturularak patent ve marka müracaatları yapılacaktır” şeklinde ifade etti.

KAÇAK BALA GEÇİT VERİLMEYECEK

Vali Doğany ilimiz çay fındık bal ve daha değişik ürünlerde almış oldukları destekle-meler oldukça büyük ölçüdedir. Arıcılarımız ile ilgili ayrıca Bal dışında alternatif Arı ürünlerinin de üretilmesi noktasında Üniversitelerle ve ilgili kurumlarla görüşülerek bunlar sağlanacaktır. Bal dışında arıdan üretilen arı ürünleri olarak Propolis, Arı Ekmeği, Kış Çayı, bal sirkesi, Polen, Arı zehiri, Arı sütü gibi ürünlerde vatan-daşlarımız bilgilendirilerek bunlarında üretimi sağlanabilir. Bu konuda da çalışmalar yapıyoruz. Artvin’imizin çeşitli yerlerinde bal ormanları oluşturduk bunların sayısını artıracağız. Ayrıca ilimize değişik şekillerde başka illerden giren sahte ballar konusunda titiz bir çalışmamız var. Bu balların ilimize girmesine asla müsaade etmeyecek. Bu konuda ilgili birimlerimiz her türlü çalışma-ları yapıyorlar” dedi.

BİN YILLIK ŞAVŞAT KALESİNE ZİYARET

Şavşat Artvin 3. Dönem Ya-tırım Destek ve Tanıtım Kurulu Toplantısı sonrası kazı çalışmaları devam eden Şavşat Kalesini de gezen Vali Ömer Doğanay Kazı Başkanı Yardımcı Doç. Dr. Osman Aytekin’den bilgiler aldı.

Kazı çalışmaları ve Şavşat kalesi ile ilgili olarak Vali Doğanay; burada yapılan kazıların çok farklı önemi ve özellikleri vardır. Özellikle bu kazı ilimizdeki tek arkeolojik kazıdır. Kısıtlı imkanlarla yürütülen ancak 11 yıllık bir süre içerisinde sonuç alınan Türkiye’nin ender kazılarından biridir. Artvin’in tarihine ışık tutacağı için çok önemsiyorum. Şavşat Kalesinde yıldır devam eden kazı çalışmaları sonucunda ilimizin  ve ilçemizin tarihine de büyük ölçüde ışık tutmuş olacaktır. Buradan çıkarılan sonuçlar ve diğer ilçelerinde tarafımızca yapılan  çeşitli tespitler sayesinde Artvin için sahasında bilimsel verilere dayalı ilk kez bir kitap yazılabilecektir. Kazıya destek veren başta Kültür ve Turizm Bakan-lığı olmak üzere tüm emeği geçenlere ve ekibime teşekkür ediyorum.” dedi.

Vali Doğanay ve beraberindekiler Şavşat Ülkü Ulusoy Kadın Yaşam Merkezinde yöresel ürünlerden oluşan yemek ikramı sonrası Ardanuç ilçesinde bir cenazeye katılmak üzere Şavşat’tan ayrıldı.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek