...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1754 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

CHP İl Ve İlçe Örgütü Yöneticileri Artvin’e Desteğe Geldi

19 Şubat 2016 - 1.009 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»CHP İl Ve İlçe Örgütü Yöneticileri Artvin’e Desteğe Geldi
CHP İl Ve İlçe Örgütü Yöneticileri Artvin’e Desteğe Geldi

CHP İl Ve İlçe Örgütü Yöneticileri Artvin’e Desteğe Geldi

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal Artvin Cerattpe bölgesinde yürütülmesi planlanan madencilik faaliyeti kapsamında bilgi alıp incelemelerde bulunmak amacıyla aralarında Trabzon CHP İl Başkanı Turgay Güngör ve Ordu İl Başkanı Atilla Şahin’in de bulunduğu Rize, Trabzon ve Ordu’dan CHP İl ve İlçe Örgütü yöneticilerinin bulunduğu bir grupla Artvin’e geldi.

Grup İlk önce CHP Artvin İl Örgütünü ziyaret etti. Burada ki ziyaret sonrası grubun bir kısmı Yeşil Artvin Derneği’ne giderek yaşanan süreçle ilgili bilgi alırken; Milletvekili Orhan Sarıbal Trabzon CHP İl Başkanı Turgay Güngör ve Ordu İl Başkanı Atilla Şahin CHP Artvin İl Başkanı Ali Yücel Kurt ile birlikte Cerattepe bölgesinde incelemek yapmak amacıyla bölge hareket etti.

Cerattepe Maden sahası yolu girişinde bariyer kuran jandarma ekipleri heyetin maden sahasına geçmesine izin vermedi. Sarıbal, burada yaptığı kendisini takip eden basın mensuplarına yaptığı açıklamada inceleme ve seyahat özlüğünün kısıtlandığını ifade ederek duruma tepki gösterdi. CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal Cerattepe Maden sahasında bölgede incelemelerde bulunmak istediklerini anacak jandarma barikatından dolayı daha ileriye gidemediklerini söyleyerek ,”Bu ülke sadece Cerattpe meselesi üzerinden değil bütünüyle çoklu şirketlerin ve onların yerli taşeronları tarafından teslim alınmaya çalışılmaktadır. Şuana kadar ciddi anlamda ülkenin bütün maden kaynakları, enerji kaynakları, su kaynakları bütünüyle metalaşmıştır, paraya dönüştürülmüştür. Sıra Cerattepe’ye gelmiştir. Cerattepe’de deki bu hukuk tanımaz mesele gündemimize oturmuştur. Buradan eğilmeden bükülmeden söylüyorum. Cerattepe’de çıkarılması istenen bakır, altın, çinko madeninin ne Artvin Halkına ne de Türkiye Cumhuriyetine hiç bir faydası olmayacaktır. Bu sadece emperyalizmin savunucusu olan, kapitalistleri yani çoklu şirketleri zengin edip, onların yerli işbirlikçileri olan vatan haini olarak adlandırdığım bir grup zenginin parasına para katacaktır” dedi. Sarıbal; “Ne yazık ki onların sırtı ile bu ülke de iktidarı elinde bulunduranlar, bir süre daha iktidarlarını sürdüreceklerdir. Onlarında daha aşağıda yerli ayağı olan vali bizim polisimizi, bizim askerimizi halkımızla karşı karşıya getirdiği için, halkımıza gaz bombaları ile saldırttığı için, bizim şuan gözlemleme ve seyahat hakkımızı engellediği için, kamu görevi yerine şirketin valiliğini yaptığı için kendisini hemen istifaya çağırıyorum. Artvin valiliğinden istifa ederek biran önce burayı terk etmelidir. Artvin valisinin görevi Artvin’in dağlarını, Artvin’inde derelerini, sularını korumaktır. Artvin Valisinin görevi Artvin halkının yaşam alanlarını korumaktır. Artvin valisinin görevi Artvin’in tarihine, doğal zenginliklerine, flora ve faunasının korumaktır. Artvin halkına ait olan yerleri yapancı şirketlere karşı yerli iş birlikçi ve hainlere karşı, bir grup rantiyeci para sevdalılarına karşı korumaktır. Bunu yapmadığı için Artvin Valisini kınıyorum” dedi.

 

Cerattepe davası konusunda Rize İdari Mahkemesine itirazın olduğunu kaydeden Sarıbal  bilir kişi ve mahkeme ücretleri yatırılmış olmasına rağmen mahkemenin bölgede keşif gerçekleştirmediği ve  bu keşfi ısrarla beklettiğini ileri sürdü. Keşif yapılmadığından karar verilemediği için bu sürecin yaşandığını savunan Sarıbal,  “Biran önce Rize İdare Mahkemesinin keşfi yapıp görevini yerine getirmesi gerekiyor. Geciken adalet ve hukukun kimseye yararı yoktur. Geciken adalet ve huzur anacak insanlarımızın toplumsal huzurunu bozar” diye konuştu.

Yeşil Artvin Derneği Avukatı Bedrettin Kalından edinilen bilgiye göre keşfin 14 Mart tarihinde yapılacağı öğrenildi.

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

TemaFabrika
Teknik Destek