...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1706 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

“İnsan Ve Kadının Önemi” Konulu Konferans

10 Mart 2016 - 1.254 kez okunmuş
Ana Sayfa » Öne Çıkanlar»“İnsan Ve Kadının Önemi” Konulu Konferans
“İnsan Ve Kadının Önemi” Konulu Konferans

“İnsan Ve Kadının Önemi” Konulu Konferans

Şavşat İlçe Müftülüğü Tarafından “İnsan ve Kadının Önemi” Konulu Konferans Düzenlendi.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Şavşat Müftülüğü tarafından Belediye Düğün Salonunda “İnsan ve Kadının Önemi” konulu konferans verildi.

Konferansa Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk, İlçe Emniyet Amiri Vekili Komiser Bünyamin Şeker, İlçe Müftüsü İdris Yavuzyiğit, İlçemiz Kütüphane Müdürü Necati Hürdoğan, Köprüyaka YİBO Müdürü Faruk Bilgin, Halk Bankası Müdürü Hikmet Kangal, Ziraat Bankası Müdürü Akın Akkuş, Nüfus Müdürü Nuran Subaşı, Belediye Meclis Üyesi Fatma Acar Çelik, Şavşat’ın Sesi Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Erdoğan Kör, Din Görevlileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Program, Şavşat Merkez Kemalpaşa Camisi İmam Hatibi Fahri Yeralmaz’ın Kuran-ı Kerim okumasıyla başladı. Konferansta bir konuşma yapan İlçe Müftüsü İdris Yavuzyiğit “Sevgi dini olan İslam dininde kadının ayrı bir yeri ve önemi vardır. Kadınlar saygındır, değerlidir. Gerek Türk gerekse İslam tarihi açısından Hz. Fatıma, Hz. Aişe ve Hz. Hatice gibi örnek alınabilecek kadınlar vardır. Onun için kadın saygı duyulacak varlıktır” dedi.

İslamda İnsan ve Kadının Önemi

Yavuzyiğit, konuşmasının devamında İslamda İnsan ve Kadının Önemini vurgulayarak “Göklerin ve yerin mülkü Allah’ındır. Dilediğini yaratır; dilediğine kız çocukları, dilediğine de erkek çocukları bahşeder. Yahut onları, hem erkek hem de kız çocukları olmak üzere çift verir. Dilediğini de kısır kılar. O, her şeyi bilendir, her şeye gücü yetendir.” (Şura 49, 50) Kur’an-ı Kerimi inceleyen aklıselim sahibi kişiler “Yaratılış İtibarıyla Aynı olduğunu, Peygamber Ve Kur’an’a Muhatap Olmada, Allah Ve Resulünün Hükmüne Boyun Eğmede, İman Ve Amel Bakımından, (İbadet Bakımından Bazı kolaylıklarla Birlikte), Mali İbadetlerde (Zekat, Fitre, Kurban, Hac), İlimde, Çalışma Hayatında, Yönetimde, Emri Bil Ma’ruf Nehyi Anil Münker’de, Suç ve cezada, evlenme ve yuva kurmada, Cennet’e Talip Olmada” kadın erkek arasında hiçbir ayrımın söz konusu olmadığını görmektedirler. Mümin erkeklerle mümin kadınlar da birbirlerinin velileridir. Onlar iyiliği emreder, kötülükten alıkorlar, namazı dosdoğru kılarlar, zekâtı verirler, Allah ve Resûlüne itaat ederler. İşte onlara Allah rahmet edecektir. Şüphesiz Allah azîzdir, hikmet sahibidir.” (tevbe 71) Yine efendimizin gözüyle kadınlar, Kristal olarak görülmüş, kız çocuklarını koruyup gözeten, onlarla ilgili sıkıntıyla karşılaşıp sabreden, haklarına riayet eden ebeveynlerin cennete gireceğini bizlere haber verilmiştir.

“Her kim iki kız çocuğunu yetişkinlik çağına gelinceye kadar büyütüp terbiye ederse, kıyamet günü o kimseyle ben şöyle yan yana bulunacağız” buyurdu ve parmaklarını bitiştirdi. (Riyazü’s-Salihin, Hadis No: 269) Kimin bir kız çocuğu olur da onu diri diri gömmezse, onu aşağılamazsa ve erkek çocuğunu ona tercih etmezse Allah onu cennete sokar.” (İmam Ahmed, Müsned) Cennet annelerin ayakları altındadır.” (Nesai, Cihad, 6.) buyurarak annelik ve kadınlık onuruna verdiği değeri göstermiştir.” Dedi.

Konferans katılımcıların ilçe müftüsü İdris Yavuzyiğit’le karşılıklı sohbeti ile son buldu.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek