Dolar : Alış : 5.3429 / Satış : 5.3526
Euro : Alış : 6.0908 / Satış : 6.1018
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin8°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 15 Kategoride 1389 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

(12-18 Mayıs) Dünya Hemşireler Haftası Nedeniyle:

10 Haziran 2018 - 292 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yazarlar»(12-18 Mayıs) Dünya Hemşireler Haftası Nedeniyle:
(12-18 Mayıs) Dünya Hemşireler Haftası Nedeniyle:

(12-18 Mayıs) Dünya Hemşireler Haftası Nedeniyle:

Hemşirelik mesleği en güzel ve insanlığın can dostu olan bir meslek olarak karşımıza çıkmaktadır. Doktor kontrolünden geçtikten sonra teslim edildiğimiz 2. el, beyaz pelerinli can dostlarımız hemşirelerimizdir.

Hastanelerde yatırılarak tedavi edilecek hastalara bir dosya tutulur. Dosyanın doktordan sonraki 2. Sorumlusu yine hemşiredir. Doktorun talimatı ve bilgisi doğrultusunda hastaya uygulanacak ilaçların zamanlaması, miktarı, bakımı yine o servis hemşiresinin görevleri cümlesindendir. Böyle sorumluluğu olan hizmet erbabının bir okul, eğitim ve öğretimden geçirilip özellikle de sağlık eğitimi almaları mecburiyeti doğmuştur. Hemşirelerimiz sağlık meslek okullarında aldıkları sağlık bilgi ve becerileri ile okul bitirip hastanelerde hemşirelik mesleğini ifa etmektedirler. Hastaların dertleriyle dertlenmektedirler. Hastalara ilaçlarını verdikleri kadar da moral vermektedirler. Güven vermektedirler. Hastalara güler yüz ve tatlı dille davranmak-tadırlar.

“Bu hastaneye senin hastalığından çok hastalar geldiler. Ama öldü gittiler.” demiyor da, hepsi iyi oldu gittiler diyorlar. Demek oluyor ki, görevli hemşire hastasına ne kadar nezaketli, hanımefendice davranırsa hasta da o ölçüde moral bulacak, ruhen tedavi edilecektir.

Hastaya bakmak en çetin işlerden biridir. Evinde kendi hastasına bakmaktan usananlar, hastasını hastaneye kaldırarak bir süre rahatlamak isterler.

Beyaz pelerinli can dostlarımız hemşirelerimizin haftalarını kutlayıp kendilerine sabır ve metanet dilerken biraz da bu güzel hizmet mesleğini tarihçesine bakalım.

Florence Nightingale kimdir? İlk olarak kendisini hemşirelik mesleğine adayan ve bu işi önce fahri olarak yapan ve daha sonra da ilk defa hemşire okulu açan bir İngiliz kızıdır.

Yine Florence Nightingale zengin bir ailenin kızı olarak doğdu 1820. Kardeşlerinin gözü süste, eğlencedeyken o okuyor, inceliyor ve insanlığa faydalı birey olmanın yollarını arıyordu. Arayışı, kendi ifadesiyle tanrının ona yaptığı çağrıya uyarak, hemşirelik mesleğinin temellerini atan bir ortam aramaya karar vermesiyle sonuçlanacaktı. Kırım Savaşı esnasın da sergilediği insan üstü performansla önce İngiliz askerlerinin, ardından da tüm ulusun kahramanı oldu. Hiçbir zaman ön planda olmak istemedi. Sürekli çalıştı. Hasta olup görme yeteneğini kaybettiğinde bile … adı okullara verildi, hemşireliğin deniz feneri oldu.

Mesleğini dünyanın en saygın uğraşılarından birine dönüştürdü. Yaşadığı dönemde şöhretiyle İngiltere kraliçesini bile gölgede bıraktı. Aslında rastladığımız her hemşirede biraz da onu görüyoruz. Yani Florence Nightingale …

Florence Nightingale hemşirelik mesleğini dünyanın ve dünya hastanelerinin gündemine getirmeden önce hastane çevrelerindeki sağlık bilgi ve beceri eğitimi almamış fakir ve yoksul kadınlar çok ucuz bir ücretle çalıştırırmış. Hastalar böyle eğitimsiz ve temizlikten yoksun bakıcıların elinde daha da hasta durumunda oluyormuşlar.

Zamanımız hemşireleri okudukları okullarda en iyi sağlık eğitimi alarak, hastanelere atamaları yapılıyor. Hastanelerde doktorlardan sonraki sağlık elemanı oluyorlar.

Devlet hastanelerinde, sağlık ocaklarında sabır ve metanetle hizmet veriyorlar.

Tekraren hemşirelerimizin hemşireler haftalarını kutluyor başarılarının devamını diliyorum.

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika