...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 15 Kategoride 1652 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

24 Kasım Öğretmenler Günü İlçemizde Törenle Kutlandı

30 Kasım 2017 - 842 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»24 Kasım Öğretmenler Günü İlçemizde Törenle Kutlandı
24 Kasım Öğretmenler Günü  İlçemizde Törenle Kutlandı

24 Kasım Öğretmenler Günü  İlçemizde Törenle Kutlandı

Şavşat Belediye Düğün Salonundaki kutlama programı saygı duruşu ve İstiklal Marşı ‘nın okunmasıyla başladı. Törende konuşan Şavşat Milli Eğitim Müdürü Erkan Evran bütün öğretmenlerin Öğretmenler Günü’nü kutlayarak konuşmasına başladı.

Evran konuşmasında; “Atatürk’ün “Eğitimdir ki bir milleti ya hür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır; ya da milleti esaret ve sefalete terk eder” veciz sözüyle bir milletin milli, ahlaki ve kültürel yönden güçlü, medeniyet bakımından kalkınmış olmasının ancak öğretmenlerin üs-tün gayret ve çalışmalarıyla mümkün olacağını aşıklardır. Bunun içindir ki; Temmuz 1921. Tarih, yeni Türkiye’nin kaderinin tayin edileceği Sakarya Savaşına gebedir. Yu11an ordusu Eskişehir’den çıkmış, doğuya doğru ilerlemektedir. Durumun çok kritik olduğunu her-kes bilmektedir.İşte böyle, hassas ve kritik bir dönemde Atatürk, 15-21 Temmuz 1921 tarihlerinde Ankara’da “I. Maarif Kongresi”ni toplar. Türk öğretmen temsilcilerini bir araya getirir. Cumhuriyet döneminin eğitimine esas olacak temel ilkeleri çizer.

Öğretmenlik her şeyden önce bir ideal, amaç ve hizmet mesleğidir. Tıpkı toprak altına atılan bir tohumun, on !arca tohum verebilmesi için kendisini feda etmesi gibi, öğretmen de hayatım bu anlamlı ve şerefli meslek uğruna adayabilendir

Öğretmen bir gül gibidir; koku verir, güzelliği gösterirler ama asla dikenini batırmazlar. Cebindeki mendili ile öğrencisinin akan burnunu silmenin adıdır öğretmenlik. Öğretmenlik o ağladığında ağlayabilmek, güldüğünde gülmek, gönül ve ruh dünyasına adım adım tuğla örmektir.

Ve kısacası almadan vermenin, gönül koymadan sevmenin, burun kıvırmadan konuşabilmenin, çağrılmadan koşabilmenin, gururlanmadan yaşayabilmenin, gözyaşını göstermeden ağlayabilmenin inanın ki tek adıdır öğretmenlik.

Peygamber Efendimizin buyurduğu gibi öğretmenlik; “Alim in mürekkebi, şehidin kanımdan üstündür” Hadis’ine mazhar olabilmektedir. istikbalimizin ışık saçan aydınlık nesillerini büyük bir sabır ve özveri ile yetiştiren öğretmenlerimizin 24 Kasm1 Öğretmenler Gününü kutlar, Başta Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikal eden ve görevini ifa ederken şehit düşen öğretmenlerimizi rahmet ve şükranla anıyorum. Ruhları şad olsun” dedi.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Erkan Evran’ın konuşmasının ardından göreve yeni başlayan öğretmenler adına Şavşat Çok Programlı Anadolu Lisesi Edebiyat Öğretmeni Mücahit Ömer Kara kısa bir konuşma yaparak, öğretmenlik mesleğinin önemine vurgu yaptı.

Törende Atatürk İlkokulu Sınıf Öğretmeni Demet Çelik ve Rehber Öğretmeni Canan Güngüt yönetiminde hazırlanan “Sınıftaki çiçekler” isimli gösteri izlendi. Gösterilerin ardından Şavşat Anadolu İmam Hatip Ortaokulu Öğrencisi Firdevs Köse “Yorum Senin Öğretmenim” Şavşat Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Zehra Güler “Dünyanın Bütün Çiçekleri” adlı şiirlerini okudular.

Programda günün anlam ve önemi ile ilgili yapılan yarışmalarda dereceye giren öğrenci ve öğretmenlere ödülleri verildi. Ardından oratoryo ve slayt gösterisi katlımcılar tarafından büyük bir beğeni ile izlendi. Tören koro eşliğinde okunan türkü ve şarkıların ardından halk oyunları gösterisi ile son buldu.

 

Haber: Erdoğan KÖR

Bu haberi değerlendirin
[ Oylayan kişi sayısı: 0 Ortalama Puan: 0]

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek