...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1702 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

24 Kasım Öğretmenler Günü İlçemizde Törenle Kutlandı

24 Kasım 2016 - 1.314 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»24 Kasım Öğretmenler Günü İlçemizde Törenle Kutlandı
24 Kasım Öğretmenler Günü İlçemizde Törenle Kutlandı

24 Kasım Öğretmenler Günü İlçemizde Törenle Kutlandı

24 Kasım Öğretmenler Günü Bütün Yurtta Olduğu Gibi İlçemizde de Törenle Kutlandı

Şavşat’ta Muhteşem Öğretmenler Günü Kutlaması

Aydınlığın simgesi, toplumun yön göstericisi öğretmenlerin 24 Kasım Öğretmenler Günü bütün yurtta olduğu gibi ilçemizde de çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Öğretmenler günü kutlamaları Hükümet konağı önünde Atatürk anıtına ilçe Milli Eğitim Müdürünün çelenk sunmasıyla tören başladı.

Çelenk sunma törenleri sonrası kutlamalara Şavşat Belediye Düğün salonunda devam edildi. Buradaki kutlamalara Şavşat Kaymakamı Mesut Gazi Ambarcı, Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk, İlçe Jandarma Komutanı J.Yzb. Aytunç Ünsay, Milli Eğitim Müdürü Erkan Evran, daire amirleri, Ak Parti İlçe Başkan Yardımcısı ve Teşkilat Başkanı Ethemşah Coşkun, Cumhuriyet Halk Partisi ilçe Başkanı Nihat Acar, İl Genel Meclis üyesi Hasan Temiz, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Şavşat Belediye Düğün Salonundaki kutlama programı saat 14.00’de saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Törende konuşan Şavşat Milli Eğitim Müdürü Erkan Evran bütün öğretmenlerin Öğretmenler Günü’nü kutlayarak konuşmasına başladı.

“Öğretmenlik Mesleği, Her Şeyden Önce Bir İdeal ve Hizmet Mesleğidir”

Erkan Evran yaptığı konuşmada öğretmenlik mesleğinin önemine vurgu yaparak; “Atatürk’ ün “Eğitimdir ki bir milleti ya hür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır; ya da milleti esaret ve sefalete terk eder” veciz sözüyle başlarken bir milletin milli, ahlaki ve kültürel yönden güçlü, medeniyet bakımından kalkınmış olmasının ancak öğretmenlerin üstün gayret ve çalışmalarıyla mümkün olacağını belirtmek istiyorum.

Öğretmenlik mesleği, her şey-den önce bir ideal ve hizmet mesleğidir. Tıpkı toprak altına atılan bir tohumun, onlarca tohum verebilmesi için kendisini feda etmesi gibi, öğretmen de hayatını bu anlamlı ve şerefli meslek uğruna adayabilendir. Cebindeki mendili ile öğrencisinin akan burnunu silmenin adıdır öğretmenlik. Öğretmenlik o ağladığında ağlayabilmek, güldüğünde gülmek, gönül ve ruh dünyasına adım adım tuğla örmektir. Ve kısacası almadan vermenin, gönül koymadan sevmenin, burun kıvırmadan konuşabilmenin, çağırılmadan koşabilmenin, gururlanmadan yaşayabilmenin, gözyaşını göstermeden ağlayabilmenin inanın ki tek adıdır öğretmenlik. Peygamber Efendimizin buyurduğu gibi öğretmenlik; “Âlimin mürekkebi, şehidin kanından üstündür” Hadis’ine mazhar olabilmektedir.

Bir çağı kapatıp yeni bir çağ açan Fatih Sutan Mehmed’i, bütün umutları kırılmış bir millete bağımsızlık ruhunu aşılayarak kurtuluş mücadelesini veren ve kazanan Mustafa Kemal ATATÜRK’ü, 15 Temmuz Gecesi gözünü kırpmadan vatanı için şehit olanları, ülke-sinin bölünmez bütünlüğü için, binlerce isimsiz kahramanı sen yetiştirdin öğretmenin.. Aynı sorumluluk ve özveri ile görevinizi yapacağınıza inanıyor ve size güveniyorum.

Böyle ulvi ve kutsal bir mesleğin sahibi, milli birlik ve beraberliğimizin teminatı siz değerli öğretmenlerimizi elbette ki bir günde anmak yeterli olmamaktadır. Ancak kendi aramızda birlik ve beraberliği pekiştirmek kadar öğretmenlik mesleği hakkında da toplumun bilinçli ve duyarlı hale gelmesini sağlamak açısından her 24 Kasım biz öğretmenler için bir fırsattır.

Yurdumuzun her köşesinde olduğu gibi İlçemizde de bıkmadan, yılmadan bu kutsal görevi icra eden bütün öğretmenlerimize teşekkür ediyorum. Mesleğe yeni katılan öğretmenlerimize aramıza hoş geldiniz diyorum. Ömürlerini bu onurlu görevle geçirmiş olan emekli öğretmenlerimize hizmetlerinden dolayı şükranlarımı sunuyorum.

Doğruyu, güzeli, iyiyi, her alanda yeniliği ve yenileşmeyi savunan, değerleriyle barışık, geçmişiyle köprü kurabilen, istikbalimizin ışık saçan aydınlık nesillerini büyük bir sabır ve özveri ile yetiştiren öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Gününü bir kez daha kutlar, başta Başöğretmen Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere, ebediyete intikal eden ve görevini ifa ederken şehit düşen öğretmenlerimizi rahmet ve şükranla anıyorum. Ruhları şad olsun.” dedi.

Programda emekli öğretmen Orhan Atabek’te kısa bir konuşma yaptı. Atabek yaptığı kısa konuşmada; “Öğretmenlik mesleğine 1986 yılında başladım. 29 yıl çalışarak emekli oldum. Çok değişik okullarda çalıştım. Yatılı okullar ve köy okulları en çok tecrübe kazandığım okullardır. Mesleğimi severek yaptım. Öğretmen arkadaşlarım ve öğrencilerimi kırmadan üzmeden işimi yapmaya çalıştım. Her çocuğu kendi evladım olarak gördüm. Hiçbir öğrenciye ayrıcalıklı davranmadım. Hiçbir meslek öğretmenlik gibi insana mutluluk veremez. Sevgili öğrenciler, okulunuzu, öğretmenlerinizi seviniz. Değerli genç öğretmen arkadaşlarım, meslek haysiyetini koruyunuz. Mesleğinizi en iyi şekilde yapmaya gayret ediniz. Sevgili öğrenciler, ailenizi öğretmenlerinizi dinleyiniz. Bu sayede birçok zararlı alışkanlıklardan ve yanlışa gitmekten korunursunuz. Her şeyi bildiğinizi zannederek kibir düşmekten kaçının. Ülkenizin çıkarlarını her şeyin üzerin de tutunuz. Çevrenizi sevip koruyunuz. Yaşadığınız yeri kalkındırmak için kafanızı yorunuz. Büyüdüğünüz zaman başka yerlerde yaşasanız bile doğup büyüdüğünüz yerleri unutmayınız. Gücünüz ölçüsünde Şavşat’ın sorunlarının çözümüne katkıda bulununuz. Hepinize saygılar sunar, tekrar öğretmenler gününüzü kutlarım” dedi.

Emekli öğretmen Orhan Atabek’in konuşmasının ardından göreve yeni başlayan öğretmen Abdulhamit Keter’de konuşmasına öğretmenin toplumdaki yerini ve önemini anlattı. Öğretmen Keter; “Öğretmeninin toplumdaki yerinin ve öneminin belirtildiği, emekli öğretmenlerin saygı ile anıldığı ve benim gibi mesleğe yeni başlayan öğretmenlerde de mesleğin yüceliği bilincinin uyandırıldığı bu özel günümüz 24 Kasım öğretmenler günümüz kutlu olsun. Meslekteki 1. yılımın bitip, 2. yılımın başladığı bu öğretmenler gününde en genç öğretmeni konuşmasının bana verilmesinin mutluluğu ve heyecanı içindeyim. Öğretmenlik mesleği her şeyden önce bir ideal, gaye ve bir hizmet mesleğidir. Toprak altına atılan bir tohumun, onlarca tohum verebilmesi için kendisini feda etmesi gibi, bir öğretmen de hayatını bu anlamlı ve şerefli meslek uğruna adayabilmelidir. Bir insanı kurtarmanın, bir âlemi kurtarmak kadar önemli olduğu çok iyi bilinmelidir. Çünkü iyi eğitilen bir insan, huzurlu bir toplum ve mutlu bir gelecek demektir.

“Milletleri Kurtaranlar Yalnız ve Ancak Öğretmenlerdir”

Göreve yeni başlayan öğret-men Abdulhamit Keter konuşma-sına Ulu Önder Atatürk’ün bir söyleviyle devam etti. Öğretmen Keter; “Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden, eğiticiden yoksun bir millet henüz millet adını almak kabiliyetini kazanmamıştır. Ona basit bir kitle denir, millet denemez. Bir kitle millet olabilmek için mutlaka eğiticilere, öğretmenlere muhtaçtır. Bu yüzdendir ki Öğretmenler, insanları eğiten, onlara sorumluluk duygusunu aşılayan, iyiyi doğruyu, güzeli ve faydalı olanı öğreten, ülkemizin geleceği ve teminatı olan çocuklarımızın ve gençlerimizin kişilik olgusunun istenilen yönde gelişimine katkıda bulunan fedakâr insanlardır. Öğretmenlerimiz üstlendikleri bu görevlerini her zaman en iyi şekilde yerine getirmişler, Başöğretmen Atatürk’e ve yüce milletimize layık olacak bir düstur içerisinde görevlerini yapmışlar ve yapmaya da devam etmektedirler.

Bunun en güzel örneğini 15 Temmuz gecesi Şu CENNET vatanımıza kasteden, birliğimizi, dirliğimizi, huzurumuzu bozmaya çalışan darbecilere karşı göstermiştir. O gece öğretmenlerin yetiştirdiği aziz millet yediden yetmişe, kadın erkek sokaklara dökülen halkımız söz konusu vatan olunca gerisinin teferruat olduğunu yeniden ispatlamışlardır. Tankların üstüne yürüyen savaş uçaklarına kafa sallayan, mermilere göğsünü siper eden, eşi ve çocukları ile helalleşip vatan uğruna sokağa düşen korkusuz, yiğit insanlarımız cumhuriyetimizin ve demokrasimizin bekçiliğini yapmış; canlarını, mallarını, evlatlarını düşünmemiştir. Milletimiz “yurdumuzun üstünde tüten en son ocak” sönmeden bayrağı indirmemiştir, indirmeyecektir. Ne mutlu bize ki bu kahraman milleti yetiştiren bizim gibi öğretmenlerdir. Bu vesileyle 15 Temmuz şehitlerimizi minnetle anıyor, 15 Temmuz gazilerimize de hayırlı ömürler diliyorum. Bütün öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü’nü canı gönülden kutluyorum. Ebediyete intikal etmiş tüm öğretmenlerimize de Allah’tan rahmet diliyorum.” dedi.

Törende Anadolu Lisesi öğrencilerinden Batuhan Çağlar “Öğretmen” adlı şiirini okudu. Yine Şavşat Anadolu Lisesi öğrencilerinden Gizem Yılmaz ve Burak Keskin tarafından solo türküler seslendirildi. Programda günün anlam ve önemi ile ilgili yapılan yarışmalarda dereceye giren öğrenci ve öğretmenlere ödülleri verildi. Ardından oratoryo ve slayt gösterisi katılımcılar tarafından büyük bir beğeni ile izlendi. Program koro eşliğinde okunan türkü ve şarkıların ardından halk oyunları gösterisi ile son buldu.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek