...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1758 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

19 Eylül “Gaziler Günü” İlçemizde Törenle Kutlandı

19 Eylül 2016 - 1.038 kez okunmuş
Ana Sayfa » Öne Çıkanlar»19 Eylül “Gaziler Günü” İlçemizde Törenle Kutlandı
19 Eylül “Gaziler Günü” İlçemizde Törenle Kutlandı

Şavşat’ta Gaziler Günü Kutlandı

Şavşat Kaymakamlığı önünde düzenlenen törene Şavşat Kay-makamı Mesut Gazi Ambarcı, Garnizon Komutanı J.Yzb. Aytunç Ünsay, Belediye Baş-kanı Ahmet Sinan Öztürk, İlçe Emniyet Amiri Eray Çınar, Şavşat Cumhuriyet Savcısı Hasan Turkut, İlçe Milli Eğitim Müdürü Erkan Evran, kurum amirleri, siyasi parti başkanları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, vatandaşlar, şehit ve gazi aileleri katıldı.
Tören çelenklerin Atatürk Anıtına konulmasıyla başladı. Ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı ise J.Astsb.Çvş. Erkan Akyol bir konuşma yaptı.
Akyol konuşmasında; “Yüce Türk Milletinin ve devletinin ebedi varlığını devam ettirmek, milli birliğin ve bölünmez bütünlüğünü muhafaza etmek amacıyla ülkemizin her karış toprağına kanlarını akıtmak, tarihimize altın sayfalar yazdıran kahraman gazilerimize minnet ve şükranlarımızı sunmak onların aziz hatıralarını anmak maksadıyla, Mustafa Kemal’e “Gazilik” unvanının verildiği 19 Eylül gününü Gaziler Günü olarak kutlamaktayız.
Türk Milletinin tarihinde ve dinimizde müstesna bir yere sahip olan şehitlik ve gazilik unvanı herkese nasip olmayacak kadar yücedir. Her Türk bu onura kavuşmak için vatanı, milleti, bayrağı ve kutsal değerleri için savaşır, tarih boyunca aziz Türk vatanını milletin namus ve şerefini milli ve dini değerlerini korumak için canını seve seve feda eden Türk Ordusu için şehitler nurlanmış, gaziler onurlanmış insanlar-dır. Bu inançla, ecdadımız yokluklar içinde ve en ağır şartlarda bütün dünyada emsali görülmemiş kahramanlık destanları yazmıştır. Bu destanlar 1951 yılında Kore’ de, 1974 yılında soydaşlarımızı yok olmaktan kurtarmak için Kıbrıs’ta daha sonra Bosna Hersek’te, Somali’de, Afganistan’da ve yaklaşık 20 yıl süren terör olayların da bir kez daha yaşanmıştır. Kah-raman Gazilerimiz; hür ve müstakil Türkiye Cumhuriyeti Devleti siz kahramanların omuzları üzerinde yükselmekte ve bu millet sizlerin kahramanlıkları ve fedakarlıkları ile huzur ve barış içinde yaşamaktadır. Her karışı şehit kanıyla sulanmış mukaddes vatan topraklarını savunmasında verdiğimiz emsalsiz mücadeleyi yüce Türk Milleti her zaman minnetle anacak ve bizlere bıraktığınız mirasa sahip çıkacaktır.”
J.Astsb.Çvş. Erkan Akyol konuşmasının devamında; “Aziz şehitlerimiz ve Gazilerimiz; Sizler hayatlarınızı, fiziki ve ruhsal sağlığınızı feda ederek bu millete en değerli varlıklarınızı armağan ettiniz. Kadirşinas Türk Milleti de siz aziz şehitlerimizin bizlere emanet bıraktığı yakınlarına ve kahraman gazilerimize her zaman azami ihtimamı göstermek sorumluluğundadır. Sayın Kaymakamım değerli konuklar; bir millet kendi tarihini yazan evlatlarına sahip çıktığı müddetçe geleceğine daha güvenle bakabilecektir. Türk Milletinin tarihini yazanlara sahip çıkmak, onları onurlandırmak, şefkat ve sevgi göstermek hepimizin görevi olmalıdır. Böylece hem geleceğimizi güçlendirmiş hemde bu vatan için canını hiçe sayıp kahramanca mücadele eden vatan evlatlarını bir parça olsun mutlu etmiş, huzur ve güven içinde yaşamalarını sürdürmelerine imkan sağlamış olacağız. Kahraman Gazilerimize yardım etmek sadece devletin değil tüm yuttaşların görevi olmalıdır. Mazisi kahramanlıklarla dolu Türk Silahlı Kuvvetleri, şehit ve gazilik mertebesine ulaşmayı büyük bir şeref sayan bir ecdadın evladı olarak dün ve bugün olduğu gibi yarında hürriyet ve bağımsızlığı-mıza ve ülkemize kimden, nereden ve hangi yönden bir saldırı gelirse gelsin, onu bertaraf edecek dost-larını sevindirip, düşmanlarını kahredecek kuvvet ve kudrete sahiptir. Bu duygu ve düşünce ile; başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere kahraman silah ar-kadaşlarını bütün şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden gazilerimizi rahmet ve şükranla anarken hayattaki gazilerimize sağlık ve mutluluklar diler saygı ve şükranlarımı sunarım.”dedi.
Kaymakam Ambarcı Şehit ve Gazi Ailelerini Makamında Kabul Etti
Törenin ardından Şavşat Kay-makamı Mesut Gazi Ambarcı Şe-hit ve Gazi Ailelerini makamında kabul etti. Ailelerle bir süre sohbet edip sorunlarının olup olmadığını sordu. Kaymakam Ambarcı burada yaptığı kısa konuşmada ise;
“Öncelikle hepiniz hoş geldiniz. Şehitlerimiz, Gazilerimiz bi-zim başımızın tacıdır her zaman. Türkiye Cumhuriyeti Devleti var olduğu müddetçe biz onlara minnettar kalmaya devam edeceğiz. Onların bu vatan için yaptıkları fedakarlıkları unutmak mümkün değil. Şehitlik mertebesi, gazilik mertebesi çok önemli bir şey. Dinimizde de çok ayrı bir yeri var Yüce Allah bunula ilgili ayetler indirmiş. Milli mücadele yılların da Ulu Önder Atatürk’ün ve silah arkadaşlarının başlatmış olduğu kurtuluş mücadelesi Türkiye Cumhuriyeti var olduğu müddet-çe devam edecektir. Devletimiz, gerek ülke içerisinde, gerek ülke dışındaki hainlerle, düşmanlarla Allah’a şükür mücadele edebilecek güçte bir ülkeyiz. Milletimizin mayası temiz, iman sahibi yürekli bir milletimiz var. Bu millet say-esinde birçok badireyi birçok bela-yı savuşturabiliyoruz. Dolayısyla biz milletimizi yanımızda gördü-ğümüz müddetçe devlet olarak her türlü planı bozmaya muktediriz Allah’ın izniyle. Her türlü tehli-keyi bertaraf edebilecek güçteyiz. Allah bu vatan için hayatlarını feda eden şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Bu vatan uğ-runda gazi olan vatandaşlarımıza da sağlıklı uzun ömürler diliyorum.” dedi.
Aynı günü ise Şavşat Müftülüğü Din Görevlileri tarafından Merkez Kemalpaşa Camiinde öğle namazından önce şehit ve gaziler için 80 Yasin-İ Şerif ve Mevlid okunarak ardından dua edildi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek