...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1758 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 103. Yıl Dönümü Şavşat’ta Törenlerle Kutlandı

27 Mart 2018 - 635 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 103. Yıl Dönümü Şavşat’ta Törenlerle Kutlandı
18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 103. Yıl Dönümü Şavşat’ta Törenlerle Kutlandı

18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 103. Yıl Dönümü Şavşat’ta Törenlerle Kutlandı

Tarihin En Büyük ve En Çetin Savaşlarından Birinin Yaşandığı Çanakkale Savaşı’nın 103. Yıl Dönümü İlçemizde Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı

18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 103. yıldönümü ilçemizde çeşitli etkinliklerle kutlandı. Tören Atatürk Anıtına çelenklerin sunulması, saygı duruşu ve İstik-lal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Kutlama Törenine Şavşat Kaymakamı Emre Yalçın, Belediye Başkan Vekili Özcan Arslan, Şavşat Cumhuriyet Başsavcısı Yavuz Cengiz, daire amirleri, siyasi parti temsilcileri, Sivil toplum kuruluş temsilcileri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Törende günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Per. Bçvş. Hüseyin Elmas yaptı. Elmas konuşmasında; “Bugün, Ti.irk savaş tarihine altın harflerle yazılan Çanak-kale Zaferi’nin 103. yıldönümünü kutlamanın ve mukaddes vatanımız için canlarını çekinmeden feda eden aziz şehitlerimizin Şehitler Günü’nü idrak etmen in büyük onurunu yaşamaktayız. Çanakkale Savaşları, maneviyatın maddiyatı yendiği yer olma özelliği ile dünya tarihi üzerinde de büyük etkilere neden olmuş, asırlardır Avrupalılar tarafından sömürülen ülkelerin bağımsızlık fikrinin kuvvetlenmesine yardımcı olmuştur. Çanakkale Zaferi, Türk milletinin kaderini olumlu yönde değiştirmekle kalmayıp, dünya milletlerinin düşünce yapısının değişimine de büyük etki etmiştir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Çanakkale savaşlarında özellikle Anafartalar civarında askerleriyle verdiği üstün mikadele ve 215 kiloluk top mermisini sırtında taşıyan Seyit Onbaşı ve arkadaşlarının göstermiş olduğu kahramanlık, dünyada çok az milletin gösterebileceği bir kahramanlık destanıdır. Çanakkale Savaşlarını benzersiz kılan, işgalci devletlerin dönemin en muazzam savaş gemileri ve binlerce askeri ile boğazı kuşatıp arsızca saldırması değil, gökten yağmur gibi yağan ateşe göğsünü siper eden aziz Mehmetçiktir.

Çanakkale’yi Çanak.kale yapan, cepheye gönderdiği oğluna “ya şehit ol, ya gazi” demek suretiyle, vatanın her karış toprağını evladının canından üstün tutan Türk analarıdır.

Üzerinde yaşadığımız bu kutsal vatan topraklarını bizlere armağan eden, milletimizin varlığını, birliğinin ve beraberliğinin ölümsüz sembolleri aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, şükranlarımı sunuyorum.”dedi.

Burada yapılan törenin ardından Yavuzköyünde bulunan Şehit Orhan Topçu’nun kabri protokol üyeleri ve vatandaşlar tarafından ziyaret edilerek dua edildi. Daha sonra Şavşat Evinde şehit ve gazi ailelerinin onuruna yemek verilerek Şavşat Kaymakamı Emre Yalçın tarafından ailelere plaket verildi.

Şavşat İlçe Müftülüğü Tarafından Vatan Sevgisi ve Çanakkale Ruhu Konulu Konferans Düzenlendi

Programın devamında Şavşat Müftülüğü tarafından Belediye Düğün Salonunda “Şehitleri Unutma, Değerine Sahip Çık” temalı konferans düzenlendi.

Konferansa Şavşat Kaymakamı Emre Yalçın, Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk, İlçe Jandarma Komutanı J.Yzb. Aytunç Ünsay, Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Besim Özcan, Şavşat Müftüsü İrfan Şafak, Ak Parti İlçe Başkanı Etemşah Coşkun, İl Genel Meclis üyesi Hasan Temiz, CHP İlçe Başkanı Nihat Acar, İlçe Milli Eğitim Müdürü Erkan Evran, Şavşat Devlet Hastanesi Başhekimi Op.Dr. Gürol Köroğlu, daire amirleri ve vatandaşlar katıldı.

Konferans saygı duruşu ve istiklal Marşının okunmasıyla başladı. Şavşat Müftüsü irfan Şafak’ın açılış konuşmasının ardından Şavşat Kemalpaşa Camii Din görevlisi Kenan Aksakal tarafından Kur’an-ı Kerim okundu. Ardından ilçemizde görev yapan din görevlilerinden oluşan koro tarafından ilahiler ve marşlar okundu. Programında devamında günün anlam ve önemiyle ilgili hemşerimiz Prof. Dr. Besim Özcan tarafından “Vatan Sevgisi ve Çanakkale Rubu” adlı konferans verildi. Büyük ilgi ile dinlenen konferansın ardından Çanakkale Şehitlerine ve ülkemizin çeşitli yerlerinde şehit düşen kahraman askerlerimiz için ilçe müftülüğü personeli tarafından okunan 250 hatmin dua-sı Şavşat Müftüsü İrfan Şafak tarafından yapıldı.

Programın sonunda Prof. Dr. Besim Özcan’a Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk tarafından plaket takdim edildi. Gelen davetlilere ise ikramlarda bulunuldu.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek