...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1653 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

29.Şavşat Pancarcı Festivali Renkli Görüntülere Sahne Oldu

05 Ağustos 2019 - 85 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»29.Şavşat Pancarcı Festivali Renkli Görüntülere Sahne Oldu
29.Şavşat Pancarcı Festivali Renkli Görüntülere Sahne Oldu

Bu Yıl 29.su Düzenlenen Şavşat Sahara Kültür ve Sanat Festivali Tüm Güzellikleriyle Son Buldu

Bu yıl 29.su düzenlenen Şavşat Sahara Kültür ve Sanat Festivali düzenlenen görkemli bir törenle başladı. Etkinliğe Şavşat Kaymakamı Musa Göktaş, Belediye Başkan Vekili Ömer Ural, Artvin Belediye Başkan Vekili Nursal Bülbül, CHP Artvin İl Başkanı Ahmet Biber, Belediye Meclis Üyeleri, daire amirleri, siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Festivalin birinci günü Belediye düğün salonu önünden başlayan kortej yürüyüşü Belediye pasajı üzerine kadar devam etti. Burada yapılan   programda Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Belediye Başkan Vekili Ömer Ural Atatürk Anıtına Çelenk sundu. Çelenk sunumunun ardından Belediye Başkan Vekili Ömer Ural günün anlam ve önemi ile ilgili bir konuşma yaptı.

Ural; “Geçmişi çok eski yıllara dayanan bizim çocukluğumuzun hatta babalarımızın çocukluğunda gelmesini bekledikleri yaylalarda yapılan Pancarcı Şenliklerinin şimdi daha organize, daha bir arada yapılmasını istediğimiz Kültür ve Sanat Festivalimizin 29.’sunu başlatıyoruz. Bu festivalin asıl amacı dünya çapına yayılmış bütün Şavşatlıları senede bir defada olsa buluşturmaktır. Memleketimize birlik, canlılık ve heyecan getirmektir. Gelenek, görenek ve kültürümüzü yaşatmaktır. Tüm bu güzellikler sizin için. Bundan sonra da tüm çalışmalarımızda sizlere en güzelini sunma çabamızdan vazgeçmeyeceğiz. Tarihin çok eski dönemlerinden günümüze ulaşan bu doğa harikasını marka değeri ile birlikte gelecek kuşaklara ulaştırmamız gerekiyor. Festival dostluk demektir, birlik, beraberlik demektir. Sizleri eğlendirmek, dinlendirmek, kültürümüzü yaşatmak istiyoruz. Festivallerin kuruluşundan bugüne kadar emeği geçen belediye başkanlarımıza, güvenlik güçlerine, kamu kurum ve kuruluşlarına, belediye personeline, esnaf arkadaşlarıma, ayrıca tüm emeği geçenlere şükranlarımı sunuyorum” dedi. Şavşat Kaymakamı Musa Göktaş; “2015 yılında ilçemizin almış olduğu Sakin Şehir ünvanı ilçemizin adını tüm dünyaya duyurdu. Düzenlenen bu festival ile amacımız hem ilçemizi daha fazla tanıtabilmek hem de sıla hasreti çeken Şavşatlıları memleketlerinde bir araya getirmek. İnanıyorum ki festival ilçemize yakışır bir coşkuyla gerçekleşecek. Ben şimdiden herkese iyi eğlenceler diliyorum” dedi.

Şavşat Belediye Başkanı Nihat Acar Afyonkarahisar’dan Canlı Bağlantı Kurdu

CHP Belediye Başkanları Çalıştayı’na katılmak üzere Afyonkarahisar’da bulunan Şavşat Belediye Başkanı Nihat Acar programa canlı yayınla bağlandı. Başkan Nihat Acar; “Bu güzel günde mecburiyetten dolayı aranızda olamadığım için üzgünüm. Geleneklerimizi yaşatmak üzere 29 yıldır yapılan festivalimizin barış, sevgi ve dostluk içinde sonuçlanmasını arzu ediyorum. Eğlencenizi fazla bölmeden, festivalimizin yapılmasına emeği geçen kamu kurumlarına, esnaf arkadaşlarıma, belediye emekçilerine, güvenlik güçlerine ve tüm hemşerilerime selam, sevgi ve saygılarımı gönderiyor iyi eğlenceler diliyorum” dedi. Şavşat Belediye Başkanı Nihat Acar’ın canlı telefon bağlatışının ardından program Şavşat Halk Oyunları ekibinin gösterisi ve Aşıklar Şöleni ile devam etti. Aynı günün akşamı ise Barış Müzik Organizasyonun hazırladığı ve yöresel sanatçılardan Grup Adaş, Mehmet Yılmaz, Saydam Meydan ve Aytekin Yılmaz’ın katıldığı gecede katılımcılar doyasıya kadar eğlendiler.

Festivale Yöresel Sanatçılar Damga Vurdu

Etkinlik 27 Temmuz 2019 Cumartesi günü Sahara Milli Park alanında yapılan etkinliklerle devam etti. Halk Oyunları gösterisi ve festival halaylarının ardından festivalde açılan stantlar protokol üyeleri tarafından ziyaret edildi. Öğledensonra ise; Kocabey Köyü Muhtarlığı tarafından hazırlanan Berobana gösterisi yer aldı. Ardından yöresel sanatçılarımızdan Grup Adaş, Zafer Tekgümüş, Armağan Ekinci, Ahmet Evbaşı, Erol Alkan, Pınar Çelik, Onurcan Çelik söylemiş oldukları türkülerle katılımcılara müzik ziyafeti sundular.

Sanatçı Elif Buse Doğan Katılımcıları Coşturdu

Yöresel sanatçıların söylemiş oldukları birbirinden güzel türkülerin ardından sahneyi TRT sanatçısı Elif Buse Doğan aldı. Elif Buse Doğan katılımcılarla beraber söylemiş olduğu türkü ve şarkılarla müzik ziyafeti sundu. Konser alanının tamamen dolu olduğu ve herkesin halay çektiği Elif Buse Doğan Konserinin son kısımlarında gerçekleştirilen havai fişek gösterisi izleyicileri büyüledi. Festivalin son gününde ise Yöresel Türküler Amatör Ses yarışması, güzellik yarışması, Şavşat konulu şiir yarışmaları yapıldı. Dereceye girenlere ise ödülleri verildi. Ödül töreninin ardından Yöresel sanatçılar söyledikleri türkülerle katılımcılar oynadıları horonlarla doyasıya eğlendiler. Festival bir dahaki yıl buluşmak temennileri ve konuşmaları ile sona erdi.

 

Bu haberi değerlendirin
[ Oylayan kişi sayısı: 0 Ortalama Puan: 0]

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek