...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1764 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 102. Yıl Dönümü İlçemizde Törenlerle Kutlandı

20 Mart 2017 - 1.121 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 102. Yıl Dönümü İlçemizde Törenlerle Kutlandı
18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 102. Yıl Dönümü İlçemizde Törenlerle Kutlandı

18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 102. Yıl Dönümü İlçemizde Törenlerle Kutlandı

Tarihin En Büyük Ve En Çetin Savaşlarından Birinin Yaşandığı Çanakkale Savaşının 102. Yıl Dönümü İlçemizde Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı

18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 102. Yıl Dönümü ilçemizde törenle kutlandı. Tören Atatürk Anıtına çelenklerin sunulması saygı, duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Sunuculuğunu Atatürk Ortaokulu Türkçe Öğretmeni Ali Yavaş’ın yaptığı kutlama törenine Şavşat Kaymakamı Mesut Gazi Ambarcı, Garnizon Komutanı J.Yzb. Aytunç Ünsay, Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk, Cumhuriyet Savcısı Hasan Turkut, Askerlik Şubesi Başkanı Per. Ütğm. Dilruba Karataş, İlçe Emniyet Amiri Hasan Katı, İl Genel Meclis Üyeleri Hasan Temiz, Ertan Turan, Milli Eğitim Müdürü Erkan Evran, daire amirleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları öğretmenler, öğrenciler, şehit aileleri, gaziler ve vatandaşlar katıldı.

Şavşat Hükümet Konağı önündeki kutlanan törenin ardından kutlamalara Şavşat İmam Hatip Lisesi konferans salonunda devam edildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasından sonra günün an-lam ve önemi ile ilgili konuşmayı Atatürk Orta Okulu Türkçe Öğretmeni Ali Yavaş yaptı. Yavaş yaptığı konuşmada; Özetle “Çanakkale’yi Çanakkale yapanlar değil, Çanakkale’yi Çanakkale yapan gelenleri karşılayan o asil ruhtur! O öyle bir ruhtur ki çelik ve barut inancın, imanın ve azmin karşısın da yenik düşmüştür. O öyle bir ruhtur ki esir yaşamaktansa öz-gür ölmeyi yeğlerim diyen insanların ruhudur.

“Ben Size Savaşmayı Değil Ölmeyi Emrediyorum”

Öğretmen Yavaş konuşmasının devamında; “Çanakkale savaşında askerlerine ben size Savaşmayı değil, ölmeyi emrediyorum” diyen gazi Mustafa Kemal Atatürk hatıralarında Çanakkale Savaşı ile ilgili şöyle demiştir. “Savaşın en şiddetli olduğu anlarda okuma bilenler Kuran-ı Kerim okuyor bilmeyenler ise kelimeyi şaadet getirerek ve ezan okuyarak savaşıyorlardı. Emin olmalısınız ki, Çanakkale Muhaberelerini bize kazandıran o yüce ruhtur” diyerek Çanakkale Zaferi’nin önemini anlattı.

Atatürk Ortaokulu öğrencileri günün anlam ve önemi ile ilgili şiirler okuyarak konuşmalarını yaptılar. Atatürk Orta Okulu Müzik Öğretmeni Zeynep Ataş’ın hazırladığı öğrencilerden oluşan koro kahramanlık türkülerini seslendirdi.

Tören slayt gösterisinin ile devam etti. Program Çanakkale Zaferi konulu üç perdelik piyesin izlenmesi ile son buldu.

Aynı günü ise Şavşat Kaymakamı Mesut Gazi Ambarcı tarafından ilçemizdeki şehit ve gazi ailelerine Şavşat Evi’nde yemek ikram edildi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek