...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1758 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

22. Uluslararası Veliköy Kar Güreşleri Hazırlıkları Tamamlandı

27 Ocak 2017 - 2.034 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»22. Uluslararası Veliköy Kar Güreşleri Hazırlıkları Tamamlandı
22. Uluslararası Veliköy Kar Güreşleri Hazırlıkları Tamamlandı

İlçemize bağlı Veliköy’de bu yıl 22.si düzenlenecek olan “Karüstü Karakucak Güreşleri” 4 Şubat 2017 Cumartesi günü yapılacak.
Veliköy muhtarı İrfan Avcı, dünyada tek Veliköy’de yapılan Kar Üstü Karakucak Güreşlerini bütün zorluklara rağmen yaşatmak istediklerini söylediler.
Bu yıl 22.si düzenlenecek olan güreşlere Gürcistan, İran, ile Artvin, Ardahan, Kars Erzurum, Samsun, Tokat, Rize Kahramanmaraş, Edirne’den yaklaşık 150 sporcunun katıla-cağını belirten Muhtar Avcı, 11 kategoride yapılacak güreşlerde dereceye girenlere top-lam 25 bin lira ödül ile madalya verileceğini ifade etti.
Şavşat Veliköy Kar Üstü Karakucak Güreşleri öncesi Veliköyde ve çevre köylerde yaşayan yaşlılar kar güreşle-rinin geçmişini anlattılar.
Yaşlı Eski Pehlivanlar Güreşleri Anlattı
Yıllar önce Artvin’in kurtuluş Bayramı olan 7 Mart’a kadar Veliköy’de ve yakın çevre köylerde eskiden güreş-çiler bütün hazırlıklarını yapar her Cuma günü Cuma namazından sonra her köy kendi aralarında yapmış oldukları güreşlerde 1.-2.-3.’leri seçerek 7 Mart tarihinde Veliköy’de yapılacak olan güreşlere hazırlanırdı. Veliköy’e yakın köyler olan ve geçmişten bugüne bir çok pehlivan yetiştirmiş olan Pınarlı Köyü ve diğer Yoncalı, Meşeli ve Ciritdüzü köylerindeki yaşlılar eskiden bu güreşlere nasıl hazırlandıklarını anlatırken adeta eski günleri yaşar gibi heyecanlıydılar.

Veliköylüler Güreşlere Davullu Zurnalı Hazırlanıyor
4 Şubat 2017 Cumartesi gü-nü yapılacak olan Veliköy Kar Üstü Güreşlerine Veliköylü güreşçiler sıkı bir şekilde hazırlanıyor. Davul ve zurnanın kendilerini motive ettiklerini söyleyen güreşçiler hazırlıklarda bile davul zurna çaldırdıklarını ifade ettiler. Köy muhtarlığı ve köylü vatandaşlar ise kendi güreşçilerine her türlü desteği vererek hazırlıklarında bile güreşçilerini yalnız bırakmıyorlar. Güreşçilerin yapmış olduğu hazırlıklar sonrası güreşçiler ve köy halkı her birlikte halay çekerek horon oynuyorlar.
Köy Muhtarı İrfan Avcı Güreşleri Anlattı
Şavşat Veliköy de tarihi 300 yıllık olan 22. Kar Üstü Kara Kucak güreşleri için hazırlıklar tamamlandı. Merkezi İstanbul’ da bulunan Şavşat Veliköy Kül-tür Kalkındırma ve Dayanışma Derneği ile Veliköy Muhtarlığının ortaklaşa hazırlamış oldukları geleneksel Kar Üstü Güreşleri için çalışmalar bütün hızıyla devam ederken bu yıl geçen yıllara oranla gerek sporcu gerekse de izleyici olarak katılımın yüksek olacağını bildirdi. Veliköy Köyü Muhtarı İrfan Avcı ve Artvin-Şavşat Veliköy Kültür Kalkındırma ve Dayanışma Derneği Başkanı Halim Yiğit’ten almış olduğumuz bilgiye göre, “Kar Üstü Güreşleri dünyada tek olarak Şavşat Veli-köy’ de yapılmaktadır, tarihi asırlar öncesine dayanan bu güreşler her yıl Şavşat’ın kurtuluş tarihi ile Kurtuluş Bayramı etkinlikleri çerçevesinde yapılırdı. Dünya çapında derece yapmış güreşçi ve Kırkpınar’ın önemli güreş isimleri bu turnuvaya katılacak. Ayrıca Kırkpınar’da ve ülke genelinde hatta Avrupa ve Dünya Şampiyonalarında derece yapmış çok sayıda güreşçi Veliköy’e gelerek kar üstünde hem doğayla hem de rakipleri ile mücadele edecektir. Gürcistan ile Azerbay-can’dan da güreşçilerin katıla-cağı” söylediler. Veliköy Kar Üstü Güreşleri için Köy muhtarı ve dernek yöneticileri çalışmalarını sürdürüyorlar. Bu büyük organizasyonu her yıl yapan Veliköylüler maddi sıkıntılarının çok olduğunu belirttiler. Özellikle iş adamlarından destek isteyen köy yetkilileri; bu güreşler artık tüm Artvin’e değil ülkemize mal olmuştur. Güreş federasyonunun güreş takviminde de yer alan bu güreşlerin maddi sıkıntı yaşaması bu dev organizasyonu yapan kişileri özüyor. Yapılacak olan güreşlere, Artvin Valiliğinin, Şavşat Kaymakamlığının, Spor Toto Genel Müdürlüğü ve İl Turizm Müdürlüklerinin katkı yapacakları belirtildi.
Veliköy muhtarı İrfan Avcı , yapmış olduğu konuşmada bu organizasyona destek veren herkese teşekkür ederken bu güreşler artık bütün Artvin’e mal olmuştur. Buna bütün Artvinlilerin sahip çıkması gerektiğini vurguladı. Muhtar İrfan Avcı; “Tarihi asırlar öncesine dayanan bu güreşlerin yaşatılması gerekir. Bu güreşler Türk milletinin dayanıklılığını, sporcu ruhunu ve centilmenliğinin göstergesidir. Herkesi bu güreşlere desteğe ve 4 Şubat Cumartesi günü Veliköy’e bekliyorum. Güreşler için bu yıl, Gürcistan-Tiflis-Acara’nın yanı sıra Edirne, İstanbul; İzmit, Kahramanmaraş; Tokat, Samsun, Sivas, Karaman, Erzurum ve Artvin’ den çok sayıda güreşçi katılacak. Katılacak güreşçiler içerisin de Türkiye ve Dünya çapında isim yapmış olan güreşçilerin de olması güreşlerin önemini arttırmaktadır.” dedi.
Artvin-Şavşat Veliköy’de 4 şubat 2016 Cumartesi günü yapılacak Veliköy kar üstü karakucak güreşlerine 2 şu-bat 2016 Perşembe günü saat 10.00 da Küçükçekmece’den araç kaldırılacağı öğrenildi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek