...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 15 Kategoride 1649 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

27.Şavşat Sahara Festivali Muhteşem Bir Çalıştayı İle Başladı

30 Haziran 2017 - 995 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»27.Şavşat Sahara Festivali Muhteşem Bir Çalıştayı İle Başladı
27.Şavşat Sahara Festivali Muhteşem Bir Çalıştayı İle Başladı
 1. Şavşat Sahara Festivali Muhteşem Bir Çalıştayı İle Başladı

  27. Şavşat Sahara Festivali Birinci Günü Akademik Profesörleri Ve Yaşamın Profesörlerini Bir Araya Getirdi

  Şavşat Belediye Düğün Salonunda yapılan Çalıştaya Kaymakam Mesut Gazi Ambarcı, Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk, Prof. Dr. Murat Barkan Yard.  Doç. Osman Aytekin, daire müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

  Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan Çalıştay’da açılış konuşmasını Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk yaptı. Başkan Öztürk yapmış olduğu konuşmada Şavşat’ın bütün güzelliklerinin yaşatılması gerektiğine dikkat çekti.

  Başkan Öztürk konuşmasında; bütün katılımcılara hoş geldiniz dedikten sonra “Şavşat yerel yönetimi olarak kentimizin kendine has özelliklerini koruması, sürdürülebilir bir gelişmeyle daha ileri seviyelere ulaştırılabilmesi yolundaki çabalarımızın meyvesi olarak Cittaslow markalı bir ilçe olduk.

  Şavşat, yöresel mimari özellikleri, korunabilmiş bakir doğası, çok bilinmeyen yemekleri, el sanatları, doğal enerji kaynaklarıyla dünyanın ender şanslı kentlerinden biri. Üstüne bir de eşsiz doğal güzelliğini koyunca gerçekten evladı olarak gurur duyacağımız bir yer.

  Biz bu güzelliklerle elbette gururluyuz ama bunun bize yüklediği büyük sorumluluğun da farkındayız.

  Dünya oldukça hızlı gelişmekte ve değişmekte. Ancak  bu gelişim ve değişimin sağlıklı olmaması insanların başını döndürmekte.

  Birçok büyük kentte insanlar adeta gönüllü bir sürgün ya da mahkûm hayatı yaşamakta.

  İnsanlar hep acele etse de durmadan geç kalmakta ve mutlu olması için hızını azaltmaya gerek duymaktadır. Dolayısıyla hız hazzı yok etmektedir. İnsanlık. Zamanın, hayatın her anının tadını çıkararak yaşamak istiyor. Giderek uzaklaştığı doğaya, doğallığa, toprağa tekrar dönmek istiyor.

  Şavşat bu isteklere en üst düzeyde karşılık verebilecek bir kent artık. çünkü yaptıklarımızın yanında el birliği ile yapmak zorunda olduğumuz çok şey var. Bundan sonra yalnız Türkiye’nin değil dünyanın gözü üzerimizde olacak.

  Mimari dokumuza, çevremize, yöresel kültürümüze bizi biz yapan tüm değerlere ve el-bette ki bu belgeyi almamızı sağlayan özelliklerimize daha özenle sahip çıkacak, doğal akışına uygun biçimde geliştirmek için çalışacağız.

  Bu nedenledir ki bugün burada 3. Şavşat Çalıştayını gerçekleştiriyoruz. 3.Şavşat Çalıştayında Cittaslow süreci ve yerel pazarın geliştirilmesi, mimari yapı ve yeniden Şavşat evleri, Şavşat’ın yazılı ve yaşayan tarihi konuları işlenecektir.

  Şavşat biz olmadan vardı. Bizden sonra da var olacak. Ama biz Şavşat ile varız. Biz Şavşatlı olmaktan onur ve gurur duyarız. Bu kente borçluyuz. Bu borcu ödemek için daha çok danışacak, daha çok çalışacağız. Şavşat hepimizin,  Bu görev hepimizin. Hep güzelliklerden güzel şeylerden söz edebilmek, güzellikler ve mutluluklar paylaşmak dileklerimle sözü değerli hocalarıma bırakıyor ve en kalbi duygularımla saygılarımı sunuyorum.” Diyerek herkesi festivale davet etti.

  Modülatörlüğünü Sinop Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yunus Emre Aytekin Emre yap-tığı Çalıştayın ilk bölümün de Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Öğretim üyesi Yard. Doç. Dr. İlk konuşmacı Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Öğretim Üyesi Osman Aytekin Şavşat’ın tarihi konusunda bilgiler verdi. Şavşat kalesinde yapılan kazı çalışmalarından çeşitli örneklerle söz eden Aytekin Şavşat Kalesinin Şavşat’ın tarihinin tam olarak anlaşılması ve öğrenilmesi konusunda çok önemli olduğunu vurguladı.

  Çalıştayda ikinci konuşması Cittaslow Türkiye Bilim Komitesi Üyesi Prof. Dr. Murat Barkan ise Şavşat’ın Sakin Şehir olmasından sonra neler olabileceğini ve Sakin Şehir Unvanı alan kentlerde neler yapıldığını anlattı. Yöre halkının bu işi sahiplenmesi gerektiğine de dikkat çeken Barkan, çeşitli örneklerle gelecekte bu ilçeye olabilecek faydalarına dikkat çekti.

  YAŞAMIN PROFESÖRLERİ ANLATTI

  Çalıştayın “Şavşat’ın dünü ve bugünü”  konulu bölümü ise oldukça renkli ve duygusal geçti.

  Belediye Meclis Üyesi Recep Temur’un yönetmiş olduğu bu bölümde, yıllardır ilçemizde yaşamış hayatlarının hemen hemen tamamını bu ilçe de geçiren yaşı seksenin üzerin de olan yaşlıların katılmış olduğu sunum izleyicilere güzel bir nostalji yaşattı.

  İlçemizde esnaflık ve çeşitli görevlerde yer almış yaşlılardan Sultan Süleyman Kışla, Süleyman Çelik, Osman Altun, Aliyar Can, Hasan Köse ve Temel Keskin dünden bugüne Şavşat’ı değerlendirirken yaşamış oldukları bazı anılarını anlatmaları izleyicileri hem duygulandırdı hem de kısa bir nostalji yapmalarını sağladı.

  İzleyiciler tarafından büyük bir beğeni ve dikkatle dinlenen bu bölümün tamamlanmasın dan sonra bütün katılımcılara Kaymakam Mesut Gazi Ambarcı ve Belediye Başkanı tarafından katılım belgeleri verildi.

  Belediye Yazı İşleri Müdürü Filiz Özcan’ın sunuculuğunu yaptığı Çalıştay Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk’ün teşekkür konuşması ile sona erdi.

Bu haberi değerlendirin
[ Oylayan kişi sayısı: 0 Ortalama Puan: 0]

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek