...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1758 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

CHP Şavşat Kadın Kolları Basın Toplantısı Düzenledi

07 Mart 2016 - 1.180 kez okunmuş
Ana Sayfa » Öne Çıkanlar»CHP Şavşat Kadın Kolları Basın Toplantısı Düzenledi
CHP Şavşat Kadın Kolları Basın Toplantısı Düzenledi

CHP Şavşat Kadın Kolları Basın Toplantısı Düzenledi

CHP Kadın Kolları Şavşat İlçe Başkanlığı, “Emine Erdoğan’ın Ensar Vakfı Tarafından Düzenlenen Yaptığı Konuşmada 90 Yıllık Enkazı Yerden Kaldırdık” Söylemine Tepki Gösterdi

CHP Şavşat İlçe Başkanlığı binasında yapılan basın açıklama-sına Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Nihat Acar, CHP Şavşat Kadın Kolları Başkanı Sevgi Gökçe, CHP Gençlik Kolları Başkanı Tolga Dülger ve Şavşat’ın Sesi Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Caner Altunkaya ve partililer katıldı.

Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları Başkanı Sevgi Gökçe burada yaptığı açıklamada; “Türk dünyasında kadın baş tacıydı ve devlet yönetiminde eşit temsili sağlanırdı ve han yoksa hatun sıfatıyla devletlerarası anlaşmalara bile imza atabilirdi. Osmanlı dönemine gelindiğinde kadının miras hakkı yoktu. İki kadın bir erkeğe şahitlik ediyordu çok eşlilik yapılıyordu. İlk nüfus sayımı 2. Mahmut döneminde yapılmış erkeklerle hayvanların sayımı yapılmış ne yazık ki kadının adı yoktu. Gelelim Cumhuriyet dönemine dünyada ilk defa seçme seçilme hakkı (Tüm Avrupa Ülkelerinden Önce) Türk kadınına verilmesi bir enkaz; medeni kanunla kadın erkek eşitliği getirmek bir enkaz; dört kadınla evliliği yasaklamak bir enkaz; miras-ta kadın erkek eşitliği sağlamak bir enkaz; bu enkazları saymakla bitmez. Ey Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ne kadar sağlam enkazlar bırakmışsın kaldır kaldır bitiremediler… Bu vesileyle Türk tarihinin en büyük enkazlarından 3 Mart 1924 yılında halifeliği kaldırarak laik bilimsel eğitimin önünü açan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve devrim kadrolarını saygıyla anıyor, sayın Emine Erdoğan hanımefendiyi Türk Halkından özür dilemeye davet ediyorum.”dedi.

Kurul Konuşmasının Devamında Şu İfadelere Yer Verdi;

“Ortada bir enkaz olduğu doğrudur. Fakat o enkaz Cumhuriyet değil bugün AKP’nin tem-sil ettiği karanlık bir zihniyettir. Kapitülasyonlara teslim olmuş, altyapısı sermaye birikimi milli bankası olmayan, toplu iğne bile üretmeyen demiryolları yabancı şirketler tarafından kurulmuş ve işletilen Osmanlı ekonomisi ve onun borçları teslim alınmış 1923’ten 2002 yılına kadar geçen 79 yılda bir yandan Osmanlı borcu ödenmiş iktisat kongresi yapılmış, fabrikalar barajlar kurulmuş, sanayi kurulmuş, tarımda makineleşme gerçekleşmiştir. 90 yıllık enkaz denilen Cumhuriyet topluma ve özelliklede kadınlara neler kazandırdı bir hatırlayalım. Çok hevesli oldukları padişahlık dönemlerinde nüfus sayımına sadece erkeklerin ve hayvanların dahil edilip kadınları nüfus sayımında dahi yok sayan döneme dönmek istiyorlar.”dediler.

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek